Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güvenlik 209 terörist etkisiz hale getirildi

    Açıklamada ayrıca Şırnak'ın İdil İlçesi'nde devam eden operasyonda 5 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi. Genelkurmay'ın açıklamasında Sur'daki operasyonda, toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısının 209 olduğu belirtildi.

    Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesindeki 'Önemli Yurtiçi Olaylar' bölümünde yer alan 18 Şubat gününe ait bilgiler şöyle:

    * Diyarbakır/Sur'da devam eden operasyonda; üç bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiş (Operasyonda, toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısı 209'dur.), altı adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir. (Operasyonda, toplam imha edilen EYP sayısı 205'tir.)

    * Şırnak/İdil'de devam eden operasyonda; beş bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiş, dört adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

    * Şanlıurfa'da, terör örgütüne silah ve mühimmat ulaştırmaya çalışan üç şahıs, bir adet Kaleşnikof piyade tüfeği, bir adet av tüfeği, dört adet tabanca ve 25 adet tabanca fişeği ile birlikte yakalanarak gözaltına alınmıştır.

    * Ağrı'da, "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan aranan bir şahıs yakalanmıştır.

    * Şanlıurfa'da bölücü terör örgütü mensubu bir teröristle birlikte örgüte katılacağı tespit edilen üç şahıs yakalanmıştır.

    * Hakkâri'de, bölücü terör örgütünden kaçan bir terörist güvenlik güçlerine teslim olmuştur.

    * Mardin kırsalında, 16 Şubat 2016 tarihinde icra edilen hava harekatı neticesinde etkisiz hale getirildiği değerlendirilen dört teröristin cesedi ele geçirilmiştir.

    * Diyarbakır'da, bir araç içerisinde yaklaşık 500 kg el yapımı patlayıcı, bir adet Kaleşnikof piyade tüfeği, bir adet şarjörü ve 28 adet fişeği, el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler ele geçirilmiş ve olayla ilişkili iki kişi yakalanarak gözaltına alınmıştır.

    * Bitlis'te icra edilen arazi aramasında, bulunan bir sığınak içerisinde bir adet RPG-7 anti tank mühimmatı, bir adet RPG-7 anti personel mühimmatı, iki adet sevk fişeği ve muhtelif yaşam malzemeleri ele geçirilmiştir.

    * Ağrı/Doğubayazıt kırsalında, bulunan iki sığınakta, bir adet roketatar mühimmatı, yaşam ve gıda maddesi ile tıbbi malzeme ele geçirilmiştir.

    DHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