Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ramazan Ramazan’ın 17. günü ‘Dünya Helal Günü’ olarak kutlanacak

    Dünya Helal Konseyi (WHC) Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, Ramazan ayının 17. gününü 'Dünya Helal Günü' olarak kutlama kararı alındığını söyledi.

    Büyüközer, helal konusunda müminlere inen ilk ayet olan Enfal suresinin 69. ayetinin Müslümanlar için çok büyük önem arz ettiğini, bu ayet-i kerimenin Hicri 624, Ramazan'ın 17. günü, Bedir savaşında nazil olduğunu hatırlattı.

    Aynı zamanda Gıda ve İhtiyaç Maddeleri ve Sertifikalandırma Derneği (GİMDES) Başkanı olan Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, Müslümanlar için faydalı olacağını düşündüğü Dünya Helal Günü kutlanmasına ilişkin açıklama yaptı.

    Günümüzde; 'anneler, babalar, sevgililer' gibi çeşitli günlere özel anlamlar atfedilerek kutlamalar yapıldığına işaret eden Büyüközer, çok önem arzeden 'helal yaşamı' içeren bir gün olmadığı düşüncesiyle birçok fakih ve ulema ile yaptıkları istişareler sonunda, helal konusunda müminlere inen ilk ayet olan Enfal suresinin 69. ayetinin Müslümanlar için çok büyük önem arz etmekte olduğunda ittifak ederek, bu ayet-i kerimenin Hicri 624, Ramazan'ın 17. günü, İslam ve küfrün ilk savaşı olan Bedir savaşında nazil olduğu için 'Dünya Helal Günü'nü Ramazan ayının 17. günü kutlamaya karar verdiklerini ifade etti.

    Dünya Helal Günü'nün 'Helal' hareketini dünya çapında destekleyen ve kutlayarak birleştiren özel bir gün olacağını vurgulayan Büyüközer, "Bu günü 'helal' konusundaki bilincimizin ve anlayışımızın artırılması ve bu davanın daha geniş çevrelere duyurulması niyetiyle kutlanacaktır. Bu niyetle toplumları ve bireyleri birleştirici, Müslümanlar arasında siyasetin veya başka nedenlerin nifak oluşturmasına mahal vermeden bilgilendirici ve deneyimlerini paylaşacağı bir gün olacaktır." dedi.

    KİM ORGANİZE EDECEK

    Büyüközer, dünya çapında helal sertifika kurumlarının bir araya gelmesinden oluşan çatı kuruluşu Dünya Helal Konseyi'nın (WHC) bu açılımın başlatıcısı ve destekleyicisi olacağını belirterek, şöyle konuştu: "Dünyanın her bölgesine yayılmış Müslüman kardeşlerimizi birleştirici bir açılım olması hasebiyle, 'helal' bütün ümmete aittir, dolayısıyla helal günü de bütün ümmetin ortak günüdür. Bu noktadan hareketle, Dünya Helal Konseyi kendi ulaşabildiği noktalarda Dünya Helal Günü'nü tanıtan, anlatan ve yayılmasını sağlayan faaliyetler düzenleyecektir, diğer helal sertifika kurumlarının ve Müslümanlara hizmet eden organizasyonların faaliyetler düzenlemesini teşvik etmektedir ve desteklemektedir. Müslüman kardeşlerimiz tarafından düzenlenecek bu tür faaliyetleri desteklemek ve duyurabilmek adına bu kurumlardan ricamız, bizlere faaliyetleriyle ilgili bildirimde bulunmalarıdır. Günün, bütün coğrafyalarda yaşayan Müslüman kardeşlerimizin bilhassa azınlık olduğu yerlerde, helalin bir insan hakkı meselesi olduğu noktasını ifade edecek şekilde yaymaları gerektiğine inanıyoruz."

    YAPILACAK FAALİYETLER

    Dünya Helal Günü'nde, Helal ve Tayyib (sağlıklı) konusunu işleyen; medya kuruluşlarına duyurular, seminerler, konferanslar, cuma hutbeleri, fakirlerin semeresinden faydalanacağı kermesler düzenleneceğini söyleyen Büyüközer, 2013 yılı ve Ramazan ayının 17. günü, Dünya Helal Günü'nün kutlanacağı ilk yıl olacağı hasebiyle, önümüzdeki yıllarda faaliyet alanlarının çok daha yaygınlaştırılarak sürdürüleceğini dile getirdi.

    CİHAN

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