Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Kültür-Sanat Sinema Çizgiden gerçek oyunculara 27 Disney karakteri
    1

    “GÜZEL VE ÇİRKİN” 1991 ve 2017

    1. Belle - Emma Watson

    2017 yılında seyrettiğimiz “Güzel ve Çirkin” (Beauty and the Beast), canavara dönüştürülen prens ile Belle’in masalını 1991’deki animasyon filmin izlerinden giderek yeniden karşımıza getiren gösterişli bir müzikaldi. İki filmin hikâyesi arasında bazı farklılıklar olsa da senaryo aynı temaları takip ediyordu. Güzelliğiyle tanınan ama dış görünüşe önem vermeyen Belle karakterini filmde Emma Watson canlandırdı.

    2

    2. Canavar - Dan Stevens

    Burada animasyon ve gerçek çekim teknikleri dışında üçüncü bir teknik devreye giriyor: “Motion capture” olarak adlandırılan performans ya da hareket yakalama tekniği... Dan Stevens tekniğin gerektirdiği dar kostümü giydikten, yüzünün ve bedeninin belirli bölgelerine kablolar bağlandıktan sonra Canavar karakterini oynadı... Ortaya animasyonla gerçek çekim tekniklerinin ortasında yer alan bir karakter çıktı.

    3

    3. Lanetten kurtulan Prens – Dan Stevens

    Filmin finalinde ise senaryo gereği tıpkı 1991 yılındaki çizgi film versiyonunda olduğu gibi seyirciye gerçek yüzünü gösterdi...

    4

    4. Belle'in babası Maurice– Kevin Kline

    İşte yapımcıların 1991 yapımı çizgi versiyondan en çok uzaklaştığı karakter! Maurice, animasyonda saçı başı dökülmüş göbekli ve şirin bir baba olarak tasvir edilmişti... Filmde ise karizmatik ve şık biri... Ayrıca karakteri biraz daha geliştirmek için Belle'in kaybettiği annesine duyduğu aşkın da altı çizilmiş.

    5

    5. Gaston – Luke Evans

    “Güzel ve Çirkin”in kötü adamı, yakışıklı ve kibirli Gaston karakteri için Luke Evans sanki akla gelebilecek ilk oyunculardan biri gibi görünüyor. Gaston, sevdiği için değil, köyün en güzeli olduğu için Belle ile evlenmeye can atıyor... Belle ise onun ruhundaki çirkinliği gördüğü için uzak durmaya çalışıyor.

    6

    6. LeFou – Josh Gad

    Filmde Gaston'un yardakçısı LeFou'yu Josh Gad canlandırdı. Filmde en ilgiye değer karakter kuşkusuz oydu. Onu ilginç kılan, kötü adamın arkadaşı olarak yaşadığı vicdani çelişkiydi... Filmden sonra, sezdirilen ama öne çıkarılmayan eşcinsel kimliğiyle LeFou'nun Disney tarihinde bir ilk olduğu da çok konuşuldu. Hatta bazı ülkelerde sorun oldu...

    7

    “SİNDİRELLA” 1950 - 2015

    7. Sindirella – Lily James

    İki resim arasındaki en önemli fark herhalde Lily James'in giydiği elbisenin üstündeki emek... 1950 yapımı çizgi film “Cinderella” iyi eleştiriler almış ve seyirciler tarafından da beğenilmişti. 2015'te seyrettiğimiz “live-action” versiyonu ise açıkçası biraz demodeydi. Lily James'in Sindirella'sının neden bu kadar pasif ve sessiz olduğunu anlamak mümkün değildi. Sorun hiç kuşkusuz Disney'in masala yeni bir yorum getirme konusundaki çekingenliğinden kaynaklanıyordu. Animasyon versiyonun sevilme nedenlerinden biri ise müzikal olmasıydı. Yeni versiyon ise müzikal değildi, bir dönem filmi gibi çekilmişti.

    8

    8. Prens – Richard Madden

    Richard Madden, 1950 tarihli animasyon filmdeki çizgi Prens'ten (Prince Charming) çok da farklı durmuyor aslında... Yeni filmde de Sindirella'yı o kurtarıyor. İkisi arasındaki belki de en önemli fark, ilk filmde herkes ona Prens derken, yeni filmde bir adı olması: Kit...

    9

    9. Kötü kalpli üvey anne – Cate Blanchett

    Animasyon filmlerin ayırıcı özelliklerinden biri, karakterlerin kişilik özelliklerini çizgilerle yansıtması... Animasyon versiyonda Lady Tremain karakterinin fiziği, olumsuz özelliklerini vurgulayacak şekilde çizilirken gerçek çekimlerde iş Cate Blanchett'in oyunculuğuna bırakılıyor ve Blanchett de hiç kuşkusuz gereğini yapıyor.

