Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

 

 

Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) reform çalışmaları sürüyor. Çalışma henüz ham aşamada ancak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Yeni Ekonomi Programı’nda açıkladığı reform çalışmaları yürütülüyor. Tabii ki emeklilik şirketleri de yeni model arayışlarını sürdürüyor. Edinilen bilgilere göre son öneri olarak sunulan sistem biraz ilginç olan Avustralya modeli. Bu sistemin hayata geçmesine çok zor gözüyle bakılıyor. Modeli bazı emeklilik şirketlerinin öneri olarak sunduğu ifade ediliyor. Türkiye'de uygulanması beklenmeyen öneri olan Avustralya modeli emekli olana kadar sistemden çıkışı yasaklıyor. Yani eğer model olurda kabul görürse şimdiye kadar çalışanların otomatik olarak sisteme kaydedildiği Otomatik Katılım da denilen Otomatik BES çalışanların emekliliğine kadar sürecek. Bu süre bazında çalışan sistemden çıkamayacak. 

 

İSTİSNA İLK EV SAHİBİ OLMA

Tabii mücbir sebepler bu süreci bitirecek. Sistemden çıkış için diğer bir neden de Avustralya’da olduğu gibi çalışanın ilk ev sahibi olunması. Birikimler ev sahibi olunduğunda bozulabilecek. Üstelik yüzde 25’lik devlet katkısı da ev için ödenecek. Evin peşinatının yüzde 25’i devlet tarafından sağlanmış olacak. Sistemin en önemli avantajlarından birisi bu olacak. Konu ile ilgili TOKİ ile çalışmalar yapılması planlanıyor. TOKİ’nin çalışanlara özel konut üretip sistemden çıkılması halinde yüzde 25 devlet katkısı ile birlikte birikimin önce peşinata kullanılıp ardından çalışanların evinin bitirilerek geri kalan tutarın taksitler halinde ödenmesi planlanıyor.

 

GÖNÜLLÜ BES'E DOKUNULMUYOR

Ancak şu anda otomatik olan BES’in bu şekilde mecburi kılınması halinde Gönüllü BES’te hesabı olanlara dokunmaması bekleniyor. Yatırım seçeneklerinin ise gönüllü BES tarafında olduğu gibi çeşitlenmesi olası. İsteyen altın fonunu, isteyen döviz isteyen hisse senedine yatırım yapan fonu seçebilecek. Çalışmayanların BES’i ise olduğu gibi devam edecek. Aynı şekilde işveren katkılı fonlar da emekli olana kadar sürecek. Bu fonlarda bulunan çalışanlara bir daha BES yapılmayacak, mevcut BES’leri devam edecek. İşten çıkan veya çıkarılanların ise hesaplarının çalışma süresince dondurulacağı tabii ki fonda biriken parasının ise işlemeye devam edeceği belirtiliyor.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri