Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Otomobil Bireysel araç kiralayan 3 yılda kâra geçebilir - Otomobil Haberleri

    Bakım, Motorlu Taşıtlar Vergisi, sigorta ve aracın ikinci eldeki değer kaybı gibi masraflardan sıkılan kullanıcılar, kiralamayı tercih ettiklerinde, 3 yıllık sürede kâra bile geçebiliyorlar.

    Operasyonel kiralama firması DRD, yatırımlarını uzun dönem bireysel kiralamaya yönlendiriyor. Marka, büyüme stratejisi olarak gördüğü uzun dönem bireysel kiralama için, 5 yıllık yatırım planını tamamladı. Bu doğrultuda geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği 945 milyon TL’lik yatırımla araç filosunu 26 bin adet seviyesine çıkaran DRD, 2016’da 1.3 milyar TL’lik yatırım yaparak araç parkını 32 bin adede çıkaracak. Bu yıl uzun dönem kiralanması hedeflenen 15 bin araçtan 3 bininin şahıslara verilmesi öngörülüyor.

    BAZI MODELLERDE AVANTAJ YÜZDE 15

    Gerçekleştirdikleri araştırmalarının bu yatırıma rehberlik ettiğini söyleyen DRD Genel Müdürü İlkay Ersoy, birçok mali ve operasyonelyükün, uzun dönem bireysel kiralama ile ortadan kalktığını söyledi. Ersoy, araç sahibi olurken, ilk yatırım maliyetinin yanı sıra sigorta, kasko, bakım, onarım, lastik, ikinci el değer kaybı gibi kalemlerin, bireysel uzun dönem kiralama ile ortadan kalkmasıyla, tüketicilere benzersiz alternatif bir çözüm oluşturduklarını vurguladı.

    İlkay Ersoy, bireylere yönelik 2 ve 3 yıl süreli kiralamaların dünyadaki eğilimler paralelinde Türkiye’de de yepyeni bir pazarın elişimine öncülük edeceğini kaydetti. Ersoy, bireylerin 3 yıl süreyle yapacağı uzun dönemli kiralamanın seçilen araca göre satın almayla başa baş geldiğini hatta bazı modellerde yüzde 15’e varan avantaj sağladığını ifade etti.

    5 ARAÇTAN 1 TANESİ BİREYLERE

    2016’da 1.3 milyar TL’lik yatırımla kiralık araç parkını 32 bin adede çıkaracak olan DRD, bu yıl kiralayacağı araçların 5’te birini bireylere verecek. Bugün her ay yaklaşık 150 adet bireysel müşteriye uzun dönem araç kiralar hale geldiklerini anlatan İlkay Ersoy, “Örneğin ayda 800 TL’ye Linea, 1200 TL’ye Fluence’a binmek mümkün” diye konuştu.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