Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Anasayfa Özel İçerikler Abdurrahman Yıldırım Ali Ağaoğlu'na 2.3 milyon ortak geldi
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    ➔Tatlıpınar Enerji şirketini halka açan ünlü müteahhit Ali Ağaoğlu “Bugüne kadar şirketlerimde Allahtan başka ortağım yoktu. Halka açılınca bir anda 2.3 milyon kişi ortağım oldu” dedi.

    ➔Ağaoğlu Grubu CEO’su Burak Kutluğ ile Tatlıpınar Enerji’nin halka arzı sonrası basın mensuplarıyla bir araya gelen Ali Ağaoğlu yeni ortaklarıyla nasıl geçineceğini şöyle anlattı:

    “Ben şimdiye kadar 60 bin konut sattım. Bu konutlardan alanlar hep kazançlı çıktı, kaybeden yok, değer yitiren proje yok. Konutta müşterilerime hiç kaybettirmedim, kazandırdım, enerji işindeki ortaklarıma da kazandırmak amacındayım.”

    ➔Kazancı getirecek olan şirketin büyümesi ve karlılığı. Ali Ağaoğlu yenilenebilir enerji tarafına ve üretime ağırlık vereceklerini belirtirken bu konuda depolamanın önemine dikkat çekti.

    ➔Ağaoğlu Milas’ta hobi olarak başladığı tarım işinden övgüyle bahsederken de “Orada 50 bin ağaç diktik. Avokado, mandaline ve keçiboynuzu yetiştiriyoruz. Çok iyi sonuçlar aldık” dedi.

    AĞAOĞLU İÇİN HALKA AÇILMA DÖNEM NOKTASI

    Ağaoğlu Grubu CEO’su Burak Kutluğ da Tatlıpınar Enerji’nin yüzde 25’nin halka arz ettiklerini, 1.6 milyar liralık hasılata ulaşıldığını, bunun yarısının ortak satışı yarısının sermaye artırımı şeklinde yapıldığını, ortak satışının büyük kısmının da yine şirket bünyesinde yatırım amacıyla kullanılacağını anlattı.

    ➔Burak Kutluğ enerji işleriyle ilgili şu bilgileri verdi:

    ➔ “Ağaoğlu yenilenebilir enerji işine 2007 yılında girdi. Başta rüzgar enerjisi olmak üzere toplam 550 milyon dolarlık yatırım yaptık.

    ➔Kurumsallaşmaya 5 yıl önce karar verdik. Halka arzı bu çerçevede yaptık ve 3 yıldan beri hazırlıklarımız sürüyor.

    ➔Bu açıdan Tatlıpınar Enerji’nin halka arzı Ağaoğlu Grubu için bir dönem noktasıdır. Halka açılarak daha şeffaf hale geliyor, kurumsal yönetim ilkelerine tabi oluyoruz.

    FAALİYETİN %70’İ İÇERİDE, %30’U DIŞARIDA OLACAK

    ➔Dünyada yatırım yapacak yer arayan ciddi büyüklükte fonlar var. Onların tercihleri halka açık, şeffaf, kurumsal yönetim ilkeleriyle yönetilen şirketlerden yana.

    ➔Enerjide 115.5 MW’lık kurulu gücümüz var. 79 MW güneş enerjisi santralı, 33.6 MW rüzgar enerjisi santralı iznimiz bulunuyor.

    ➔Yatırımlar tamamlandığında Tatlıpınar Enerji’nin kurulu gücü 228 MW’lık kapasiteye çıkacak. Halka arzdan gelen kaynak yatırımlara gidecek.

    ➔5 yıl içinde de Ağaoğlu Grubu olarak kurulu gücümüzü 1.000 MW’a çıkarmak istiyoruz.

    ➔Enerji yatırımlarında Türkiye sınırları dışına çıkacağız. Balkan ülkelerinde ve Orta Asya Türk cumhuriyetlerinde yatırım fırsatlarını değerlendiriyoruz. Sonuçta faaliyetlerin yüzde 30 yurt dışında, yüzde 70’i yurtiçinde olacak.

    ➔Ağaoğlu markası iyi bir marka. Yurt dışında kapıları açmada, finansmana erişmede ve hükümet yetkilileri ile görüşmelerde bu markanın gücünü görüyoruz.