Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

1630 metrekarelik  Lesvos  ( Yunanistan’ın  üçüncü  büyük  adası ) iki kardeş  körfez sayesinde Ege’deki  eşsiz  coğrafik şekliyle ayırt edilir. Midilli ,başkent M.Ö 3000 yılından başlayan tarihi ile Yunanistan’ın en eski şehirlerinden biri.Adını adanın  mitolojik kahramanı Makaros ‘un kızından almıştır.Bugünkü şeklini çevresindeki deniz manzaralı ,zeytinlik  nahiyeleri Lutra ,Taksiarhon ,Panayuda , Moria ,  Alifandon, Afalona, Pamfila   ve Aya Marina ile birleşerek almıştır.Midilli,Kuzey Ege  Bölge Valiliği ‘nin  ve Yunanistan  Ege Üniversitesi Rektörlüğü’nün yer aldığı önemli bir yönetim merkezidir.

Tarihi binalar &  görülmeye değer yerler:

Midilli’de   bulunan sahil   binalarının   çoğu   19. Yüzyılın sonlarında  ve  20. Yüzyılın  başlarında  inşa  edilmiştir ve  görkemli  bir fon  oluşturmaktadır. Eski  otel “Megali Vretania”,   “Panellinion” kahvesi,  Ziraat Bankası  binası, eski  otel  olan “Kolones”  deki  bina, bugün  pastane olarak  kullanılan  eski  Osmanlı  Bankası, Belediye Parkı, Valilik’in mermer binası, eski Belediye binası..

Şehrin çevresindeki çeşitli bölgelerde bulunan Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma ve Ortaçağ dönemlerine ait mimari kalıntıların büyük çoğunluğu Arkeoloji müzesinin iki binasında sergilenmektedir. Adanın güney-doğu sahilleri ve yamaçları  boyunca uzanmakta olan Midilli şehri, yaklaşık  30 bin kişilik nüfusu ile eski ve yeni unsurları uyum içinde barındırmaktadır. Şehrin bugünkü limanı, modern ve organize (Gümrük, Turist Polisi, Liman Müdürlüğü, yolcu bekleme salonu vs.) olmasının yanı sıra, görülmesi gereken pek çok yer, hem şehrin merkezinde (Arkeoloji Müzeleri, Bizans Sanatı Müzesi, Halk Sanatları Müzesi, Geleneksel Midilli Evi) hem şehrin çevresinde (Aya Kriaki tepesinde, göçmen mahallesinin kenarındaki Antik Tiyatro ve liman bölgesindeki Kale anlamına gelen Kastro) bulunmaktadır. Belediye parkları, meydanlar, hem Kastro, hem de Antik Tiyatro bölgelerindeki iki yemyeşil koruluk gibi halkın gezebileceği kamu alanları da Midilli için bir gurur kaynağıdır.

Midilli şehrine Metropol Kilisesi ( 17.yy. ) görkemli mimarisi ile Ayos Therapontos kilisesi,mucizelerine inanılan ismiyle aynı yerdeki Taksiyarhis Kilisesi de görkemli fon katar.Çok  sayıdaki nadir müzeleri de görülmeye  değer ,ayrıca Antik  Tiyatro,Roma  su  kemerleri ,geleneksel  konaklar ,Özgürlük  Anıtı  ve daha pek çok tarihi eser sıralanabilir.

Midilli  Adası  Yerleşim Merkezleri:

