SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

En büyük İslam sanatı tarihçisi öldü

12 Ocak 2011 Çarşamba, 16:05:41Güncelleme: 16:05:41

50'den fazla esere imza atan Prof. Dr. Oleg Grabar, Sabancı Müzesi'nin Uluslararası Danışma Kurulu üyesiydi

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
En büyük İslam sanatı tarihçisi öldü Sonra Oku

Yaşayan en büyük İslam sanatı tarihçisi olarak kabul edilen Prof. Dr. Oleg Grabar, ABD Princeton'daki evinde 8 Ocak 2011 tarihinde 81 yaşında hayata gözlerini yumdu. 1929 yılında Strasbourg'da doğan Oleg Grabar; erken ve ortaçağ tarihinde uzman olan tanınmış Bizantinolog André Grabar'ın oğlu idi. 1948 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne gelen Grabar, öğrenimini Paris Üniversitesi, Harvard Üniversitesi ve Princeton Üniversitesi'nde tamamladı; 1954-1969 yılları arasında Michigan Üniversitesi'nde ders verdi, aynı üniversitede 1964 yılında Profesör ünvanını aldı.

1969 yılında Harvard Üniversitesi'nde ders vermeye başlayan Grabar, 1990 yılında Princeton Üniversitesi'ne geçinceye kadar bu görevine devam etti. 1998 yılında emekliye ayrılan Oleg Grabar 'Emeritus Profesör' olarak öğrenci yetiştirmeyi ve yayın yapmayı hayatının sonuna kadar sürdürdü. 50'den fazla esere imza atan Prof. Grabar'ın çalışmaları arasında, Türkçe'ye çevrilen ve İslam sanatı konusunda temel bir başvuru kaynağı olarak hala güncelliğini koruyan 'İslam Sanatının Oluşumu' adlı yapıtı da bulunuyor.

'ONU ÇOK ÖZLEYECEĞİZ'
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'ne, kurulum aşamasından itibaren görüşleriyle yön vermiş olan Oleg Grabar, 2004 yılından itibaren de Müzenin Uluslararası Danışma Kurulu üyesi idi. Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer, Grabar için şunları söyledi; "Bir özel koleksiyondan müzeye geçiş aşamasında Sakıp Sabancı Müzesi'ne geniş bir vizyon kazandırmış olan Oleg Grabar, son derece kıymetli bir akademisyen ve hepimizin sevgili dostuydu. Yetiştirdiği bilim insanları onun misyonunu gelecek kuşaklara aktarırken, yazdığı kitaplar da her zaman en değerli başvuru kaynağı olmayı sürdürecekler. Onu daima hatırlayacak ve çok özleyeceğiz. Bütün sanat tarihi camiasının başı sağ olsun."

AHT

BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER