Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Enfeksiyon ve Salgın Çağın Hastalıkları Şimdi de Lassa virüsü can alıyor, Lassa Virüsü, Lassa Virüsü Salgını

    Ebola'ya binlerce kurbanın verildiği Batı Afrika bir taraftan da Lassa virüsü ile mücadele ediyor. Batı Afrika ülkesi Benin'de Lassa virüsü nedeniyle 9 kişinin öldüğü belirtildi.

    Benin Sağlık Bakanı Dorothee Kinde Gazard, Batı Afrika'da sık rastlanan ve belirtileri Ebola'ya benzeyen Lassa Virüsü Kanamalı Ateşi nedeniyle başkent Porto Novo'ya 600 kilometre uzaklıktaki Tanguiata bölgesinde 9 kişinin yaşamını yitirdiğini, ülkede 15 vakanın tespit edildiğini belirtti.

    Gazard, ülkede Ebola virüsüne rastlanmadığını vurgularken, Dünya Sağlık Örgütü'nün Benin temsilcisi Yusuf Gamatie, ölen kişilerden alınan örneklerin bir kez daha test edileceğini söyledi.

    Batı Afrika'da her yıl 100 bin-300 bin Lassa vakasından yaklaşık 5 bini ölüyor.

    Özellikle Liberya, Gine ve Sierra Leone'de 5 bin 400 kişinin ölümüne yol açan Ebola ile aynı virüs ailesinden gelen Lassa, insanların kemirgenlerin idrar ve dışkısına temasıyla bulaşıyor. Virüs hastanın idrar, dışkı ve vücut sıvılarına doğrudan temasla insandan insana da geçebiliyor.

    Lassa Virüsü Kanamalı Ateşi, erken teşhis edildiğinde ilaçla tedavi edilebiliyor.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