DOĞU LESVOS

Midilli’nin kuzey çıkışından ilerlerken karşınıza Thermi çıkar.Bu bölgede yemyeşil  Karion tepesine hakim,dünyanın her yerinden inananların ziyaret ettiği mucizevi Ayos Rafail Kutsal  Manastırını bulacaksınız. Thermi’de  aynı zamanda şifalı sularıyla  Thermi  kaplıcaları ve güzel sahili Kanoni de size yüzme imkanı sağlayacak.Yine yakınlarındaki Panaya Truloti Kilisesi de görülmeye değer. Thermi’den  ayrılırken bölgenin simgesi eskinin nadir örneklerinden olan otel Sarlıca Palas’ın önünden  geçeceksiniz.Zeytinlikler ve karşısındaki Küçük Asya sahillerinin manzarası arasından yol alırken önce Mistegna  ve özgün balıkçı limanı ile  Skala Mistegna köyü ,sonra Nees Kidonies ve kayalık limanı sizleri karşılayacak.Daha  kuzey de Mandamados Doğu Lesvos’un en enteresan mimarisi ile dikkatinizi çekecek.Köyün biraz dışındaki ünlü mucizevi Taksiyarhis kilise ve manastırında çok  değerli  tarihi parçalar korunmaktadır.( Evrensel Patrik 5.Grigoriu’nun rahiplik cübbesi gibi )  
Mandamados’un geleneksel çömlekleri de ün salmıştır. Bugün restore edilmiş hali ile kültür merkezi olarak faaliyet gösteren 19 .yüzyıla ait zeytinyağı fabrikası da seçkin bir sanayi mimari örneğidir. Thermi bölgesinde panayırlarıyla özdeşleşen Komi ve Pigi  beldeleri  de yer almaktadır.

BATI LESVOS

Adanın  batı bölgesinde geleneksel mimarisi çok iyi korunmuş  Vatusa ve 300 metre yükseklikte  ormanlık bir  tepeye  yerleşik  Andisa  köylerini göreceksiniz.Gavatas ise aynı köyün   limanıdır.Vatusa ile Andisa arasında billur suyu ve  freskleri  ile  ünlenmiş Perivolis  Manastırı  yer  alır.  Ordimnos Dağı’nın zirvesinde İpsilu Manastırı yükselir.Manastır kilisesinde nadir ikonlar ve çok değerli dini eşyalar muhafaza edilmektedir.Lesvos’un en batı ucunda küçük kalesi ile özgün balıkçı köyü Sigri  sizleri selamlar.Sigri –Eresos – Andisa  üçgeninde koruma altına alınan ,doğa harikası Lesvos Fosilleşmiş Ormanı  da uzanmıştır.Eresos beldesi de manevi gelenekselli ve arkeolojik kalıntıları ile görülmeye değer bir başka yer bu  bölgede .4 km ilerde Skala Eresos ise sonsuz kumsalı ve organik turistik alt yapısı ile tatil yaparak dinlenmek isteyenler için ideal bir seçenek.

KUZEY LESVOS

Kuzeye doğru çıkarken karşınıza ilk önce dev bir kaya ve zirvesine yerleşmiş ,114 basamaklı  Panaya  Glikofilusa kilisesi çıkacaktır.Hem Petra hem Anakso sahilleri uzun kumsalları ile adanın en çok turist çeken bölgelerinden biridir.Petra sahillerini  geride  bırakarak  ilerlerken ortaçağdan kalma özgün mimarisi ile adanın sembolü haline gelen turistik safiye beldesi Molivos, antik  Mithimna ‘yı  günümüze kadar gururla taşıyan mağrur kalesi ile sizleri selamlar.Molivos sahilinde eskinin zeytinyağı fabrikası   günümüzün restore edilmiş butik oteli ,köy merkezinde yazar Argiris Eftaliotis’in evi ve modern  konferans salonu ziyaret edilebilir.3 km ilerde şifalı su kaynakları ve cazip sahili ile Eftalu sizi beklemektedir.Aynı güzergahta Lepetemnos tepesine oyulmuş muhteşem manzaralı Vafios  köyü de açık denizi seyreyler.Biraz daha ilerde ünlü yazar Stratis Mirivilis ‘in evinin de bulunduğu  Skamnia köyü ve 3 km .aşağısında Skala Skamnia sahili , Panaya Gorgona kilisesi ve muhteşem günbatımı ile karakteristik bir balıkçı köyüdür.Kuzeyde Lafiona ,Skoutaro ‘da şirin köy Stipsi ve güzel Çonya ( Tsonia ) limanı ile kapı köyleri de görülmeye değer.

