Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Cerattepe eylemi hazırlığında yaralananlar o anları anlattı

    Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde madencilik faaliyetlerine karşı tepki için dün bölgeye çıkmak isteyen coğunluğunu kadınların oluşturduğu gruba polisin sert müdahalesi sonucu yaralananların tedavisi sürüyor. Olaylar sırasında yüksekten düşen ve ayak bilekleri kırılan 41 yaşındaki Beyza Zeyno Bayramoğlu, "Polis bu şekilde saldırmaya devam ederse yarın biri ölür" derken, gözüne plastik mermi isabet eden 23 yaşındaki Süleyman Özcan ise, gözünü kaybetme riski ile karşı karşıya kaldı.

    Dün öğle saatlerinde il merkezinde toplanan, ardından da Cerattepe bölgesine çıkmak için harekete geçen çoğunluğu kadınların oluşturduğu yaklaşık bin kişilik gruba polis TOMA, biber gazı ve plastik mermilerle müdahalede bulunmuş, olayda 26 kişi yaralanmıştı.

    Biber gazı ve plastik mermilerden kaçmaya çalışırken yüksekten düşmesi nedeniyle ayak bilekleri kırılan ve Artvin Devlet Hastanesi'nde tedavisi sürdürülen Borçkalı Beyza Zeyno Bayramoğlu da yaşadıklarını anlattı. Kadın arkadaşlarıyla birlikte Cerattepe'ye çıkmak istediklerini ancak polisin çok sert müdahale ettiğini belirten Bayramoğlu, "Bu sırada polis bir kadını dövmeye başladı. O kadını kurtarmaya çalışırken polisler de biber gazı ve plastik mermi ile müdahaleye etti. TOMA su sıkmaya başlayınca haliyle insanlar panik yaşadı. Ben de gazdan etkilendim, yamaçtan aşağıya kaydım ve düştüm. Bu sırada arkadaşlarım beni gazdan korumaya çalıştı. Ama düşerken iki ayak bileğim de kırılmışö dedi.

    Daha öncede polis müdahalelerine şahit olduğunu anlatan Bayramoğlu. "Hayatımda böyle bir müdahale görmedim. Çok sert saldırdılar. Gerçekten birileri ölecek diye korktum. Polis bu şekilde saldırmaya devam ederse yarın birisi ölür'' ifadelerini kullandı.

    GÖZÜNÜ KAYBETME RİSKİ VAR

    Artvin Devlet Hastanesi bitişiğindeki kantinde servis elemanı olarak çalışan 23 yaşındaki Süleyman Özcan'ın da gözüne de olaylar sırasında plastik mermi isabet etti. İlk müdahalesi yapılan ancak gözünü kaybetme riski ile de karşı karşıya kalan Özcan polislere, "Kantine doğru atmayın hastalar var, yakınları var" diyerek uyarıda bulunduğu sırada plastik merminin gözüne isabet ettiğini anlattı, 2 gün sonra ameliyat olacağını söyledi.

    "ARTVİN HALKINA KARŞI ART NİYET VAR"

    Kantin işletmecisi Güney Yılmaz ise, ''Polisi anlayamıyoruz. Çok ağır müdahalede bulunuyorlar. Neden halka karşı bu tutum içindeler bilemiyorum. Çevremiz zaten moralleri bozuk hastalarla dolu. Hastane kantinine doğru biber gazı atmak ne akla hizmettir? Hastanenin 5'inci katına gaz bombası atıldı. Burada Artvin halkına karşı bir art niyet var" diyerek tepkisini dile getirdi.

    HASTANE VE KANTİNİNDE HASAR OLUŞTU

    Dün polisin müdahalesi sırasında Artvin Devlet Hastanesi ile bitişiğindeki kantine isabet eden plastik mermiler ve biber gazı kapsülleri nedeniyle kapı ve pencerelerin camları kırıldı. Devlet Hastanesi'nin 6'ıncı katındaki pencerenin camı da parçalandı. Kırılan camlardan hastane binasına giren biber gazından etkilenenler de oldu.

    PANİK ANI GÜVENLİK KAMERASINA YANSIDI

    Bu arada, olay sırasında kantinde bulunan hasta yakınlarının yaşadığı panik güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde dışarıdaki vatandaşların da da biber gazından kaçarak kantine girmeye çalıştıkları gözlendi.

