Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Devin Nunes, ABD Başkanı Donald Trump'ın "önceki Başkan Barack Obama'nın kendisini dinlettiği" yönündeki iddialarını ispatlayacak herhangi bir delile sahip olmadıklarını ifade etti.

ABD Kongresinde basın mensuplarına konuyla ilgili açıklama yapan komite başkanı Nunes, Trump'ın dinlendiği iddiaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Nunes, "Dinlemenin olduğuna ilişkin herhangi bir delile sahip değiliz. Trump Tower'ın gerçekten dinlendiğini sanmıyorum." şeklinde konuştu.

Devin Nunes ayrıca Adalet Bakanlığına da çağrı yaparak konuyla ilgili olarak kendilerine 20 Mart tarihine kadar bilgi verilmesini talep etti.

Öte yandan Adalet Bakanı Jeff Sessions da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Trump'a "dinlendiği yönünde herhangi bir bilgi vermediğini" belirtti.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü James Comey'nin, aynı konuyla ilgili olarak 20 ve 28 Mart tarihlerinde Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesinde temsilcilerin sorularını yanıtlaması bekleniyor. Comey'nin ayrıca, Senato Adalet Komitesine bugün konuyla ilgili bilgi vereceği de belirtildi.

Trump, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Berbat! Obama'nın (başkanlık) zaferimizin hemen öncesinde Trump Tower'ı dinlettiğini öğrendim. Hiçbir şey bulunmadı. Başkan Obama, çok kutsal olan seçim sürecinde benim telefonlarımı dinletecek kadar nasıl alçaldı? Bu Nixon/Watergate’dir. Kötü (ya da hasta) adam!” ifadelerini kullanmıştı.

Konuyla ilgili açıklamasında Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, Trump'ın dinleme iddialarını gündeme getirmekten pişman olmadığını ve konunun ilgili birimler tarafından araştırılmasını istediklerini dile getirmişti.

Obama'nın Sözcüsü Kevin Lewis ise yazılı bir açıklama yaparak, “Başkan Obama ya da Beyaz Saray'dan herhangi bir yetkili, hiçbir ABD vatandaşının dinlenmesi için bir emir vermedi. Bunun dışındaki görüşler yanlıştır." ifadesini kullanmıştı.