Son Dakika

HT PAZAR / DAPHNE BARAK

Jon Voight denilince akla Angeline Jolie’nin uzun zamandır küs olduğu ve görüşmediği babası geliyor. Halbuki birkaç ay önce kızını, sevgilisi Brad Pitt’i ve çocuklarını Venedik’te ziyarete gitti. Aslında Brad Pitt ve Angelina Jolie dünyanın ilgi odağı olmadan önce de Jon Voight çok ünlü ve başarılıydı. 1978’de başrolü Jane Fonda ile paylaştığı 'Coming Home' (Eve Dönüş) adlı filmle En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını aldı. 1970’te 'Midnight Cowboy' (Geceyarısı Kovboyu), 1986’da 'Runaway Train' (Firar Treni) ve 2001’de boksör Muhammed Ali’nin hayatını anlatan 'Ali' ile üç kez Oscar’a aday gösterildi. Bafta, Cannes Film Festivali ve Emmy gibi daha birçok yerden sayısız ödülü var. Ama Jon Voight’un ortaya çıkıp açıklamalar yapmaya başlamasının başka bir boyutu var. Neden? Neden şimdi?" Daphne, çok kritik bir dönemdeyiz. Sesimin acilen duyulması gerek. Kaybedecek vakit yok" diyor.

Kritik dönemden kastı ABD’nin uyguladığı dış siyaset, küresel ekonomik kriz, terörizm. Gayet ciddi bir şekilde altını çizdiği bu kritik durumun aslında tek bir adamla ilgisi var. Jon Voight’a göre ABD, demokrasi, İsrail’in varlığı ve ılımlı İslami kesim için tehlike arz eden bu adam Barack Obama. İki sene önce "Yes you can" (Evet yapabilirsin) sloganıyla ve sokaklarda kutlamalar eşliğinde başlayan bu yeni dönem çok kısa sürdü. Ekonomi gittikçe dibi görmeye devam ederken, Obama gelecek ayın seçimlerinin demokrat adayları tarafından istenmeyen adam olarak görülüyor. Jon Voight endişeli bir şekilde şöyle diyor: "Daphne, artık Cumhuriyetçi ya da Demokrat olmanın, sağ kanatta veya sol kanatta yer almanın hiçbir önemi yok. Öyle zor bir durumla karşı karşıyayız ki bunların hiçbir anlamı kalmadı." Hollywood’un birinci sınıf ünlüleri başkana bu kadar karşıyken, "Houston bir problemimiz var!" demeli.

OBAMA ABD'Yİ ZAYIF DÜŞÜRDÜ

Barack Obama hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hiç de naif biri değil. Daphne, sakın öyle olduğunu söyleme. Onun kafasında başka şeyler var. Geçmişi, bağlantıları çok garip, olumsuz bir şeyler yani...

Bunlar çok iddialı sözler değil mi?
Ülkemizi zayıf düşüren hareketler yaptı. Neler yapacağını da bir Marksist’ten öğrendi. Kim "Obama iyi niyetli" derse yanılıyordur. Obama’nın Hıristiyanlığı kullanarak Marksist davasını ilerletme anlayışı, Alinsky’nin taktikleri ile öğrenmiş olduklarının sonucudur.

Belki deneyimsizliktendir?
Babaannesi Mama Sarah bana, Kenya’daki evlerinde Obama’nın henüz yeni senatörken başkanlığa aday olmaya karar verdiğini söylemişti.

Siyahi olan babaannesinden mi bahsediyorsun?
Evet, Kongelo Kenya’da yaşıyor. Çok zeki kadındır. Obama’ya "Daha yeni senatör oldun. Başkanlığa aday olmadan önce biraz zaman geçir" demiş. Aklı başında normal bir kadına benziyor. Onca garip ilişkilerinin arasında bir babaanesi doğru dürüst şeyler söylüyormuş.Kasım 2010’da gerçekleşecek ara seçimler yüzünden mi şimdi konuşmaya başladınız?
Hiç alakası yok. Dünyanın durumu şu anda çok hassas olduğu için sesimi çıkarıyorum. Obama’yla alakalı konuşmam. İsrail’e söylediği yalanlar, İsrail’in düşmanlarına karşı tutumu ve ülkemize yaptıkları hakkında konuşuyorum.

İsrail için çok endişeleniyorsunuz anlaşılan.
Endişelenmek doğru kelime değil. Seçimler geçer, başkanlar gider İsrail orada durur. Tanrı’ya şükür İsrailliler bu deliliğe karşı ayakta duracak güçte ve kendilerine söylenen yalanları yutmuyorlar. İsrail kendisini haritadan silmek isteyen düşmanlar tarafından çevrilmiş durumda. Obama, İsrail’i düşmanları ile eşit platforma koymak istiyor.

Bu da barış çabalarına uyan bir tutum değil mi?
Hayır! Bu başkan, başkana yalan söylüyor. İsrail Başbakanı Netanyahu’ya davranış şekli ise alçaltıcı.

