Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Amerika Venezuela'da diyalog süreci başladı

    Venezuelada hükümet ve muhalefet temsilcileri, ülkede devam eden siyasi krize çözüm bulmak üzere bir araya geldi.

    Başkent Caracastaki bir müzede Devlet Başkanı Nicolas Maduro tarafından başlatılan görüşmelere, Vatikandan arabulucuların yanı sıra İspanya, Panama ve Dominik Cumhuriyetinin eski cumhurbaşkanları katıldı.

    Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, tarafların 2016 sona ermeden demokratik geçiş şartları üzerinde mutabakat sağlanması için masaya oturdukları belirtildi.

    DEMOKRATİK BİRLİK BOYKOT ETTİ

    Hapisteki bazı muhaliflerin serbest bırakılmasını ve Maduronun azli için referandum yapılmasını talep eden 15 partiden oluşan muhalefet bloku Demokratik Birlik ise talepleri yerine gelmeden masaya oturmayacağını açıkladı.

    Görüşmeye karşı çıkanlar, süreçle ülkedeki ekonomik ve siyasal krizlerin sebebi olarak görülen sosyalist lider Maduronun üzerindeki baskının azaltılmasının amaçlandığını ileri sürdü.

    MADURODAN DİYALOG ÇAĞRISI

    Muhalefetin ağırlıkta olduğu Kongrenin geçen hafta anayasal düzeni ihlal ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılmasına karar verdiği Maduro, görüşme öncesi yaptığı açıklamada, ülkede nefret ve tahammülsüzlüğün giderilmesine şans vereceğini belirtti.

    Maduro, muhalefetle diyaloğa "mutlak şekilde bağlı" olduğunu söyledi.

    Kongrenin kararına karşı çıkarak milletvekillerini tutuklatacağı tehdidinde bulunan Maduronun söylemini yumuşatması dikkati çekti.

    Hükümet ve muhalefet arasındaki son görüşme, 2014te çok sayıda kişinin öldüğü sokak gösterilerinin ardından yapılmış ancak sonuçsuz kalmıştı.

    Maduro, geçen hafta sürpriz şekilde Papa Franciscus ile bir araya gelmişti. Vatikan, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Papanın Maduroya muhalefetle diyalog kurması çağrısında bulunduğunu belirtmişti.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