Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Alışveriş Gıda Mandalina ve maydanoz fiyatları ne kadar? - Alışveriş Haberleri

    Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üretici ile market fiyatları arasındaki farkın, mandalina ve maydanozda 6,4 kata ulaştığını belirterek, hem üreticinin hem de tüketicinin zarar görmemesi için acilen üretici ve tüketici fiyatları arasındaki makasın daraltılması gerektiğini bildirdi.

    Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, kasım ayındaki üretici ve market fiyatları arasındaki farkın, mandalina ve maydanozda 6,4 kata ulaştığına işaret etti.

    Üreticide 30 kuruş olan mandalinayı tüketicinin 1 lira 92 kuruşa, 13 kuruş olan maydanozu 80 kuruşa alabildiğine dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti:

    "Üreticilerimiz narenciyede pazarlama sorunu yaşarken, tüketicinin bu kadar fiyat farkıyla, pahalı ürün tüketmesini anlamak mümkün değil. Yine üreticide 45 kuruş olan ıspanak 2 lira 51 kuruşa, 42 kuruş olan portakal 2 lira 25 kuruşa, 5 lira 5 kuruş olan kuru incir 23 lira 80 kuruşa, adedi 50 kuruş olan marulun 2 lira 8 kuruşa markette tüketiciye satılıyor. Bu kadar fiyat farkı oluşmasının mantıklı hiçbir açıklaması yok. Tarla ile market arasındaki herkesi sorumlu davranmaya davet ediyorum. Bu durumun sürdürülebilir olmadığı açık. Çiftçi zararına satarken, üreticinin çiftçinin sattığının 5-6 katına mal almasının izahı yok."

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