Son Dakika

Ahmet kıvanç Haberleri, Güncel Ahmet kıvanç haberleri ve Ahmet kıvanç gelişmeleri

 • Part time çalışanların hakları nelerdir?

  Sosyal Güvenlik, 17 Haziran 2019

  Part time çalışanların hakları nelerdir?

  Yaz tatili ile birlikte liseli, üniversiteli binlerce genç aile bütçesine katkıda bulunmak veya harçlığını çıkartmak için çalışmaya başlıyor. Bunların bir kısmı ayda 30 gün, bir kısmı ise 30 günden az çalışıyor. Yasalarda “kısmi süreli çalışma” olarak adlandırılan part time çalışanlar sosyal güvenlik, yıllık izin, kıdem tazminatı gibi haklarını merak ediyor. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, part time çalışanların haklarını yazdı.

 • Hangi hastanede ne kadar katılım payı ve ilave ücret ödersiniz?

  Sosyal Güvenlik, 12 Haziran 2019

  Hangi hastanede ne kadar katılım payı ve ilave ücret ödersiniz?

  Hasta ve hasta yakınları, hastaneye gittiklerinde nasıl bir fatura ile karşılaşacağını bilmiyor. En çok tartışma, özel hastanelerde alınan ilave ücretlerde yaşanıyor. Hastalardan alınabilecek ilave ücretlerin, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) belirlediği oranları aşmaması gerekiyor. Ancak, çoğu hastanede ilave ücret tutarını artırmak için ek kalemler konuluyor. Ayakta muayenede bile “tedavi” hizmeti verilmiş gibi gösterilerek işlem yapılıyor. Faturaların dikkatle kontrol edilmesi ve gerekirse itiraz edilmesi gerekiyor. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, hastanelerce SGK’lılardan alınabilecek katılım payı ve ilave ücretlere ilişkin merak edilenleri yazdı.

 • SGK çocuklu çiftin tüp bebek tedavisini karşılar mı?

  Sosyal Güvenlik, 05 Haziran 2019

  SGK çocuklu çiftin tüp bebek tedavisini karşılar mı?

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), çocuk sahibi olamayan çiftlerin tüp bebek tedavisini karşılıyor. Bir okurumuz, daha önce tüp bebek tedavisiyle bir çokları olduğunu, ikinci bir çocuk sahibi olmak için yeniden tüp bebek tedavisinin SGK tarafından karşılanıp karşılanmayacağını soruyor. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, sizlerden gelen soruları yanıtladı.  

 • Üniversiteli işçiler memur kadrosu bekliyor

  Sosyal Güvenlik, 04 Haziran 2019

  Üniversiteli işçiler memur kadrosu bekliyor

  Memur işi yapan üniversiteli işçilerin memur kadrosuna alınması için 2015 yılındaki kamu görevlileri toplu iş sözleşmesine hüküm konuldu. Aradan geçen dört yıla rağmen, toplu sözleşmedeki bu kazanım hayata geçirilemedi. Birçoğu fiilen memurluk yapan, bir kısmı hademelik gibi işlerde çalıştırılan üniversite mezunu işçiler, verilen sözün tutulmasını istiyor. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, üniversiteli işçilerin taleplerini gündeme getirdi.

 • Memurlar “yarım zamanlı çalışma” müjdesi bekliyor

  Sosyal Güvenlik, 03 Haziran 2019

  Memurlar “yarım zamanlı çalışma” müjdesi bekliyor

  Çocuk ilköğretime başlayıncaya kadar anne veya babasına yarım zamanlı çalışma hakkı tanıyan yasa 2016 yılında yürürlüğe girdi. Yasa işçilere uygulanmaya başlandı. Memurlara uygulanabilmesi için üç yıldan beri yönetmelik çıkması bekleniyor. Yönetmelik, yarım zamanlı çalışmadan istisna tutulacak personel ile ilgili çalışmaların uzaması nedeniyle gecikti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerin yarım zamanlı çalışmadan istisna tutulması yönünde görüş bildirdi. En büyük memur kitlesini oluşturan öğretmenlerin istisna tutulması talebi, yönetmelik sürecini uzattı. Memurlar, İstanbul seçiminin ardından yönetmelik çalışmalarının hızlanmasını bekliyor. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın yazısı.

 • Sigortasız çalışırken dikkat?

  Sosyal Güvenlik, 01 Haziran 2019

  Sigortasız çalışırken dikkat?

  Sosyal güvenlikte 1 gün bile çok önemli. Prim gününüz 1 gün eksik ise emekli olamayacağınız gibi, hayatınızı kaybettiğinizde geride kalan eşinize ve çocuklarınıza ölüm aylığı bağlanmaz. Ölüm aylığı için 4/b ve 4/c’de en az 1800; 4/a’da ise son 5 yılda en az 900 prim gününün dolması gerekir. Eksik prim günleri 4/b ve 4/c’de askerlik ve diğer borçlanmalarla tamamlanabilir ama 4/a’da borçlanmayla tamamlanamaz. Sevdiklerinizi mağdur etmemek için sigortasız 1 gün bile çalışmayın. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, sizlerden gelen soruları yanıtladı.

 • İş yerinde uyumak işten atılma sebebi

  Sosyal Güvenlik, 31 Mayıs 2019

  İş yerinde uyumak işten atılma sebebi

  Yargıtay, işçinin iş yerinde görevi başında iken uyumasının işveren açısından haklı fesih sebebi olmasa da geçerli fesih sebebi olduğuna hükmetti. Buna göre, işveren, iş yerinde uyuyan işçisini ihbar ve kıdem tazminatını ödeyerek işten atabilecek. İşçi, işe iade davası açamayacak. Yargıtay'ın konuyla ilgili kararı, işçinin davranışlarından kaynaklı işten atılma bakımından işçi ve işveren açısından dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili rehber niteliği taşıyor. Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberi.

 • Okuldan mezun olan gençler nasıl sağlık hizmeti alabilir?

  Sosyal Güvenlik, 27 Mayıs 2019

  Okuldan mezun olan gençler nasıl sağlık hizmeti alabilir?

  Yaz tatili yaklaşırken, bu yıl mezun olacak gençler sağlık hizmetinden nasıl yararlanacaklarını merak etmeye başladı. Okulunu bitirip mezun olan gençler, iki yıl boyunca genel sağlık sigortası (GSS) primi ödemeden sağlık hizmeti almaya devam edebilecek. Ancak, iki yıldan önce yaş sınırını dolduran gençlerin prim muafiyeti sona erecek. İşe giremeyen veya yaş sınırını daha önce dolduran gençler, gelir testine girerek prim ödemekten kurtulabilir. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, lise veya üniversiteden bu yıl mezun olacak yüz binlerce gencin merak ettiği soruları yanıtladı.

 • Özel okul öğretmenleri iş güvencesi bekliyor

  Sosyal Güvenlik, 25 Mayıs 2019

  Özel okul öğretmenleri iş güvencesi bekliyor

  Geçen yıl alınan Yargıtay içtihadı birleştirme kararı sonrası özel okul öğretmenlerinin çalışma şartları daha da zorlaştı. Özel okul öğretmenlerinin yaptığı sözleşmelerin “süreli sözleşme” olarak kabul edilmesiyle, sözleşmesi yenilenmeyen öğretmenler için işe iade kapısı kapandı. Sözleşme, sürenin sonunda kendiliğinden sona erdiği için kıdem tazminatı hakları tartışmalı hale geldi. Özel okul öğretmenlerinin iş güvencesinin sağlanabilmesi için yasada değişiklik yapılması gerekiyor. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, sizden gelen soruları yanıtladı.

 • A’dan Z’ye gurbetçilerin yurt dışı borçlanması

  Sosyal Güvenlik, 24 Mayıs 2019

  A’dan Z’ye gurbetçilerin yurt dışı borçlanması

  Yurt dışı borçlanması yapan gurbetçilerin, borçlanma talebinde bulundukları formu imzalamaları gerekiyor. İmzalanmadan yapılan borçlanma başvuruları geçersiz kabul ediliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), imza bulunmadığı için reddedilmesi gerekirken başvurusu kabul edilen ve hatta emekli aylığı bağlanan gurbetçileri mağdur etmemek için bir defalık kolaylık sağladı. Daha önce sehven işleme konulmuş imzasız başvurular geçerli kabul edilecek. Ancak, bundan sonra dilekçe imzalanmadan yapılan yurt dışı borçlanma talepleri geri çevrilecek. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, gurbetçilerin yurt dışı borçlanmasına ilişkin merak edilen ayrıntıları yazdı.

 • Ev hizmetlerinde çalışanların da tazminat hakkı var

  Sosyal Güvenlik, 23 Mayıs 2019

  Ev hizmetlerinde çalışanların da tazminat hakkı var

  Ev hizmetlerinde işçi çalıştıranlar, yasal sorumluluklarını bilmedikleri için sonradan zor durumda kalabiliyor. İşçiler de yasal haklarını bilmedikleri için çoğu zaman mağdur olabiliyorlar. Ev hizmetlerinde çalışanların yıllık izin, ihbar ve kıdem tazminatı hakkı var mıdır? Ev hizmetlerinde çalışanlara sigorta yaptırmak zorunlu mu? Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, yüz binlerce kişinin merak ettiği soruların cevabını yazdı.

 • O ülkede 2011’den sonra doğanlar 73 yaşında emekli olacak

  Sosyal Güvenlik, 22 Mayıs 2019

  O ülkede 2011’den sonra doğanlar 73 yaşında emekli olacak

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Avrupa Birliği (AB) üyesi 28 ülkede son yıllarda yapılan sosyal güvenlik reformlarını bir kitapta topladı. İlki 2012 yılında çıkan kitabın, son reformlarla güncellenen ikincisi, kısa süre önce yayımlandı. SGK’nın bu çalışması, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında yaptığı, “Tüm paydaşların memnun olduğu bir emeklilik mimarisi ortaya koyarak, bu yıl emeklilik sisteminde reform niteliğinde değişimler gerçekleştireceğiz” açıklaması ile daha da önem kazandı. SGK uzmanlarının büyük emekle hazırladığı kitap, 2008 küresel krizinden sonra AB ülkelerinde sosyal güvenlik alanında yapılan kapsamlı değişikliklerin topluca incelenebilmesine olanak sağlıyor. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberi.

 • İşsizlik fonu alarm verdi!

  Sosyal Güvenlik, 21 Mayıs 2019

  İşsizlik fonu alarm verdi!

  İşsizlik Sigortası Fonu’ndaki toplam varlıklar, 2017 yılından beri reel olarak azalıyor. İki yılı aşkın süredir fon varlıklarındaki artışlar enflasyondaki artışın altında kalıyor. Enflasyondan arındırıldıktan sonra fon varlıkları reel anlamda geriledi. İlk defa nisan ayında fonun harcamaları toplam gelirlerini de aştı. Böylece fon enflasyon dikkate alınmadan da azalmaya başladı. İşverenin nisan ayında İşsizlik Fonu’ndan kullandığı teşvik ve destekler, işçi ve işveren primi olarak yatırdığı tutarı geçti. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, İşsizlik Fonu’ndaki son gelişmeleri yazdı.

 • Üniversiteli gençlere yaz tatilinde çifte fırsat

  Sosyal Güvenlik, 20 Mayıs 2019

  Üniversiteli gençlere yaz tatilinde çifte fırsat

  Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), ilk defa bu yaz tatilinde üniversiteli gençlere yönelik özel bir program uygulamaya koyacak. Üniversiteli gençler yaz tatilinde sosyal çalışma programlarına katılarak hem deneyim elde edecekler, hem de programa katıldıkları her gün için günlük 67 lira ücret alacaklar. Gençler, emekliliğe sayılacak şekilde uzun vadeli sigortalı gösterilecekler. Habertürk'ten Ahmet Kıvanç, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı coşkusu yaşayan gençlere yönelik yeni programı yazdı.

