Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Eskişehir'in Mihalgazi ilçesinde evlenecek çiftlerin düğün tarihleri, 6 yıldır berber Rıza Tek tarafından belirleniyor.İlçede 30 yıldır berberlik yapan Tek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmiş yıllarda ilçedeki 4-5 düğün töreninin aynı gün ve saate denk gelmesi nedeniyle davetlilerin hangi törene katılacağı konusunda büyük sıkıntı çektiğini anlattı.

TAKVİM HAZIRLIYOR

Söz konusu durumun çiftleri, yakınlarını, akrabalarını ve arkadaşlarını zor durumda bıraktığını ifade eden Tek, şöyle konuştu:"Kimse eline davetiye ulaşana kadar düğün tarihlerini bilmiyordu. Daha sonra da düğün zamanının değiştirilmesi güçleşiyordu. İş yerimin sürekli açık olmasından dolayı herkes bana rahatlıkla ulaşabiliyor. Bu yüzden ilçe halkının isteği üzerine düğün günlerinin belirlenmesinde rol üstlendim. Düğün sıralamalarını 6 yıldır ben yapıyorum. Panayıra denk gelmemesi için öncelikle belediye yetkilileriyle görüşüp, panayırın tarihini yazıyoruz. O tarihte düğün almıyoruz."Tek, ilçe halkının büyük memnuniyet duyduğu hizmeti ücretsiz verdiğini bildirerek, düğün yapacakların iş yerine geldiğini ya da telefonla istedikleri gün tören olup olmadığını danıştığını söyledi.Hazırladığı takvime göre kendisine ulaşanlara düğünleri için gün verdiğini vurgulayan Tek, "Herkese elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sadece ilçemizde değil Eskişehir'den de arayanlar oluyor. İlçemizde düğünler yaptığımız sıralamaya göre gerçekleşiyor. Yılda ortalama 30-40 töreni bu sıralamaya göre yapıyoruz" diye konuştu.

İLÇE HALKI MEMNUN!

Mihalgazi Belediye Başkanı Zeynep Akgün ise berber Rıza Tek'in 6 yıl önce başlattığı uygulamayla ilçedeki düğün törenlerinin bir sıralamaya göre yapıldığını kaydetti.Tek'in uygulamasının ardından herkesin rahatlıkla törenlere katıldığına değinen Akgün, "Uygulamadan ilçe halkı memnun. Hiç kimse berbere sormadan düğün dernek yapmıyor. Belediyemizin 1946 yılından beri geleneksel olarak gerçekleştirdiği panayırın olduğu dönemlerde de düğün tarihi alınmıyor" dedi.Bu hafta sonu kızını evlendirecek Mehmet Bayrak da ilçede berbere giderek kızının düğünü için tarih aldığını, karışıklık yaşanmaması adına da bu uygulamadan memnuniyet duyduğunu ifade etti.Hiçbir aksaklık olmadan rahatça düğün tarihi aldıklarını anlatan Bayrak, "Düğünümüzü rahatlıkla yapacağız. Böylelikle o tarihte başka düğün sırası alınmıyor. Düğün yapacak olanlar ileriki haftalara veya daha sonraki bir tarihe alıyorlar" ifadelerinde bulundu.İlçede 31 Temmuz'da evlenecek Özkan Bakkal ise düğün tarihini bir yıl önce berbere gelerek belirlediğini ve düğün sırasına girdiğine değinerek, "İsteğimiz tarihte nasip olursa düğünümüzü yapacağız" şeklinde konuştu.