Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Olcay AYDİLEK- GAZETE HABERTURK

Avrupa’dan ve Uzakdoğu’dan enerji devleri, Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ’nin (EDAŞ) peşine düştü. İtalyan enerji devi ENEL ile Çin’in önde gelen şirketlerinden Şanghay Elektrik, Osmangazi EDAŞ’ı satın almak için görüşmelere başladı. Osmangazi EDAŞ’ın çoğunluk hissesini almak için Çinli China Machinery Engineering Corporation (CMEC) ile görüşmeler yapıldı. CMEC’in, Osmangazi için 550-600 milyon dolar dolayında teklifte bulunduğu belirtilmişti. CMEC, bu yılın hemen başında sözleşme imza aşamasındayken pazarlıktan çekildi ve Osmangazi’yi satın almaktan vazgeçti.

Ankara’da enerji yönetimiyle görüşen Enel, “Önce dağıtım sektörüne girmek istiyoruz. Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ ile ilgileniyoruz. Sonra diğer yatırımlar da gündeme gelebilir” mesajı verdi. Enerji yönetimi, Enel’in yanı sıra Çinli Şanghay Elektrik’in de Osmangazi ile ilgilendiğini belirterek, “Görüşmeleri, Osmangazi yönetimi yürütüyor. Enel, ciddi bir talip olarak öne çıkıyor” dedi.

‘DOĞRU, GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR’

TEDAŞ Genel Müdürü ve Osmangazi EDAŞ Başkanı Mükremin Çepni, İtalyan Enel ve Çinli Şanghay Elektrik’in Osmangazi ile yakından ilgilendiğini belirterek, “Görüşmeler devam ediyor” dedi. Çepni, Enel’in dağıtım tesislerinin ardından enerji sektörüne yeni yatırımlar yapabileceği haberleri için de “Bu tür konular konuşuluyor” dedi

180 MİLYON TL BORÇ NEDENİYLE EL KONULMUŞTU

Osmangazi EDAŞ; Afyon, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak’ta 1.5-2 milyon arasında aboneye hizmet veriyor. Şirkette, 2009’daki özelleştirme ihalesinde, en yüksek teklifi 485 milyon dolarla Yıldızlar Holding verdi. Osmangazi EDAŞ, 2010 yılında Yıldızlar Holding’e devredildi. EPDK, devirden birkaç yıl sonra Osmangazi Elektrik’in yönetimine, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ’ye (TETAŞ) olan 180 milyon liralık borcunu ödemediği ve diğer bazı yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle el koydu.