 • Çalıştıkça düşen emekli aylığı kayıtlı istihdamı tehdit ediyor

  Sosyal Güvenlik, 18 Mayıs 2019

  Çalıştıkça düşen emekli aylığı kayıtlı istihdamı tehdit ediyor

  Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), prim gününü doldurduktan sonra emeklilik yaşını beklerken çalışmaya devam ettikçe emekli aylığının düşeceği kaygısıyla kayıt dışına yöneliyor. Prim gününü dolduran okurlarımızdan, emekli aylığının düşmemesi için sigortalı çalışmayı bırakmanın doğru olup olmadığına yönelik çok yoğun sorular geliyor. Düşük ücretli çalışanlar için söz konusu olan çalıştıkça emekli aylığının düşmesi sorunu, kayıt dışı istihdamı artırıyor. Sorunun çözümü amacıyla, prim gününü doldurup yaşı bekleyenlerin çalıştıkça emekli aylığının düşmesini önleyecek, hatta mümkünse artmasını sağlayacak bir düzenlemenin acilen yapılması gerekiyor. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, sizlerden gelen soruları yanıtladı.

 • İşveren işçilere bahşişleri eksiksiz dağıtmak zorunda

  Sosyal Güvenlik, 17 Mayıs 2019

  İşveren işçilere bahşişleri eksiksiz dağıtmak zorunda

  Turizm ve eğlence sektöründeki çoğu işyerinde yüzdeyle veya bahşişle çalışılıyor. İşçilerin ücretlerinin önemli bir kısmı, müşterinin hesabına eklenen yüzde 10, 20 gibi servis ücretleri veya bahşişlerden karşılanıyor. Devamlılık arz eden bu tür ödemelerin, işçinin kıdem tazminatının hesabında giydirilmiş ücrete dahil edilmesi gerekiyor. İşveren, gerektiğinde mahkemeye sunulmak üzere yüzde veya bahşişlerin dağıtımına ilişkin belgeleri saklamak zorunda. Habertürk'ten Ahmet Kıvanç, yüzdeyle veya bahşişle çalışan işçilerin haklarını yazdı.

 • SGK 2018’de sağlığa 91.6 milyar lira harcadı

  Sosyal Güvenlik, 14 Mayıs 2019

  SGK 2018’de sağlığa 91.6 milyar lira harcadı

  Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) sağlık harcamaları geçen yıl, 2017 yılına göre yüzde 17.9 oranında artarak 91.6 milyar liraya ulaştı. Devlet hastanelerine yapılan ödemeler yüzde 22 artarak 38 milyar lirayı aştı. Döviz kurlarının tırmanması nedeniyle kurumun ilaç giderleri geçen yıl yüzde 23 oranında artış kaydetti. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, SGK’nın 2018 yılı gelir ve harcamalarıyla ilgili ayrıntıları yazdı.

 • Çalışanlar dikkat! Fazla mesai yaptığınızı kanıtlamalısınız

  Sosyal Güvenlik, 09 Mayıs 2019

  Çalışanlar dikkat! Fazla mesai yaptığınızı kanıtlamalısınız

  Çalışma hayatında işçi işveren arasındaki en fazla anlaşmazlık konularından birini de fazla mesai ücretleri oluşturuyor. Bazı işyerlerinde “Fazla mesai, ücrete dahildir” belgesi imzalatılıyor. Bu belgeyi imzalayanlar fazla mesai ücretleri konusunda hiçbir hakları olmadığını düşünerek alacağının peşini bırakıyor. Bazı çalışanlar ise fazla çalışma yaptığını ispatlayamadığı için mahkemelerden eli boş dönüyor. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, fazla çalışma ücretlerine ilişkin bilinmesi gereken ayrıntıları yazdı.

 • O çalışanlar nasıl kıdem tazminatı alabilir?

