Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam 2000 yıllık kültür "han otağı"nda yaşatılıyor!
    1

    Van'ın Erciş ilçesinin Ulupamir Mahallesi'ndeki Kırgız Türkleri, kurdukları "han otağı"nda kültürlerini ve yemeklerini tanıtıyor.

    2

    AA'nın haberine göre Afganistan'ın Pamir Yaylası'ndan 36 yıl önce göç ederek Ulupamir Mahallesi'ne yerleşen Kırgız Türkleri, bulundukları bölgede yaşam tarzları, gelenekleri ve binicilikteki ustalıklarıyla dikkati çekiyor.

    3

    Mahallede "han otağı"nı kuran Kenan Aytaç, yaptığı açıklamada, otağı 3 ay önce kurduklarını ve oluşturulan alanla kent turizmine de katkı sunmayı amaçladıklarını anlattı.

    4

    Kısa süre içerisinde ülkenin çeşitli illerinden ziyaretçilerin ilgi gösterdiğini belirten Aytaç, "İnsanımızın bu kültüre özlem ve ihtiyacı var. Bu sebeple kurduğumuz otağla birlikte köyümüze gelen turist sayısı 100 iken şimdi ise 1000'e ulaştı" dedi.

    5

    Otağa gelen turistlere, 2000 yıllık Kırgız kültürünün tanıtıldığını kaydeden Aytaç, "Bizim buradaki amacımız yavaş yavaş bu geleneği ülkemizin tamamına yaymaktır. Biz pilot olarak Ulupamir'de başladık.

    6

    İlerleyen süreçte Erciş, Erzurum, Ardahan gibi illerde bu kültürü yaşatacağız. Çünkü şu anda kent merkezinden çok uzak bile olsak misafirlerimizin yoğun ilgisiyle karşılaşıyoruz.

    7

    Otağı bir turizm markası haline getirmeyi amaçlıyoruz. Bu bizim öz değerimizi anlatan bir kültür, bunun içinde insanımızda gereken özeni gösteriyor." diye konuştu.

    8

    Aytaç, kışın fotoğrafçıları yazın ise çeşitli illerden gelen ziyaretçileri ağırladıklarını belirterek, şöyle devam etti:

    9

    "Havaların ısınmasıyla ülkemizin birçok yerinden vatandaşların ilgisiyle karşılaşıyoruz. Vatandaşların bu konuda bizlere yoğun talebi var. Bizler de yavaş yavaş talepleri karşılamaya çalışıyoruz.

    16

    Ziyaretçilerden Sonay Yavuz da Ankara'dan Erciş'e arkadaşını ziyarete geldiğini ve Ulupamir'de Kırgız Türkü kültürünün yaşatıldığını duyunca merak ettiğini söyledi.

    17

    "Burası çok güzel, misafirperverlik çok yerinde ve Türk'e yaraşır şekilde ağırlanmamız bizleri mutlu etti." diyen Yavuz, "Van'da böyle bir köyün olduğunu yeni öğrendim.

    18

    Duyar duymaz ise gelmek istedim.

    31

    Köyde şimdilik bir otağ kurulmuş ama bence otağlar artırılarak bir oba haline gelirse misafirlerin ilgisi daha da artacak." değerlendirmesini yaptı.

    32

    Nurullah Yapıcı de eşiyle birlikte İstanbul'dan Ulupamir'i ziyaret etmek için geldiğini aktardı.

    33

    Uzun zamandır burayı merak ettiğini ve sosyal medya üzerinden takip ettiğini ifade eden Yapıcı, "Türk kültürünün ve yemeklerinin burada yaşatılması gerçekten çok güzel.

    34

    Burada orijinal insanların orijinal ürünlerle birleşmesi hakikaten sevindirici." dedi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