GÜNEY LESVOS

Burada  tarihi   Plomari  şehrini  bulacaksınız.Plomari yolunda önce Trigona ve Plagia
Sonra billur suları ile muhteşem Ayo İsidoro sahilini geçeceksiniz.Plomari girişinde eski  Ege’nin en iyi tersanelerinden  biri olan ‘’tersanades ‘’ bölgesi bulunmaktadır.Plomari şehri amfitiyatro tarzında inşa edilmiş güzel dar yolları geleneksel mimarisi ile turizm alanında büyük gelişme göstermiş son yıllarda.Yaklaşık 10 km yükseklikte ünlü aydın ‘‘ Veniamin lesviou  ’’ nun konağının yer aldığı ve Lesvos ‘un İsviçresi benzetmesinin yapıldığı Megalohori köyü bulunur.Yine aynı bölgede bir başka önemli yerleşim alanı harika kumsalı ile Melinda Sahilinin bağlı olduğu Paleohori köyüdür.Aynı sahil şeridinde  belki de Akdeniz’in en güzel kumsalı Vatera altın rengi ile alabildiğine ( 8 km ) uzanır.Güney Lesvos bölgesinde coğrafik olarak yemyeşil vadileri ile balıkçı limanı Dipi ,Kato,Tritos ,Skunta ,Keremia ve incirleri ile ünlü İpios yani genç belediye Evergetula da bağlıdır.Bu bölgede ayrıca Asamatos ve asırlık ağaçların çevrelediği kilisesiyle Ayos Anargiros  yeşillikler arasındaki Karini,adanın en güzel doğa sentezlerinden birini görebileceğiniz ve Panayia Ayosotisa kilisesi ile Ortodoksluğun ve geleneksel değerlerinin emanetçisi olmuş Ayasos köyü bulunur.Bu köy dar Arnavut kaldırımları renkli panjur ve kapıların süslediği balkonlu taş evleri ile çam çınar ve kestane ağaçlarıyla kaplı bir ormanda gizlenmiştir. Güneyde bir çok adanın en karizmatik süsü diye adlandırdıkları Yera körfezi de yer alır.Bu körfezi çevreleyen  yine çok güzel köyler Papado,Skopelo,Mesagro,Paleokipo ,Plakado ve bölgenin sayfiye yeri  Perama görülmeye değer.Papado eskinin taş konakları ve küçük kale ‘’ Kastelli ‘’ nin kalıntıları ve Skopelo ‘da çeşmelerin süslediği şirin meydanı göreceksiniz.

MİDİLLİ'YE ÖZGÜ LEZZETLER
     
Midilli, Akdeniz mutfağını en iyi temsil eden şehirlerdendir.
Zeytinyağı, Yunanistan' ın en kaliteli ve en iyilerinden sayılabilir.Yemeklerde sadece zeytinyağı kullanılıyor olması en güzel örneğidir. Adadaki zeytin yağı müzesi, sabun atölyeleri ve lezzetli yemekleri ile Midilli zeytinyağının, ne kadar meşhur olduğu ve adanın ekonomisinde önemli rol oynadığının işaretidir.

Adanın meşhur tavernalarında; taze balık, ıstakoz, tuzlama balık (Kalloni' nin lezzetli sardalyası) istiridye, ahtapot gibi deniz ürünlerinin tadına Ouzo ve mezeler eşliğinde bakabilirsiniz.
Midilli'nin Plomari şehrinde üretilen Ouzo dünyadaki rakı kültürünün başlangıcı kabul edilir. Hala üretim yapılan ve ziyarete açık olan Barbayanni fabrikasında ve Plomari Ouzo fabrikasında üretilen, bakır imbiklerden geçen ve Yunanistan' ın en iyisi kabul edilen Ouzo' ya deniz ürünleri ve çeşit çeşit meze eşlik etmektedir.

Midilli' nin süt ürünlerini de unutmamak gerek. Doğal otlayan hayvanlardan elde edilen yoğurt, yağ peyniri, lor peyniri ve gravyer tipi peynirlerini tatmadan dönmeyin. Adanın tatlıları, özellikle badem ezmesi ve bademli tereyağlı baklavası meşhurdur. Kadın Kooperatiflerinden temin edebileceğiniz yerel lezzetler (helva, salça, reçel v.b) ile adanın damak tadı hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.