  Sosyal Güvenlik, 07 Mayıs 2019

  O çalışanlar nasıl kıdem tazminatı alabilir?

  Turizm ve tarım başta olmak üzere bazı sektörlerde her yıl milyonlarca mevsimlik işçi çalışıyor. Tarım sezonu başlarken, turizm sektörü de sezon hazırlıklarını sürdürüyor. Peki bu sektörlerde çalışan mevsimlik işçilerin hakları nelerdir? Mevsimlik işçiler kıdem tazminatını nasıl alabilir? Mevsimlik işçilerin yıllık izin hakkı var mıdır? Habertürk'ten Ahmet Kıvanç, mevsimlik işçilerin haklarını yazdı.

 • Ev sahiplerine sıfır vergi fırsatı!

  Emlak, 24 Şubat 2014

  Ev sahiplerine sıfır vergi fırsatı!

  İşte kirada evi olup hiç vergi ödememenin yöntemi

 • Ev sahipleri dikkat!

  Emlak, 14 Nisan 2014

  Ev sahipleri dikkat!

  Evinize sürpriz vergi çıkabilir

 • Tazminata devlet güvencesi geldi!

  Gündem, 15 Eylül 2014

  Tazminata devlet güvencesi geldi!

  Torba yasa ile özel şirketlerde ve kamu kuruluşlarındaki taşeron işçilerin haklarında iyileştirme yapıldı! Ahmet Kıvanç / HT GAZETE

 • 3 yakışıklı aynı projede buluşuyor

  H. Bunu Konuşuyor, 28 Mart 2016

  3 yakışıklı aynı projede buluşuyor

  Kıvanç Tatlıtuğ, Kenan İmirzalıoğlu ve Erkan Petekkaya'dan bomba proje...

 • "3 bin lira maaşın 500'ü FETÖ'ye"

  İş-Yaşam, 22 Ağustos 2016

  "3 bin lira maaşın 500'ü FETÖ'ye"

  HABERTÜRK Gazetesi Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir ve Ahmet Kıvanç’ın sorularını yanıtlayan Bakan Soylu “Çok başlı, çok ücret yapılı, çok statülü, giriş-çıkış yöntemi kendine ait çok eski refleksler üzerinden oluşturulmuş sistemi Türkiye taşıyamaz. Adam 3 bin lira maaş alıyor, 500 lirasını PKK da FETÖ de kendine istiyor. Bu bir sistem açığıdır” dedi

 • Ahmet Selçuk İlkan'dan Bob Dylan çıkışı

  Fiskos, 31 Aralık 2016

  Ahmet Selçuk İlkan'dan Bob Dylan çıkışı

  Sanat hayatındaki 40’ıncı yılını ‘Unutulmayan Şarkılar’ adlı albümle kutlayan Ahmet Selçuk İlkan, “Mutlulukların şairi olmak kolay. Mesele yalnızların şairi olabilmekte” diyor

 • İşten kendisi ayrılanlara da kıdem tazminatı

  İş-Yaşam, 29 Mart 2018

  İşten kendisi ayrılanlara da kıdem tazminatı

  Kıdem tazminatı ile ilgili önemli gelişme! İşten kendisi ayrılanlar da kıdem tazminatı alabilecek. Gazete Habertürk'ten Ahmet Kıvanç ve Tahsin Akça'nın haberine göre çalışma hayatına 8 Eylül 1999 tarihinden önce başlayanlar 15 yıl ve 3600 prim günü koşulunu tamamladıkları andan itibaren, emekli olmayı beklemeden son çalıştıkları işyerindeki kıdem tazminatını alıp ayrılabilirler.

 • Sürpriz zammın detayları belli oldu

  İş-Yaşam, 18 Temmuz 2018

  Sürpriz zammın detayları belli oldu

  Son dakika haberi... Doktor emeklilerine yapılan zammın detayları ve emekli doktor maaşlarının ne zaman yatacağı belli oldu. Uzman doktor ve diş hekimlerine 17000, uzman olmayanlara ise 13000 gösterge üzerinden hesaplama yapılacak. Böylece uzman tabip ve diş tabiplerinin emekli aylıkları 2 bin TL, uzman olmayan tabip ve diş tabiplerinin emekli aylıkları ise 1533 TL zamlanacak. Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberi...

