Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Rus turistlerin mayıs ayı yurtdışı tatil tercihinde yüzde 32’lik payla Türkiye açık ara önde yer alıyor. Rusya Federal Turizm Ajansı’nın ülkenin önde gelen tur operatörlerinden derlediği verilere göre, toplam rezervasyonlar içerisinde yüzde 32’lik payla Türkiye’nin, Rus turistlerin mayıs ayında açık ara ‘favori tatil yeri’ olacağı belirtildi.

Kıbrıs’ın yüzde 8, Yunanistan’ın ise yüzde 7’lik payla Türkiye’nin arkasından tercih edilen diğer tatil yerleri olduğu belirtilirken, Rusların mayıs ayı tatil talebinin bu yıl 2016’ya göre yüzde 12 daha fazla olduğu kaydedildi. Ocakta 2016’ya göre yüzde 81 artışla 40 bin 124 kişiye yükselen Rus turist sayısının, bu yıl 3 milyona ulaşması bekleniyor.

RUS TURİST ARTARKEN AVRUPALI TURİSTTE YÜZDE 30 DÜŞÜŞ VAR

Avrupa’dan Türkiye’ye rezervasyonlar azalırken, Rusya rezervasyonlarında 2015’e göre artış olduğu öğrenildi. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, "Avrupalı tur operatörlerinden aldığımız bilgiye göre Türkiye’ye yönelik erken rezervasyonlarda geçtiğimiz yıllara oranla kıta genelinde yüzde 30 civarında bir düşüş yaşandığını ifade edebiliriz” dedi.

Erken rezervasyon talebindeki düşüşün Almanya ve Hollanda’da biraz daha yüksek olduğunu kaydeden Ulusoy, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde düşüşün daha az olduğunu söyledi.

 

 

 

 


Arif Yılmaz / Gazete Habertürk