Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Antalya'nın Manavgat İlçesi'nde bademcik ameliyatı olan 7 yaşındaki Ayça Yıldırım'ın boğazında unutulan gazlı bez, 3 gün sonra çocuğun kusmasıyla çıktı. Anne- baba, ameliyatı yapan doktor ile hastane yönetiminden şikayetçi oldu.

DURUMUNUN İYİYE GİTTİĞİNİ SÖYLEDİLER AMA...

Manavgat'a bağlı Doğançam Mahallesi'nde ailesiyle oturan ilkokul 1'inci sınıf öğrencisi Ayça Yıldırım bir süredir devam eden bademcik ve geniz eti şikayeti nedeniyle Manavgat Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Hastanede yapılan kontrollerde küçük kızın bademciklerinin alınmasına karar verildi ve 14 Aralık'ta Kulak Burun Boğaz servisinde doktor Ş.K. tarafından ameliyat edildi. Kızı kontrol eden doktor Ş.K., durumun iyiye gittiğini söyledi. Ailesinin, yemek yiyememe ve sıvı içememe gibi şikayetleri üzerine doktor Ş.K., yeni ameliyat olduğunu ve çocuğun zorlanmaması gerektiğini belirtti.

'DOKTOR TABURCU ETTİ'

Ameliyatın ertesi günü akşam doktorun kontrole geldiğini ve isterlerse taburcu olabileceklerini söylediğini belirten anne Ayfer Yıldırım şunları anlattı:

"Ben de bir gece daha kalmak istediğimizi söyledim. Gece hemşireler odaya geldiğinde doktor tarafından taburcu edildiğimizi söyleyince çok şaşırdım. Ben de doktorla aramızda geçen konuşmayı anlattım. Hemşireler kalabileceğimizi ancak bize herhangi bir müdahalede bulunamayacaklarını, ayrıca ilaçlar için ücret alacaklarını, eve gidersek bu ilaçların ücretsiz olacağını söyledi. Bunun üzerine biz de hastaneden eve gittik."

'UYKUSU SIRASINDA NEFESSİZ KALDI'

Aynı gün gece gittikleri evde kızının uykusu sırasında nefessiz kaldığını fark ettiğini, sarsarak tekrar nefes almasını sağladığını kaydeden Ayfer Yıldırım, "Kızımız ameliyat gününden sonra ne konuşabildi, ne de bir şey yiyip içebildi. Kızım ameliyat olduğu tarihten bu yana sürekli istifra etti. 17 Aralık'ta ise sabah istifra etmeye çalışırken boğazından gazlı bez çıktı. Kızımın boğazında kalan gazlı bez ameliyat gününden bu yana kızımın hayatını tehlikeye soktu" diye konuştu.

'BAŞHEKİM YARDIMCISI AZARLADI'

Olayın ardından kızlarını aynı hastanede başka bir doktora gösterdiklerini anlatan Ayfer Yıldırım, doktorun 'kızın boğazında gazlı bez unutulmasının normal olmadığını' beyan etmesi üzerine hastane yönetimiyle konuşmak istediklerini anlattı. Yıldırım şöyle dedi:

"Hastane yönetimine gittiğimizde ise bu problemle hiç ilgilenilmediği gibi adını hatırlayamadığım Başhekim Yardımcısı bizi azarlayarak 'Sizi kim içeriye aldı, kim buraya yönlendirdi? Sizin şikayet edeceğiniz yer burası değil, başhekim de bu konuda bir şey yapamaz, nereye giderseniz gidin, nereye şikayet ederseniz edin, gidin mahkemeye dilekçe verin suç duyurusunda bulunun' diyerek odasından çıkarttı. Bizi hasta haklarına yönlendirdi."

