Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Sakarya'nın Hendek ilçesinde eroin imalathanesine dönüştürülen bir tavuk çiftliğine yapılan operasyonda yaklaşık 1 ton eroin ele geçirildi. 5 kişi gözaltına alındı.

Habertürk Haber Merkezi'nden Nihat Uludağ'ın aktardığı bilgilere göre, İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Sakarya'ın Hendek ilçesindeki bir tavuk çiftliğinde eroin imal edildiğini belirledi. Ekipler, Lütfiye Mahallesi'nde bulunan çiftlikle ilgili 1 ay fiziki ve teknik takip çalışması yürüttü. Eroin imal eden çete liderlerinin deşifre edilmesinin ardından Sakarya ve İstanbul'da eş zamanlı baskınlar düzenlendi. Operasyonda çete liderlerinin de aralarında bulunduğu 5 kişi gözaltına alındı. Çiftlikteki aramalarda, yalaşık 1 ton eroin ele geçirildi. Bu miktardaki eroinin, karada yapılan en büyük yakalamalardan biri olduğu öğrenildi.

BİR KAMYON DOLUSU EROİN İSTANBUL'A GETİRİLDİ

Eroin bir kamyona yüklenerek İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Son yılların rekor uyuşturucu operasyonuyla ilgili olarak yarın İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın açıklama yapması bekleniyor.

VALİ ŞAHİN: SON 15 YILDA KARADA YAKALANAN EN YÜKSEK MİKTARLI EROİN MADDESİ

İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen operasyonda, Sakarya'nın Hendek ilçesindeki bir çiftlikte bir tona yakın eroin ele geçirildiğini belirterek, "Bu, son 15 yılda karada yakalanan en yüksek miktarlı eroin maddesi." dedi.

Vali Şahin, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'la, Sakarya'da gerçekleştirilen narkotik operasyonu ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İstanbul emniyet birimlerinin uzun süreli teknik ve fiziki takip sonucu bir operasyon düzenlediğini aktaran Şahin, "Narkotik Şube Müdürlüğümüzün çalışanları tarafından fiziki ve teknik metotlarla yürütülen takip neticesinde bugün Sakarya'nın Hendek ilçesinde bir çiftlikte önemli bir operasyon yapıldı. Bu operasyonda hazır halde bir tona yakın eroin maddesi ele geçirildi. Ayrıca eroin yapımında kullanılan çok sayıda malzeme de ele geçirildi." diye konuştu.

Operasyonda tüm araç ve gereçlere el konulduğunu söyleyen Şahin, şunları kaydetti:

"Şu anda çiftlikteki incelemeler devam etmekte. Bu özel bir operasyondu. Narkotik Şubenin başından beri takip ettiği bir operasyondu. Tamamıyla İstanbul emniyetimizin gerçekleştirdiği bir çalışma. Şu ana kadar 7 kişi gözaltına alındı. Bundan sonra detaylı bir şekilde hem inceleme hem de suça karışan başka kimseler varsa, onlarla ilgili de araştırmalar devam edecek."

Narkotik Şube'nin söz konusu operasyon için ne kadar süredir çalıştığına ilişkin detay vermeyen ancak detaylar ortaya çıkınca bunların kamuoyu ile paylaşılacağını vurgulayan Vali Vasip Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu, son 15 yılda karada yakalanan en yüksek miktarlı eroin maddesi. Bu operasyonda emeği geçen tüm emniyet birimlerimizi ve Narkotik Şubede bu konuya başından beri emek sarf eden tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum, kutluyorum."