Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Otomobil AB mahkemesinden dizel skandalı kararı - Otomobil Haberleri

    Avrupa Adalet Divanı, Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarının emisyon değerleri yasa dışı manipüle edilmiş motorlu taşıt üreticilerine aracın satın alındığı ülkede dava açabileceğine hükmetti.

    Merkezi Lüksemburg'da bulunan, AB'nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı, Avusturya Tüketici Koruma Derneği'nin Alman otomobil üreticisi Volkswagen'e (VW) emisyon manipülasyonu konusunda açtığı davayı karara bağladı.

    Mahkeme, AB hukukuna göre bir davanın prensip olarak sanığın ikamet ettiği yerde açılması gerektiğine ancak zararın gerçekleştiği yerde de hukuki süreç başlatılabileceğine hükmetti.

    Alman Volkswagen'in Avusturya'da dava edilebileceğine dikkat çekilen kararda, AB üyesi herhangi bir ülkedeki üreticinin araçlarının emisyon değerlerini yasa dışı manipüle ederek bir başka üye ülkedeki taraflara satması halinde, zararın meydana geldiği yerde de dava edilebileceği belirtildi.

    REKLAM

    Kararda, araçların, emisyon testini manipüle eden yazılım yüklendiği anda kusurlu hale geldiği, bu otomobillerin gerçek değerlerinden daha yüksek fiyata satıldığı kaydedildi.

    NE OLMUŞTU?

    ABD Çevre Koruma Ajansı, Eylül 2015'te Volkswagen'in emisyon testlerini manipüle ettiğini ve şirketin dizel araçlarının normal seviyenin üzerinde çevreyi kirlettiğini duyurmuştu.

    Dünya genelinde yaklaşık 11 milyon dizel motorlu aracın emisyon testlerinde yanıltıcı yazılım kullanıldığını kabul eden Volkswagen, uzun süre dizel emisyonu skandalıyla gündemi meşgul etmiş, ABD ve Alman makamlarına yüksek cezalar ödemiş ve milyonlarca aracını geri çağırmak zorunda kalmıştı.

    Alman üretici o tarihten sonra yüzünü elektrikle araçlara dönerken, bu kapsamda Ford ile işbirliğine gitti. İki üreticinin işbirliği kapsamında, VW'nin içten yanmalı motora sahip ticari araç grubunun geliştirilmesi ve üretilmesi Ford tarafından üstlenilmiş, ikilinin elektrikli araç geliştirme çalışmalarının sorumluluğu ise VW'ye verilmişti.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