• Canlı Yayın
  • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlık ve Spor Bayramı kutlu olsun
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Darbe girişimi sonrası Joan Baez, Muse ve Skunk Anansie, İzmir konserlerini iptal etti. Baez yaptığı açıklamada “Asla kendimi, grubumu ve ekibimi Türkiye’de yükselen tehlike ve kâbusun içine sokamam” dedi.

Joan Baez, 12 Ağustos’ta İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda vereceği konseri iptal etti. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) konser iptaliyle ilgili açıklamasında, “İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleştirileceği duyurulan Joan Baez konseri sanatçının isteği üzerine iptal olmuştur. İzleyicilerimiz iade işlemleri için bilet aldıkları gişeye başvurabilirler” dedi.

Joan Baez’in açıklamaları hayal kırıklığı yarattı. Sanatçı ise Facebook sayfasında iptal gerekçesini şu sözlerle ifade etti: “Türkiye’deki arkadaşlarım, Türkiye’deki konserlerimi iptal etme kararı aldım. Onca zamandır savaş bölgelerine, diktatörlük rejimine sahip ülkelere, sivil arbedelerin yaşandığı yerlere gittim. Ama bugünün Türkiye’sindeki gibi beklenmedik ve çok büyük tehlike gibisini gördüm mü emin değilim. Aktivist meslektaşlarıma bile ne kadar kararlı olsalar da önermem, kendimi, grubumu ve ekibimi Türkiye’de yükselen kâbusun içine sokamam. Umarım acı çekmeden ve barbarca cezalar almadan birlikte şarkı söyleriz.”

İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opçin
İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opçin

 

BİZE KENDİMİZİ YALNIZ HİSSETTİRDİNİZ

İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opçin, Joss Stone’un konserini iptal etmemesine rağmen Joan Baez’in Türkiye’ye gelmemesine ve açıklamasında “beklenmedik tehlike ve kâbus” gibi kelimeler kullanmasına tepki gösterdi. Opçin sosyal medya hesabında paylaştığı Baez’e yanıt niteliğindeki yazısında şöyle dedi: “Güvenlik koşullarından emin olmadığınızı anlayabiliyorum, Türkiye’ye gelmekten çekinmenizi de anlıyorum, konserinizi yapamayacağınızı düşündüğünüz için iptal ettiğinizi de biliyorum. Ama savaş bölgesi durumu konusunda hızlı karar almanızı ve yazınızda ‘beklenmedik tehlike ve kabus’ kelimelerini kullanmanızı anlayamıyorum. Evet sorun yaşıyoruz, yaşanılanları inkâr etmiyoruz, evet yastayız ama topluma sanatla toplumun iyiliği için barış ve bilgelik getirebileceğimizi düşünüyoruz. Bize kendimizi yalnız hissettirdiniz. Birtakım izole etme şekliyle bize kendimizi cezalandırılmış hissettirdiniz. Pozitif bir ilham kaynağısınız ve lütfen bizi cesaretlendirin. Durumumuzun ne kadar kötü olduğu konusunda fikir yürütmeyin. Çünkü öyle değil. Joss Stone konserinde dans edeceğim çünkü Stone İstanbul’da konser verecek kadar cesur.” (Hürriyet)