Obama’nın Netanyahu’yu öğle yemeğine çağırmamasından mı bahsediyorsunuz? Yoksa Türkiye’ye yaptığı ziyaretten mi?
Hepsinden.

MEL GIBSON İĞRENÇ, KIRK DOUGLAS EFSANE

Peki ya dünya barışı?
Ben insanlar sağ görüşten mi sol görüşten mi ilgilenmiyorum. Böyle dönemlerde önemini kaybediyor.

Neyin önemi var peki?
Katiller serbest bırakılırsa, barış falan kalmaz. Barış İsrail için her zaman önemliydi. Soykırımı aklımızdan hiç çıkarmayalım.

Mel Gibson ve ailesiyle çok bir araya geldim. Mel Gibson’ın babası Yahudi soykırımı olmadığını söylüyor. Ne söylediği hakkında hiçbir fikri yok bence, yanlış konuşuyor.
İğrenç! Mel Gibson’la babası dünyanın karşısına çıkıp özür dilemeli. Naziler insandan çok aşağı varlıklardı. İnsan hayatına azıcık değer vermediler. Yahudilere hayvanmış gibi davrandılar. Almanların kendi elleriyle çektiği binlerce soykırım fotoğrafı ve videosu var. Sayısız kanıt varken Mel Gibson ile babasında bir sorun var demektir. Eğer Hollywood’a geri gelmek istiyorsa sözlerini geri çekmek zorunda. Hatta yere diz çöküp bağışlanmak için yalvarmalı. Baba-oğul Gibsonlar bir Auschwitz’e gidip baksınlar. Eminim ki gitmezler. Mel bir hahama gitsin bağışlanma dilesin. Tabii önce gerçek, kalpten gelen bir pişmanlığı olması lazım. Mel Gibson Hollywood’un ona bir şans vermesini istiyorsa, gitsin kazandığı milyonlarca dolardan Washington’daki Yahudi Soykırımı Müzesi’ne ya da İsrail’deki Yad Vashem’e bağış yapsın.

Kirk Douglas hakkında ne düşünüyorsunuz?
O bir efsane. Çok zeki. Bir ikon. Ailevi sorunları oldu. Önce oğlu Michael Douglas’la arası açıktı, sonra barıştılar. Şimdi Michael kansere karşı mücadele veriyor. Torunu eroin yüzünden hapiste. Kendisi de felç geçirdi. Ama o benim örnek aldığım insandır. Müthiş bir aktördür ve iyi hazırlanırsa konuşma bozukluğunu fark etmezsiniz.

İsrail konusunda da hemfikirsiniz sanırım. Kudüs’te bir anaokulu bile açtı.
Hayır, hayır Daphne. Bunu biliyorsun çünkü onunla arkadaşsın. Bazı Yahudi liderler bunu biliyor, Hollywood’dan benim gibi kişiler biliyor. Kirk Douglas sıradan biri değil. Türkiye’de, Pakistan’da ve Arap dünyasında duyulması gereken biridir. Etkili ve güzel konuşur. Bir fıkra anlatır, bir espri yapar; böylece mesajı iletmiş olur.

TÜRKİYE'DEKİ GELİŞMELER BENİ ENDİŞELENDİRİYOR

Yani konu Türkiye mi?
Türkiye’deki gelişmeler beni endişelendiriyor. Köktendinci İslam rejimi. Korkunç!

Türkiye yıllardır laiktir.
O durum Atatürk’ün sayesinde oldu. Şimdi Müslümanlar hükümeti ellerine geçirdi. Çok ciddi bir dönem yaşanıyor orada.

Ekonomi de anahtar rol oynar. Şu andaki hükümetin iktidarı boyunca Türk ekonomisi hızla büyüdü.
Katılıyorum. İşte bu yüzden Türk halkı hükümetin köktendinci gidişatını sorgulamıyor. Çünkü ekonomi iyi. Gidişatı ciddi ciddi izliyorum.

EN ÖNEMLİ DEĞER ESNEKLİK

Jerry Brown için neler düşünüyorsunuz?
Acayip biri.

Arnold Schwarzenegger’in yerini alma konusunda Meg Whitman ile Jerry Brown arasında sıkı bir yarış var. Sizce California’nın yeni valisi kim olur?
Umudum Meg Whitman. Jerry Brown çok soğuk bir tip. Kendisini entelektüel ilan eden, duygusuz biri.

En önemli değer nedir?
Tahmin et.

Esneklik?
Nereden bildin? Evet.

Bill Clinton Jerry Brown’la kampanya için mi Los Angeles’a geliyor mu?
Evet. Sen onun arkadaşısın, söyle ona 'çay partileri'ne saldırmayı bıraksın. Amerikalıların en önemli olaylarındandır bu. Ona saldırmak ne kendisine, ne eşine faydalı olur.

ANGELINA, BRAD VE ÇOCUKLAR MUTLU BİR AİLE

Basında kızınız Angelina’yla olan karışık ilişkiniz hakkında çok şey yazılıp çizildi. Şimdilerde iyisiniz galiba.
Evet. Birkaç ay önce kızımı, Brad’i ve çocukları Venedik’te ziyaret ettim. Çok güzel zaman geçirdik.

Kızınız dünyanın en ünlü kadını.
Haklı olarak öyle. Çok güzel, yetenekli bir aktris. Bundan daha önemlisi, dünya üzerinde yardıma ihtiyacı olan insanlara kendinden çok şey verdi. Dünyanın dikkatini oralara çekti. Muhteşem bir şey yapıyor. Onunla gurur duyuyorum.

Yıllarca torunlarınızı görmekten mahrum kalmıştınız. Venedik’teki buluşma nasıl gerçekleşti?
Kızımla senelerdir anlaşmazlıklar yaşıyorduk. Ona ulaşabilmek benim için çok önemliydi. Ama ikimizin de hazır olması gerekiyormuş. Aslında buluşmadan çok önce de maille ya da telefonla haberleşmeye başlamıştık. Angelina’nın çocukları benim torunlarım. Onları görememek acı veriyordu. Ama nerede, ne zaman buluşacağımıza kızımın karar vermesini istedim. O Venedik’i istedi, tabii çok mutlu oldum çünkü orayı çok severim. Bu buluşmayı herkesten sakladığımız için de baş başa kalabilmenin keyfini çıkardık.

Tabii ki bu durum fotoğraflarınızın her yerde çıkmasına kadar sürmüştür.
Evet, sonunda kaçınılmazdı. Dışarı çıktığımız anda fotoğraflarımızın çekileceğini biliyorduk ama bunu dert etmedik.

Angelina Jolie ile Brad Pitt’in ilişkisiyle ilgili atılan manşetler sizde ne gibi duygular uyandırıyor?
Dergilerin ve magazin programlarının başlıklara ihtiyacı var. Angie ile Brad’in ilişkisi çok kuvvetli. Çıkan haberlere gülüp geçiyorlar. Onların odaklandıkları tek şey çocukları, yani benim torunlarım. Ben Venedik’te çok sağlıklı ve çok mutlu bir aile buldum.

Venedik buluşmasından sonra neler oldu?
Herkes bir yerlere yolculuk ediyor. Programım çok yoğun. Angie, Brad ve torunlarımı en kısa zamanda yeniden görmeyi umut ediyorum. Ben ABD’deyim, onlar Budapeşte’de. Ama artık kısa zaman sonra görüşeceğimizi bilmek çok iyi hissettiriyor.

ANGELINA'NIN SIRA DIŞI HAYATINDAN NOTLAR...

İsmi: Angelina Jolie Voight
Doğum tarihi ve yeri: 4 Haziran 1975. Los Angeles,
ABD Ödülleri: 3 Golden Globe, 2 Sinema Oyuncuları Derneği Ödülü ve 1 Oscar
İlk filmi: Lookin’ to Get Out (1982)
İlk başrolü: Hackers (1995)
Çıkış filmi: Girl, Interrupted (1999) (En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını aldı.) Dünyanın onu tanıdığı film: Lara Croft Tomb Raider serisi (2001-2003)
Evlilikleri: Jonny Lee Miller (1996-1999), Billy Bob Thorton (2000-2003)
Birlikteliği: Brad Pitt (2006’dan bu yana devam ediyor.
Nerede tanıştılar?:  Mr&Mrs Smith filminin setinde.
Çocukları: Brad Pitt’le ilk çocukları Shiloh’un ardından Knox ile Vivienne adlı ikizlere sahip oldular. Maddox, Pax ve Zahara evlat edindiği çocukları.

ÇARPICI BİLGİLER:
■ Gençliğinde yaşadığı bunalımı CNN’e şu sözlerle tarif etti: "Bıçakla kendimi kesip acıyı hissetmek benim için bir tür ritüel olmuştu."

■ İlk evliliğini 28 Mart 1996’da Jonny Lee Miller ile yaptı.

■ Biseksüel olduğunu açıkladı. 'Foxfire'daki (1996) rol arkadaşı Jenny Shimizu ile ilişkileri olduğunu söyledi.

■ İkinci evliliğini yaptığı Billy Bob Thorton ile birbirlerinin kanlarını boyunlarındaki kolyelerinde taşıyorlardı.

■ 2000 yılında Oscar töreninden sonra kardeşi James Haven ile dudak dudağa öpüşmesi skandal yarattı.

■ Forbes Dergisi’nin dünyanın en güçlü 100 şöhreti listesinde 18. sırada.

■ Vanity Fair Dergisi’nin araştırmasına göre 2009’daki yıllık kazancı 21 milyon dolar.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.