Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kullanıcılarının; yabancı diller, bilim dalları, beşeri bilimler ve çeşitli hobilerine yönelik konularda online ve yerel özel eğitmenleri bulmasını sağlayan Preply, uluslararası girişim fonları ve melek yatırımcılar tarafından yönetilen Series Seed turunda 1.3 milyon dolar yatırım alarak büyümeyi sürdürüyor.

2013 yılında Ukrayna'nın başkenti Kiev'de kurulan Preply; Polonya, Ukrayna, Rusya, Meksika ve Brezilya pazarlarında aktif olarak faaliyet gösteriyor. 25 bin özel eğitmenin, 70 bin öğrenciye hizmet sunduğu Preply aracılığıyla 27 farklı dilde her ay 10 bin saat ders yapılıyor. Türkiye pazarına girmeye hazırlanan Preply, eş zamanlı olarak Almanya, Birleşik Krallık ve İspanya’da da faaliyetlerine başlamayı planlıyor.

Hızlı büyüme dikkatleri üzerine çekti

2015'ten bu yana çekirdek takımını 5'e, gelirlerini de 10'a katlayan Preply'nin bu başarısı birçok yatırımcının da dikkatini çekiyor. Destekleyen yatırımcıların ve girişim fonlarının daha iyi bir dünya için eğitime yatırım yaptığına dikkat çeken Preply Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Kirill Bigai sözlerini şöyle sürdürdü; “Yeni ortaklarımızın yanı sıra Preply takımını ve topluluğunu da takdir ediyorum. Aldığımız 1.3 milyon dolarlık yatırım, eğitim sektöründe verdiğimiz yenilikçi hizmetin mükemmelliğini kanıtlıyor.”Yatırımcılar Preply'i desteklemekten memnun

Özel eğitim pazarının çok büyük olduğunu ve hala tüm dünyayı kapsamadığını belirten Preply yatırımcılarından DocPlanner.com’un Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mariusz Gralewski, “Özel eğitim pazarı çok büyük ve hala tüm dünyaya yayılmadı. Ben Preply’ın gelişimini yıllık olarak gözlemlerken başarılı olduklarını fark ettim. Bu şirketin küresel pazarda daha iyi bir noktada olmak için doğru girişimci kadrosuna sahip olduğuna inanıyorum” diye belirtti.

Grupa Pracuj’un Yönetim Kurulu Başkanı Przemysław Gacek, “Özel eğitim hizmetleri, öğretmenler ve öğrenciler için apaçık değer sağladığı halde hala küresel pazarda pek kullanılmıyor. Kirill Bigai ve onun Preply yönetim takımının platformun kullanımı basit ve fırsatlarla zengin bir yer olması konusunda ısrarlı olması başarılı olmalarını sağlıyor" dedi.

Booking.com’un 2003-2012 dönemi Pazarlama Şefi Arthur Kosten, "Hızla değişen dünyada sürekli eğitim alarak kendini geliştirmek çok önemli. Özel eğitim almak, yeni beceriler öğrenmenin harika yolu, fakat bu çok parçalanmış bir pazar. Özel öğretmen bulmak, rezervasyon yapmak ve dersleri planlamak çok zor. Preply bu sorunları çözüyor. Preply takımı çok harika bir ürün yaptı ve birçok ülkede başarı kazanabileceklerini kanıtladı. Ben Preply’ı sonraki seviyeye taşımada onlarla ortaklık yapacağım için heyecanlanıyorum” şeklinde konuştu.

Techstars Berlin Genel Müdürü Jens Lapinski: “Preply bir harika”

Digital Future Yönetim Kurulu Başkanı Oleksii Vitchenko, "Preply, küresel olarak eğitim ve öğrenme yöntemlerini dramatik olarak değiştiriyor. Biz Preply’ın beş uluslararası pazarı kapsayan küresel proje olmasından dolayı çok etkilendik. Bu bizim için tura katılmaya önemli bir nedendi” dedi.

Series Seed turunda Preply yatırımcıları:
Mariusz Gralewski (DocPlanner) Melek Yatırımcı, Polonya
Przemysław Gacek (Grupa Pracuj) Melek Yatırımcı, Polonya
Arthur Kosten, (Booking.com 2003-2012), Melek Yatırımcı, Hollanda
HedgeHog Fund, Polonya
RTAVentures VC, Polonya
Xevin Investments, Polonya
Digital Future, Ukrayna
SMRK Ukrayna
Techstars, ABD/Almanya

BAKMADAN GEÇME