    SUÇ DUYURUSU İÇİN ADLİYE ÖNÜNDE TOPLANDILAR

    Yeşil Artvin Derneği'nin çağrısı ile saat 13.30'da yaklaşık 700 kişi Artvin Adliyesi önünde toplandı. Polisin güvenlik önlemi aldığı adliye çevresinde dernek yetkililerince başvuru için kimlikleri toplananlar, daha sonra 10'ar kişilik gruplar halinde Adliye binasına girerek Cumhuriyet Savcılığı'na hazırlanan suç duyurusu dilekçesini vermeye başladı. Suç duyurusunda son olaylardan sorumlu tutulan Artvin Valisi Kemal Cirit, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Osman Kılıç ve İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş'ın 'Görevi kötüye kullanmak' suçundan cezalandırılmaları istendi.

    Şikayet dilekçesinde, mahkemelerin daha önce iptal kararları verdiği madencilik faaliyetinin yasa dışı olarak yeniden başlatıldığına işaret edilerek şu görüşlere yer verildi:

    "Maden şirketinin iş makineleri polis ve asker eşliğinde Cerattepe'ye çıkarılırken, güvenlik güçleri halka çok yoğun gaz ve sis bombası ve plastik mermiyle müdahale etti. Maden şirketine yer tahsisi yapılmadığından Cerattepe Bölgesi'ne girmek için gerekli izinleri yoktur. Maden şirketi ve araçlarını Cerattepe'ye çıkarma girişimi tümüyle yasa dışıdır. Herhangi bir yasal dayanak olmadan ve maden şirketine yasadışı konum kazandırmak amacıyla Artvin Valisi Kemal Cirit'in talimatı ile güvenlik güçlerinin koruması altında yasa dışılığa karşı mücadele edenlere büyük bir baskı ve zulüm sonucu şirket araçları Cerattepe'ye çıkarılmıştır. Bu yasadışı durum Artvin Valisi'nin emir ve talimatı ile olmuştur. İlin valisi yasa dışı bir durumu meşrulaştırmak, oldu bittiye getirerek fiili durum yaratmak amacıyla maden şirketine, izni alınmamış bir alanı işgal etme kolaylığı sağlayarak görevini kötüye kullanmış, büyük suç işlemiştir. Artvin Valisi'nin bu talimatının hukuka aykırı olduğu Emniyet Müdürlüğü yetkililerine ve Jandarma Komutanı'na anlatılmış, kanunsuz emri uygulamanın suç olduğu da belirtilerek bu uygulama ve zulümden vazgeçmeleri belirtilmiştir. Şirketinin yasa koruyucuları olmayı görev kabul etmişler ve halka ağır biçimde saldırmışlardır. Bu nedenle kanunsuz emri uygulayan Emniyet Müdürü ve Jandarma Komutanı ile isimleri tarafınızca tespit edilecek başka görevliler de suç işlemişlerdir. Bu kişiler haklarında gerekli soruşturmanın yapılarak cezalandırılmaları için dava açılmasına karar verilmesini saygı ile talep ederiz."

    "CERATTEPE ARTVİN'İN KAFASINA ŞAPKA GİBİDİR"

    Adliye önünde toplananlara destek veren Artvin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Emirhan Elçi de, Cerattepe'ye hukuksuz, haksız ve adaletsiz bir müdahale yapıldığını belirterek, "Cerattepe, Artvin'in kafasında şapka gibidir. Kazma vurulursa Artvin ortadan yok olur. Mahkemeler 3 kez, ‘Ya Artvin ya maden' dedi. Mahkeme karalarına rağmen sağdan soldan dönüp yine geliyorlar. 2-3 gün sonra çıkacak mahkeme kararını neden beklemiyorlar? Bu kadar baskı yapan bir devletin mahkeme kararından da endişe duyuyoruz. Bu kadar sabredilemeyecek kadar gözlerini para hırsı mı basmış? Artvin halkı düne kadar TOMA'nın ne olduğunu bilmiyordu ama öğrettiler" dedi.

    İstanbul'dan gelen Uluslararası Çevre Gazetecileri Derneği Başkanı 'Donkişot' olarak tanınan Osman Akkuş da Artvin'deki çevre mücadelesine destek verdi. Artvin Adliye binası önünde, 'Doğanın maliyeti sıfır değildir' ve 'Ağaca, suya ve toprağa olan düşmanlığınıza gıcığım' yazılı afiş ve dövizler açan Osman Akkuş, 1992 yılında da maden mücadelesi için Artvin'e geldiğini hatırlattı, "Hükümet bu ülke topraklarının ciğerlerine girmek istiyor. Buna izin vermemek için buradayız. İnsanların kendi toprağına sahip çıkmaları çok anlamlı. Onların bu dirençli mücadelelerine destek olacağım" dedi.

    Adliye önünde toplanan gruptaki kadınlar da polislerin dün kendilerine yönelik sert müdahalesini eleştirdi, Cerattepe için mücadelelerinin süreceğini açıkladı.

    DHA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