• Canlı Yayın
  • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlık ve Spor Bayramı kutlu olsun
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Türkiye'de otistik çocukların eğitimi konusunda gerekli altyapının olmadığını savunarak, "Çoğu aile otistik çocuklarını eve hapsetmek zorunda kalıyor. Okula kaydedilen çocuklar da gerekli altyapıya sahip olmadığı için sağlıklı eğitim alamıyor" dedi.

Arık, eşi Tuğba ve kızı Tuğçe ile Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, otistik çocukların eğitim alanında yaşadıkları sorunları aktardı.

Kızının da bir otistik olduğunu anlatan Arık, "Kızım, TEOG'da Kız Teknik Anadolu Lisesi'ni kazandı. Büyük bir heyecanla okula gittik, orada bize Turizm Meslek Lisesi'nde özel bir sınıf oluşturulduğu söylendi. Biz de kabul ettik ve oraya gittik. Ancak okul müdürü bize 'Benim altyapım yok, ben normal çocuklara sınıf bulamıyorum, bu çocuklar için de sınıf yok' dedi. Yani çocuklar okula kaydediliyor ama eğitim alacakları bir sınıf yok. Sınıf olsa öğretmen yok." diye konuştu.

Arık, Türkiye'deki tüm otistik çocukların ailelerinin aynı sıkıntıları yaşadığına dikkati çekti.

Otizmin tedavisinde sürekli eğitimin önemli olduğunu vurgulayan Arık, çocukların haftada en az 40 saat eğitim alması gerektiğini, Türkiye'de ise otistik çocuklara verilen eğitim süresinin 2 saat olduğunu belirtti.

Arık, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Otizimli aile olarak, siz okula gittiğinizde karşınıza çıkan okul idarecisi sizin çocuğunuza eğitim verecek bir öğretmenin olmadığını söyler, siz eğitimin anayasal hakkınız olduğunu söylersiniz, direnirsiniz, zorla çocuğunuzu okula kabul ettirirsiniz ama bir dönemden sonra bakarsınız ki karşınıza aileler çıkar. 'Bizim çocuklarımızı otistik çocuklarla nasıl okutursunuz?' derler.

Çoğu aile otistik çocuklarını eve hapsetmek zorunda kalıyor. Okula kaydedilen çocuklar da gerekli altyapıya sahip olmadığı için sağlıklı eğitim alamıyor."

Her 68 çocuktan birinin otizmli doğduğunu ve bu konunun araştırılması için TBMM'de önerge verdiğini aktaran Arık, "Otizmli aileler adına sesleniyorum, bu çocukların eğitim haklarını ellerinden almayın, eğitim anayasal bir hakkımızdır, bu çocukların eğitimini sağlayın. Bir baba olarak benim hedefim kızımı üniversite mezunu yapabilmek." ifadesini kullandı.

Çetin Arık'ın eşi Tuğba Arık da kızının otistik olması nedeniyle yaşıtlarıyla aynı seviyede olmadığını ancak TEOG'da aynı seviyedeymiş gibi sınava girdiğini belirtti. Arık, bu konuda da düzenleme yapılmasını istedi.

AA