Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası’nın 20182019 Yılı Pancar Alım ve Şeker Üretim İşleme döneminin açılışı düzenlenen törenle yapıldı.
Fabrika bahçesinde gerçekleştirilen açılışa; Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, AK Parti Eskişehir Milletvekilli Harun Karacan, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası Müdürü Ekrem Meydanlı, Şekerİş Eskişehir Şube Başkanı Hamit Dokuzlar ve çok sayıda çalışan katıldı.

“151 köyde 4 bin 889 çiftçi ailesiyle 1 milyon 43 bin tonluk pancar üretim kotası sözleşmesi yapılmıştır”
Açılışta konuşan Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası Müdürü Ekrem Meydanlı, Eskişehir’deki şeker fabrikasının Cumhuriyet döneminde açılan 3’üncü şeker fabrikası olduğuna dikkat çekerek, “Eskişehir şeker fabrikamız Cumhuriyet döneminin 3’üncü seker fabrikası olarak Büyük Önder Atatürk’ün talimatlarıyla 1933 yılında kurulmuştur. Kuruluşundan bu güne kadar bu topraklarda pancarımızı üreterek ve bunu şekere dönüştürerek üretimimizi yapıyoruz. Bu yıl 86’ncı kampanyamızı gerçekleştirmek üzere buradayız. Ülkemizin şeker ihtiyacını karşılamak üzere pancardan şeker üretimi genel müdürlüğümüzün fabrikamıza verdiği iş programı çerçevesinde üretici çiftçilerimle yapmış olduğumuz pancar üretim sözleşmesi çerçevesinde yürütülmektedir. Bu kapsamda fabrika merkez olmak üzere Alpu, Beylikova, Yunus Emre, Sivrihisar, Çifteler, İnönü ve Seyitgazi olmak üzere 8 adet bölge şefliğimize bağlı 151 köyde bu yıl 4 bin 889 çiftçi ailesiyle 1 milyon 43 bin tonluk pancar üretim kotası sözleşmesi yapılmıştır. Bu üretimi gerçekleştirmek üzere 21 Mart tarihinde pancar ekimlerimiz başlamış ve 15 Mayısta tamamlanmıştır. Bu ekimi gerçekleştirmek için 153 bin 700 dekar pancar ekimi yapılmıştır. Bu sözleşme kapsamında üretimi gerçekleştirmek içim şuana kadar çiftçilerimizle sözleşme kapsamında nakdi ve avans ödemelerimiz yapılmış ödeyeceğimiz pancar miktarını sauna kadar yaklaşık yüzde 21’i 49 milyon lira ayni ve nakdi olarak ödemesi yapılmıştır. Bu ödemelerimiz sözleşme kapsamında devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

“Şeker fabrikaları ülkemizde kurulan ilk sanayi tesisleridir”
Daha sonra konuşan Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası’nın 86’ncı Kampanya Döneminin hem fabrikaya, hem şeker işçilerine, hem çiftçilere hem de Eskişehir’e hayır ve bereket getirmesini temenni ederek. “Türkiye’nin sanayileşme süreci içinde şeker fabrikalarının çok önemli bir yeri vardır. Anadolu insanı bütün imkansızlılara rağmen Kurtuluş Savaşı ile bağımsızlığını kazandığı gibi, ekonomik bağımsızlığını kazanmak için cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün talimatlarıyla derhal çalışmalara başlamıştır ve şeker fabrikaları ülkemizde kurulan ilk sanayi tesisleridir. Cumhuriyetimizin ilk yıllarında kurulan böyle bir şeker fabrikasının Türkiye’nin en iyi üretim yapan, en çok üretim yapan şeker fabrikası olmasından dolayı da büyük bir mutluluk ve gurur duyuyorum. Emeği geçen tüm arkadaşları tebrik ediyorum” dedi.
Konuşmalardan sonra pancarını ilk getiren çiftçilere Vali Çakacak ve milletvekilleri Karacan ve Çakırözer tarafından çeşitli hediyeler verildi. Kurban kesimi ve sonrasında edilen duanın ardından protokol üyeleri, yeni dönemin açılış kurdelesini keserek, ilk gelen pancarın alımını yaptı.
Programın sonunda fabrika sahasını gezen Vali Çakacak, yapılan çalışmalar hakkında Müdür Meydanlı’dan bilgi aldı.

ESKİŞEHİR

15 Temmuz 2019 Pazartesi

  • İMSAK 03:45
  • GÜNEŞ 05:35
  • ÖĞLE 13:09
  • İKİNDİ 17:05
  • AKŞAM 20:33
  • YATSI 22:14
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Eskişehir haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Eskişehir Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

İLGİLİ HABERLER