Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
DHA

Suriye Ordusu ve müttefikleri, Palmira'nın tarihi hisarını DEAŞ'tan geri aldı.

Palmira antik kentinin yakınlarında bulunan surlar, bugün Suriye hükümetinin denetimine girdi. Hükümet güçleri aynı zamanda şehrin güneybatısında yer alan bir sarayı da ele geçirdi.

Reuters ve Sputnik'in Hizbullah kaynaklı medya organlarına dayandırdığı haberlere göre, Suriye ordusu Palmira kalesini ve şehrin güneybatısındaki sıradağları kontrol altına aldı.

Teröristler bölgeden kaçarken, Suriye hükümet güçlerinin Palmira kentini ateş menziline alacak biçimde mevzilendiği öğrenildi.

RAKKA'YA GİDEN YOL OLARAK GÖRÜLÜYOR

Geçtiğimiz saatlerde de Suriye hükümet güçleri, Palmira'nın güney girişindeki stratejik bir kavşağı denetim altına aldıklarını açıklamıştı.

Suriye hükümeti Palmira'yı, Suriye'nin doğusunda DEAŞ'ın elinde kalan en güçlü kalelerinden sayılan Rakka'ya ilerleyebilmek için kilit bir nokta olarak değerlendiriyor.

BİNLERCE YILLIK TARİH YOK EDİLDİ

Mayıs 2015'te Palmira kenti DEAŞ tarafından işgal edilmiş, yakınındaki kalıntıların bulunduğu ören yeri UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan ve tarihi 4000 yıl öncesine kadar giden antik kentin belli bölümlerini kasıtlı olarak yıkıp yok etmişti. Teröristler kentteki tarihi Zafer Takı, Baalshamin Tapınağı ve Bel Tapınağı'nı yıkarak çeşitli eserleri yağmalamıştı.

Bir yıl kadar önce Rus hava kuvvetlerinin desteğiyle Suriye denetimine geçen Palmira, 11 Aralık 2016'da tekrar DEAŞ tarafından ele geçirilmişti.