Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Mahmut SANCAK / GAZETE HABERTÜRK

ABD’li teknoloji devi Apple önceki akşam yeni ürünlerinin tanıtımını yaptı. Ve her tanıtım sonrası olduğu gibi dünya basını yine görücüye çıkan ürünlerin beklentileri neden karşılamadığını ve Apple CEO’su Tim Cook’un bu performansla daha ne kadar şirketin başında kalabileceği yönündeki geleneksel tartışmalarına başladı. Gerçekten de şirketin efsane olarak kabul edilen eski CEO’su Steve Jobs’un 2011’de hayatını kaybetmesinin ardından şirketin tanıtım etkinliklerinde gözle görülür bir heyecan erozyonu yaşanıyor.

EFSANE KURBANI

Jobs döneminde her tanıtım öncesi dünya basını nefesini tutar ve adeta büyük bir devrim beklentisiyle ürünleri takibe alırdı. Bu beklentide şirketin sürekli ürünlerinin benzersizliğine vurgu yapması ve planlı söylentilerle ilgiyi zirvede tutmasının etkisi büyük oldu. Diğer bir ifadeyle Apple bizzat kendisinin yarattığı, “devrimsel ürünler geliştiren şirket” imajının altında ezilmeye başladı. Son 3-4 yıldan beri yapılan her tanıtım etkinliği sonrası şirket hisselerinin gerilemesinin tek nedeni değil ama bir nedeni de bu. Zira sektörü kökünden sallayacak ürün beklentisiyle tanıtımlara giden Apple hayranları çoğunlukla hayal kırıklığıyla geri döndü. Geçmişe bakıldığında ise 2007’de ilk iPhone ve 2010’da da ilk iPad’in tanıtımın ardından şirketten gerçek bir yenilik gelmedi. Önceki akşam da bu sürece yeni bir halka daha eklendi. Şirket var olan cihazlara makyaj yapmak suretiyle geceyi kurtarmaya çalıştı.

 

JOBS EĞER HAYATTA KALSAYDI…

-Öncelikli olarak akıllı ev projesini hayat geçirmek istiyordu.

-Daha sonra iCar adı verilen otomobil üretilecekti.

-Bu sistemlerin çalışabilmesi için hızlı internet projesi vardı.

-Sonuç olarak sağlık teknolojilerinde devrime hazırlanıyordu.

COOK’UN SUYU ISINIYOR

Apple’ın büyük hissedarlarından milyarder yatırımcı Carl Icahn her fırsatta Apple CEO’su Tim Cook’un performansından şikâyet ediyor. Icahn şirketin 111 dolar seviyesinde bulunan hisse değerinin çok yetersiz olduğunu belirterek bu rakamın 240 dolar seviyesinde olması gerektiğini savunuyor. Icahn şirketin en kısa zamanda akıllı otomobil üretmesini istiyor.

32 $’A CEPLER GÜNCELLENECEK

Salondan yükselen coşkulu alkışlar Wall Street’te aynı yankıyı bulmadı. Şirket hisseleri günü yüzde 2.1’lik düşüşle kapadı. Ancak yatırımcılar her ne kadar Apple’ı zaman zaman cezalandırsa da genel olarak şirkete sadakatini sürdürüyor. Apple’ın 640 milyar dolarlık piyasa değeriyle hâlâ dünyanın en değerli şirketi olduğu da düşünülürse yatırımcıların da aynı çok sayıda Apple kullanıcısı gibi şirketin “devrimsel ürün geliştiren şirket” efsanesine inanmaya devam ettiğini gösteriyor. Bu arada şirket kullanıcıları her yıl telefon değiştirmekten kurtarmak için şu an sadece ABD’de geçerli olacak bir leasing benzeri uygulamayı hayata geçireceğini duyurdu. Buna göre iki yıllık sözleşmeye ek olarak Apple’a her ay 32 dolar ödeyen kullanıcıların telefonları otomatik olarak yenisiyle değiştirilecek.