'KIZIMIZ HAYATINI KAYBEDEBİLİRDİ'

Ameliyatı yapan doktor Ş.K.'nin ise kendilerinden özür dilediğini söyleyen baba Salih Yıldırım da şunları anlattı:

"Doktor Ş.K. aslında böyle bir şey olmaması gerektiğini, gazlı bezin yanlışlıkla unutulduğunu söyleyerek bizden özür diledi. Bu şekilde bademcik ameliyatı neticesinde gazlı bez unutulan bir çocuğun nefes borusunun tıkanması sonucu hayatını kaybettiğini öğrendik. Bu yapılmaması gereken çok büyük bir ihmal. Gece kızımızın nefes alamadığını fark etmeseydik kızımız da hayatını kaybedebilirdi. Kızım istifra ettiğinde gazlı bez çıkmasaydı ne olacaktı?"

ŞİKAYETÇİ OLDULAR

Salih ve Ayfer Yıldırım çifti Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı'na doktor Ş.K. ile Manavgat Devlet Hastanesi yetkilileri hakkında 'görevi ihmal ettikleri' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Manavgat Devlet Hastanesi yönetimi açıklama yapmazken, olayla ilgili hastane tarafından idari soruşturma başlatıldığı belirtildi.

DHA

Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde bir devlet hastanesi ve bir özel hastanede hastalarla selfie çekip sosyal medyada yayınlayan bir hemşire, bir de hemşire adayı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Sağlık Bakanlığının açıklaması şöyle:

"Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ile güvence altına alınan “özel ve aile hayatına saygı” ilkesi ve Bakanlığımızca yayınlanan yönetmeliklerle pekiştirilen “Hasta mahremiyetine saygı” kuralı, kaliteli, güvenilir, ileri teknolojik ve bilimsel yöntemlerle desteklenen sağlık hizmet sunumu hedefimizin en önemli ve vazgeçilemez temel kuralıdır. Bilinmelidir ki, her kim tarafından, hangi yöntem veya araçla olursa olsun, hasta mahremiyeti ilkesine aykırı her türlü davranış ve eylem, T.C. Sağlık Bakanlığınca en ağır şekilde cezalandırılacaktır.

Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ’ın, bu konudaki hassasiyeti de herkesçe malumdur ve bu konuda Sayın Bakanımızın talimatı ile mevcut genelgeler ve mevzuata ek olarak, 15 Temmuz 2016 tarihinde, her koşul ve zeminde, tüm sağlık hizmet sunucularının ve kurumların hasta mahremiyetine tam uyumunu isteyen, ihlali halinde de gerekli cezai işlemlerin uygulanacağına dair yeni bir genelge yayınlanmıştır.

HASTA HAKLARI VE HASTA MAHREMİYETİNİ İHLAL

Bütün bunlara rağmen, son günlerde basına da yansıdığı üzere, biri kamu hastanesinde, biri de özel bir kurumda olmak üzere, bir hemşire ve bir hemşire adayının, hasta hakları ve mahremiyetini açıkça ihlal eden fiilleri olmuştur. Bakanlığımız tarafından derhal bu kişi ve kurumlar hakkında inceleme başlatılmış ve sorumlu kişi ve kurumlar hakkında da Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulmuştur.

Hasta mahremiyetine saygı konusu, bundan sonra da Bakanlığımızın hassasiyetle takipçisi olduğu bir konu olmaya devam edecek ve hasta mahremiyetini ihlal eden kurum ve kuruluşlar hakkında da, mevcut hukuki hükümler çerçevesinde en ağır cezaları almaları konusunda gerekli işlemler yapılacaktır."

NELER YAŞANMIŞTI?

İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli hemşire E. G. tedavi gören hastaların fotoğraflarını çektip sosyal medya hesabından paylaşmıştı. G. yaptığı açıklamada,"Tamamen gençliğimden kaynaklı cahillikten kaynaklı çekimlerdi" demişti.

Bir diğer skandal ise Ankara'da özel bir hastanede anjiyoya girecek hastanın önünde selfie çeken hemşireydi. Hemşire adayı hastanenin anjiyo ünitesinde yaşam mücadelesi veren bir hastanın önünde selfie çekmişti. Hastane yönetimi selfie çeken kişinin stajyer olduğunu açıklamıştı. Skandal paylaşımdan sonra lise öğrenci stajyer hastaneden kovulmuştu.