 • Ahmet Kıvanç yazmıştı! AK Partili Muş açıkladı

  Gündem, 20 Temmuz 2018

  Ahmet Kıvanç yazmıştı! AK Partili Muş açıkladı

  Son dakika... AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş: Belgelerini alıp, kışladan içeri girmeyenler bedelli askerlikten faydalanabilecek. Habertürk yazarı Ahmet Kıvanç'ın dünkü yazısında da açıklık getirdiği durum, Ağustos celbinde askere gidecekleri de ilgilendiriyor

 • Bakıma muhtaç engelli çocuğu olan anneye erken emeklilik

  İş-Yaşam, 04 Eylül 2018

  Bakıma muhtaç engelli çocuğu olan anneye erken emeklilik

  Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunan annelere sağlanan haklar nelerdir? Erken emeklilik hakkından nasıl yararlanırlar? Ne kadar sürede emekli olabilirler? Hangi tarihlerdeki çalışmaları için bu haktan yararlanabilirler? Engelli çocuğu bulunan annelerin erken emekliliğine ilişkin detayları Ahmet Kıvanç yazdı

 • Bağ-Kur'luların kızlarına müjde!

  Sosyal Güvenlik, 05 Eylül 2018

  Bağ-Kur'luların kızlarına müjde!

  Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Bağ-Kur'lu anne babası 2000 öncesi veya 8 Ağustos 2001-1 Ağustos 2003 tarihleri arasında ölen kadınları ilgilendiren çok önemli bir karar aldı. Peki bu karardan hangi kadınlar yararlanabilecek? Bağ-Kur'lu babası söz konusu tarihlerde ölen kadınlara yetim aylığı bağlanabilecek mi? Kocasından dolayı başka kurumlardan aylık aldığı için 2013’ten sonra yetim aylıkları kesilen kadınlar yeniden yetim aylığı alabilecek mi? Ahmet Kıvanç cevapladı

 • 2 yıl bedava sağlık hizmeti!

  Sosyal Güvenlik, 24 Eylül 2018

  2 yıl bedava sağlık hizmeti!

  Genel Sağlık Sigortası'nda (GSS) yapılan son değişikliklerle lise veya üniversite eğitimini tamamlayan gençlere, mezuniyetten sonra 2 yıl süreyle prim ödemeden sağlık hizmeti alma hakkı tanındı. Bu haktan gençler nasıl yararlanacak? Herkes 2 yıl prim muafiyetinden yararlanabilir mi? iki yılda işe giremeyen gençler GSS primi ödememek için ne yapmalı? Ahmet Kıvanç cevapladı

 • Atılan işçinin yerine yeni işçi alınabilir mi?

  Sosyal Güvenlik, 25 Eylül 2018

  Atılan işçinin yerine yeni işçi alınabilir mi?

  Ekonomide dalgalanmanın arttığı dönemlerde kimi işletmeler gerçekten küçülmek zorunda kaldığı için işçi çıkartırken, kimisi de fırsattan istifade ederek yüksek ücretli işçileri işten çıkartıp düşük ücretle çalışacak yeni işçiler istihdam ediyor. İşveren, ekonomik gerekçeyle çıkardığı işçinin yerine yeni işçi alabilir mi? Yazılı bildirimde bulunmadan, işçi çalıştığı şehri değiştirmeye zorlanabilir mi? İşçi şehir değişikliğini kabul etmeyip atılırsa tazminat hakkını kaybeder mi? Ahmet Kıvanç cevapladı

 • Sosyal güvenlikte 10 yılda neler değişti?

  Sosyal Güvenlik, 01 Ekim 2018

  Sosyal güvenlikte 10 yılda neler değişti?

