Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık 44 bin çift bu yolu seçti

    SON yıllarda artan kısırlık nedeniyle çocuk sahibi olmakta sorun yaşayan çiftler soluğu tüp bebek merkezlerinde alıyor. Bu merkezlerde üremeye yardımcı tekniklerin uygulandığı vakalarda kısırlık sorununun neden kaynaklandığı da araştırıldı. Buna göre kısırlık vakalarının yüzde 39’unda erkek faktörü etkili oluyor. Kısırlık vakalarının yüzde 20’si ise izah edilemeyen nedenlerden meydana geliyor.

    YAŞAM BİÇİMİ ETKİLİ

    Çocuk sahibi olunamamasının nedenlerinin başında yanlış yaşam biçimi, stres, yanlış beslenme ve bilinçsiz korunmanın geldiğine dikkat çeken uzmanlar, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere özellikle sigara, alkol, çay, suni tatlandırıcılar ve kahve gibi gıdalardan uzak durmalarını öneriyor.

    EN ÇOK İSTANBUL’DA

    Sağlık Bakanlığı hastaneleri, üniversiteler ve özel merkezlerdeki tüp bebek merkezlerinin sayısı 2008 yılında 107 iken 2010 yılında bu sayının 127’ye çıktığı belirlendi. En fazla tüp bebek merkezi bulunan iller ise 46 merkezle İstanbul, 22 merkezle Ankara, 9 merkezle Bursa, 8 merkezle İzmir olarak belirlendi. Tüp bebek merkezleri Türkiye’deki 23 ilde bulunuyor. Bu arada uzmanlar, Türk hekimlerinin tüp bebek konusunda dünya standartlarının üstünde bir çizgi yakaladığına, Hollanda, ABD, İngiltere, Romanya gibi dünyanın birçok farklı ülkesinden tüp bebek sahibi olmak isteyen hastaların Türkiye’ye geldiğine de dikkat çekti.

    DENİZ BİLİROĞLU- GAZETE HABERTURK

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