Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Irak Hükümeti, aralarında El Cezire’nin de bulunduğu 10 televizyon kanalının faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

Irak İletişim ve Haberleşme Heyeti'nden yapılan yazılı açıklamada, 23-24 Nisan'da Kerkük'ün Havice kasabasında meydana gelen olayların takibinde, basın ahlakından ve gerçeklikten uzak, mezhepsel şiddeti teşvik edici yayın yaptığı gerekçesiyle, aralarında El-Cezire, Bağdat, Şarkiye, Şarkiye News, Babiliye, Selahaddin, El-Envar 2, Et-Tağyir, Felluce ve El-Garbiye televizyonun bulunduğu 10 kanalın faaliyetlerine son verildiği ifade edildi.

Yayınları durdurulan kanalların daha önce kendilerine yapılan uyarıları dikkate almadıklarının belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Söz konusu basın kuruluşlarının yayınlarında, mesleki ilkelere bağlılığın olmadığı ve bu yayınların milli birliği tehdit ettiği gözlendi. Heyet, televizyon kanallarıyla görüşmelerde bulundu ve kendilerine fırsat tanıdı. Söz konusu kanalların yayınlarında mezhepçilik yapıldığı tespit edildi. Heyet, İçişleri Bakanlığı işbirliği ile heyetin onayı olmadan çalışmaya devam edecek kanalların takibini yapacak."

Öte yandan El-Cezire Televizyonu Bağdat bürosundan bir yetkili, "Şu ana kadar bize resmi tebligatta bulunulmadı. Avukatımız tebligatı teslim almak Irak İletişim ve Haberleşme Heyeti'ne gitti. Irak'taki faaliyetlerimizi durum netleşinceye kadar askıya aldık" diye konuştu.

AA

BAKMADAN GEÇME