  5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe girdi. Sosyal güvenlik sisteminde, on yılda neler oldu? Emekli aylıkları nasıl etkilendi? Aktif / pasif oranı, sosyal güvenlik açıkları, prim gelirlerinin emekli aylıklarını ve sağlık harcamalarını karşılama oranı nereden nereye geldi? Ahmet Kıvanç yazdı

 • İki şartı yerine getiren kıdem tazminatını alır!

  Sosyal Güvenlik, 02 Ekim 2018

  İki şartı yerine getiren kıdem tazminatını alır!

  15 yıl sigorta 3600 prim günüyle kıdem tazminatı alma hakkından, 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlayanlar yararlanıyor. 9 Eylül 1999 tarihinden sonra işe başlayanlar da emekli olmadan kıdem tazminatı alabilirler. Kıdem tazminatını, emekli olmadan kimler hangi koşullarda alabilir? Ahmet Kıvanç cevapladı

 • İşverenler dikkat! O uygulama 1 Ocak'ta başlıyor

  Sosyal Güvenlik, 10 Ekim 2018

  İşverenler dikkat! O uygulama 1 Ocak'ta başlıyor

  İş kazalarını önlemek amacıyla, 2016 yılında çıkartılan yasa uyarınca ölümle veya sakatlanmayla sonuçlanan iş kazası yaşanmayan işyerlerine prim teşviki sağlanacak. Teşvik uygulaması 1 Ocak 2019 tarihinde başlayacak. Prim teşvikinden, tehlikeli sınıftaki işyerinde son 3 yılda iş kazası meydana gelmeyen işverenler yararlanacak. Uygulamanın detaylarını Ahmet Kıvanç yazdı

 • Ölüm aylığında yeni düzenleme

  İş-Yaşam, 15 Ekim 2018

  Ölüm aylığında yeni düzenleme

  2008 Ekim ayından önce hayatını kaybeden SSK ve Bağ-Kur’’luların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanmasında bu yıl çok önemli değişiklikler yapıldı. Değişiklikler, on binlerce kişiyi ilgilendiriyor. Çalışan malûl çocuklar, öğrenimine ara veren erkek çocuklar, Emekli Sandığı’na tabi kocasından dul aylığı alan kadınlar, çocuklarından ölüm aylığı bağlatamayan anne babalar, yapılan değişiklikten doğrudan etkileniyor. Bu kişiler, diğer bazı koşulları da sağladıkları takdirde yeniden aylık bağlatabilecekler. Ahmet Kıvanç düzenlemenin ayrıntılarını yazdı.

 • On binlerce sağlık çalışanını ilgilendiren haber

  İş-Yaşam, 16 Kasım 2018

  On binlerce sağlık çalışanını ilgilendiren haber

  TBMM’de önceki gün kabul edilen sağlıkta şiddete hapis cezası öngören yasada aile hekimlerine ilişkin de önemli düzenlemeler yer alıyor. Yasada yer alan yaş haddi düzenlemesi, “Aile hekimleri 65 yaşından sonra çalışamayacak mı?” sorusuna yol açtı. Aile hekimleri, 65 yaşından sonra her yıl sözleşmesi yenilenmek suretiyle 72 yaşına kadar çalışmaya devam edebilecek. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, aile hekimleri ve yanlarında görev yapan aile sağlığı çalışanlarına ilişkin torba yasada getirilen yeni düzenlemenin ayrıntılarını yazdı

 • Ahmet Kıvanç her cumartesi sosyal güvenlikle ve çalışma hayatıyla ilgili sorularınızı yanıtlıyor

  İş-Yaşam, 22 Ocak 2019

  Ahmet Kıvanç her cumartesi sosyal güvenlikle ve çalışma hayatıyla ilgili sorularınızı yanıtlıyor

  Sosyal güvenlikle ilgili tüm sorularınızın cevabı Habertürk'te. Uzmanımız Ahmet Kıvanç her cumartesi sosyal güvenlikle ve çalışma hayatıyla ilgili sorularınızı yanıtlıyor