Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Rusya Soruşturma Komitesi'nden yapılan açıklamada, şehir merkezinde bulunan alışveriş merkezinde çıkan yangında ölü sayısının 64'e ulaştığı kaydedildi. Yangında hayatını kaybedenlerin çoğunun çocuk olduğu bildirildi.

Yetkililer bazı kişilerin cansız bedenlerine ulaşıldığını ancak kimlik tespitinin henüz yapılamadığını belirterek kayıp sayısını 16 olarak güncelledi. 12 kişinin ise hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Rus yetkililer, kayıpların yakınlarıyla ilgilenmek üzere 20 psikoloğun görevlendirildiğini duyurdu.

Konuyla ilgili konuşan Rus yetkililer, alışveriş merkezinde yangın yönetmeliğiyle ilgili birçok ihlalin bulunduğunu belirtti. Yetkililere göre, AVM'nin yangın çıkışları kapalıydı ve yangın alarmları çalışmıyordu.

AA'nın haberine göre, Kemerovo şehir merkezinde bulunan alışveriş merkezinin en üst katında sinema salonları ve çocuk oyun alanlarının yer aldığı kısımda yangın çıkmış, çok sayıda kişinin içerden mahsur kaldığı belirtilmişti.

Yangının çıkmasından kısa bir süre sonra sosyal medyada birçok görgü tanığının olay yerinden çektiği video yer aldı. Görgü tanıkları AVM'deki yangın alarmlarının çalmadığı bilgisini paylaştı. Sosyal medyada paylaşılan videolarda bazı kişilerin camlardan atladığı görülüyor.

AVM içerisinde bulunan iki sinema salonunun yangın nedeniyle çöktüğü, itfaiye ekiplerinin alışveriş merkezindeki bazı bölümlere ulaşamadığı belirtildi.

Yangının çıkış nedeni henüz bilinmese de Rus basınında yer alan iddialardan birine göre, yangın oyun alanında bir çocuğun çakmakla oynaması nedeniyle çıktı. Bir başka haberde ise yangının elektrik tesisatından yaşanan kısa devre nedeniyle çıktığı öne sürüldü.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rusya'da çıkan yangına ilişkin; Rusya’nın Kemerovo kentinde çıkan yangında çok sayıda insanın hayatını kaybetmesinden üzüntü duydum. Rus halkına ve devletine başsağlığı, yangında yakınlarını kaybedenlere sabır dilerim.'' dedi.

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN MEDVEDEV'E TAZİYE TELEFONU

Başbakan Yıldırım, Rusya'nın Kemerovo şehrindeki alışveriş merkezinde çıkan yangın nedeniyle Rusya Federasyonu Başbakanı Medvedev'e taziye mesajı gönderdi.

Başbakan Yıldırım, mesajında, "Rusya'nın Kemerovo kentindeki bir alışveriş merkezinde meydana gelen yangında çocuklar dâhil çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini ve yaralandığını büyük bir teessürle öğrendim. Bu elim kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarına sabır ve metanet, şahsınızda dost Rus halkına ve hükümetinize, milletim, hükümetim ve şahsım adına başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.