Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Yaz aylarını geride bıraktığımız şu günlerde kendimizi biraz dağılmış ve yorgun hissediyoruz. Şehrin kızıla boyanmaya başladığı bu keyifli sonbahar döneminde kendinizi daha iyi hissetmek için yapabilecekleriniz olduğunu unutmayın! Bedeniniz ve zihninizin olduğu kadar iç mekânların da arınmaya ihtiyacı var. Üstelik evinizde değişiklik yapmak için sonbahar ayları en doğru zaman, aynı zamanda mevsimin depresif havasından çıkmak için de müthiş bir fırsat. Önce yapmanız gerekenleri planlayalım. Uzun süren tadilatlar ve mobilya alışverişlerini bir kenara bırakın. İhtiyacınız olan süre sadece bir hafta!

İLK ADIM BOYA

Evdeki yaşam koşullarına bağlı olarak 3-7 senede bir boya badana yaptırırız. Eğer evinizde boya zamanı geldiyse, bu kez renk konusunda biraz daha cesur olmayı deneyin. Eviniz geniş ve yeterince ışık alıyorsa krem veya beyaz yerine vizon gri tonlarını deneyebilirsiniz. Duvarlarda sarı yoğunluğu yüksek olan krem tonlarından uzak durun. Hem kirli görünümlü bir duvar rengini kim ister ki? Hazır boya işine girmişken seçeceğiniz geniş bir iç cepheyi farklı ve hatta aykırı bir renge boyamaya ne dersiniz? Serin suları ve yaz aylarını anımsatan, kış sezonunda iç mekânlarda da sıkça göreceğimiz laciverti deneyebilir ya da her daim sakinleştirici etkisiyle karşımıza çıkan yeşil tonlarıyla evinize tropik bir hava katabilirsiniz.

MOBİLYALARINIZI ONARIN

Mobilyalarınızın da şefkate ihtiyacı olabilir. Örneğin, çok da eski sayılmayacak koltuk takımınızın döşemesinde çıkmayan lekeler ya da çok sevdiğiniz konsolunuzun üzerinde derin çizikler var. Hadi başlamışken hepsini elden geçirelim. Eğer mevcut kanepe ve koltuklarınız takımsa, iki farklı kumaş seçerek farklı renklerde kaplatmayı deneyin. Farklı malzeme, renk ve dokular bir arada kullanıldığında mekânı çok daha enerjik bir görüntüye ulaştıracaktır. Onarmayı planladığınız ahşap mobilyalarınızda ise parlak yerine mat bitirişleri tercih edin. Mat cilalar doğal görüntüsüyle mekâna sıcaklık katacaktır. Boyaya başlanmadan hemen önce mobilyalarınızı atölyeye teslim edin ve sadece 1 haftanız olduğunu söylemeyi unutmayın!

MEKANSAL DÜZENLEME

Mevcut eşyalarınızı kullanarak yerleşimde küçük değişiklikler yapın. Örneğin, karyolanızın yönünü değiştirin veya salonunuzdaki kanepelerin yerleşiminde farklılıklar yapın. Alternatifleri deneyerek karar vermekte fayda var. Yıllardır gözünüzün alıştığı düzeni hemen kabul etmek zor olacak. Bu küçük değişiklikler arınma programınızın olmazsa olmazlarından. İşte en mühim adımlardan biri: Yerleşimi değiştirirken kendinize özel bir köşe hazırlayın. Kitap okumak, örgü örmek veya resim yapmak için. Sadece sizin sevdiğiniz şeyleri yapabileceğiniz ve sadece size ait olan bir köşe.

AKSESUVAR ALIŞVERİŞİ

Mutlu sona yaklaşırken, arınmanın en keyifli anına geldik. Tüm gün sürecek alışveriş serüveni için spor ayakkabılarınızı giyin. Önceden araştırıp listelediğiniz alışveriş noktalarına doğru yola koyulma vakti. Antika ve eski parçalardan hoşlanıyorsanız, bu parçaları bulabileceğiniz noktaları da listenize eklemeyi unutmayın. Evinizde bolca aksesuvar kullanmayı tercih edenlerdenseniz, en sevdikleriniz için bir sergileme alanı yaratabilir ve bu parçaları bir arada konumlandırmayı deneyebilirsiniz. Bu sebeple alışveriş yaparken parçaların bir arada nasıl gözükeceğini denemekte fayda var. Unutmadan, kanepelerinizin üzerinde kullanacağınız yastıklar için biraz kumaş alışverişi yapın. Sandıkta yıllardır kullanılmayı bekleyen kumaşlarınızı da tekrar gözden geçirmenin zamanı geldi.

YERLEŞME ZAMANI

Yeni görünümlü mobilyalarınızı planladığınız yerleşime uygun şekilde konumlandırın. Tüm aksesuvarların paketlerini açın ve yan yana dizin. Sırasıyla uygun olabileceğini düşündüğünüz yerlere yerleştirin. Denemekten şaşmayın. Mekânda görerek ve alternatifleri değerlendirerek karar almak her zaman daha iyi sonuç verecektir. Tüm dolap içlerini gözden geçirin. Kullanmadığınız tüm aksesuvar ve eşyalarınızı kolileyip depoya kaldırın. İşte şimdi eviniz gerçekten hafiflemiş durumda.

YENİ EVİNİZE HOŞ GELDİNİZ

Küçük dokunuşlar ile arındırdığınız yeni yaşam alanınıza hoş geldiniz! Şimdi bir fincan kahve alıp size ait olan köşenize çekilin. Evet sadece bir haftada tüm bu işleri siz başardınız. Şimdi kaldığınız yerden çok daha enerjik bir şekilde devam edip arınmış yaşam alanınızın ve sonbaharın tadını çıkarma zamanı...

HABERTÜRK CUMARTESİ