    10

    10. Kötü kız kardeşler Anastasia ve Drisella – Holliday Grainger ve Sophie McShera

    Animasyondaki kız kardeşlerin kötülüğü yüzlerine vururken, gerçek çekim versiyonunda kötülük daha çok oyunculukla veriliyor. Bir de galiba kostümlerin zevksizliği ve karakterlerin gösterişe merakıyla...

    11

    11. Koruyucu Peri – Helena Bonham Carter

    Koruyucu Peri (The Fairy Godmother) olmasa Sindirella'nın partiye katılması kuşkusuz mümkün değildir. Belki de bu yüzden, animasyon versiyonda anaç yanları öne çıkarılmış, şirin bir büyükanne imajı çizilmişti. Helena Bonham Carter, kuşkusuz Koruyucu Peri deyince akla gelen oyunculardan biri değil. Ama oyuncu seçimi, bazen akla hiç gelmeyen bir oyuncuyla, karaktere yeni bir yorum getirmektir...

    12

    'UYUYAN GÜZEL' (1959) – 'MALEFİZ' (2014)

    12. Malefiz – Angelina Jolie

    1959 tarihli “Uyuyan Güzel” (Sleeping Beauty) filminin kötü karakteri Malefiz, kendi adını taşıyan bir film ve Angelina Jolie'nin yorumuyla 2014'de yeniden karşımıza geldi. Angelina Jolie, imaj olarak çizgi filmdeki karakterin adeta bir kopyası gibiydi ama “Malefiz” animasyon versiyonun ırkçı ve ayrımcı alt metinlerini ters yüz ederek Malefiz'in neden kötü olduğunun hikâyesini anlatıyor, karaktere itibar kazandırıyordu.

    13

    13. Uyuyan Güzel Aurora – Elle Fanning

    2014 yapımı filmin en önemli farkı, Aurora'nın hikâyesini, animasyon versiyonun aksine Malefiz'in bakış açısından anlatıyordu. Malefiz çok daha komplike bir karakterdi ve Aurora'nın düşmanı değil, tam aksine koruyucu meleğiydi... Bu arada Elle Fanning ile çizgi Aurora'nın imajları arasında da büyük bir farklılık olmadığını ve Fanning'in role derinlik kattığını belirtelim.

    14

    14. Kral Stefan – Sharlto Copley

    Sadece bu iki kareye bakarak aralarındaki farkı tespit etmek mümkün. Sorun sadece Güney Afrikalı aktör Sharlto Copley'in kumral olması değil. Çizgi versiyondaki Kral Stefan'ın halinde tavrında kötülüğün izi yok... Oysa Copley'nin Kral Stefan'ında kötülüğün işaretlerini görmek mümkün. Kral Stefan, ilk filmde geliştirilmemiş bir karakterdi, ikinci filmde geliştirildi ama olumsuz özellikleriyle...

    15

    15. Prens Phillip – Brenton Thwaites

    Çizgi filmdeki aslına sadık kalan bir başka karakter daha... Genç aktör Brenton Thwaites, 1959 tarihli filmdeki çizgi karakterin ruhuna uygun bir yorumla geldi karşımıza... Ama şunu da bir yere not edelim: Thwaites, önümüzdeki sonbaharda gösterime girmesi planlanan “Maleficent: Mistress of Evil”de yok. Onun yerini Harris Dickinson aldı...

    16

    'ALİCE HARİKALAR DİYARINDA' 1951 - 2010

    16. Alice – Mia Wasikowska

    Usta yönetmen Tim Burton 2010 yılında Lewis Carroll'un “Alice Harikalar Diyarında”sını çok farklı ve yeni bir yorumla getirdi karşımıza... Filmin hikâyesinin, 1951 yapımı animasyon versiyonla çok fazla ortak yanı yoktu ama görsel olarak bazı benzerlikler vardı. Örneğin Alice filmde kendi hayatının sorumluluğunu almaya hazır 19 yaşında bir genç kız olsa da dış görünüşü, çizgi filmdeki imajından çok kopuk sayılmazdı.

    17

    17. Çılgın Şapkacı – Johnny Depp

    Tim Burton'ın favori oyuncusu Johnny Depp, 2010 yapımı “Alice Harikalar Diyarında” filminde Çılgın Şapkacı olarak geldi karşımıza. Aynı rolü 2016 yapımı “Alice Through the Looking Glass” filminde bir kez daha canlandırdı. 1951'deki Çılgın Şapkacı'nın imajı ise gördüğünüz gibi hayli farklıydı...

    18

    18. Kupa Kraliçesi – Helena Bonham Carter

    İmaj olarak birbirlerinden çok farklı göründükleri kesin... Ama Helena Bonham Carter, tıpkı Johnny Depp gibi yönetmen Tim Burton'ın filme attığı bir imza gibi aslında... Tim Burton, Johnny Depp ve Helena Bonham Carter daha önce “Sweeney Todd”, “Corpse Bride”, “Charlie ve Çikolata Fabrikası” ile “Dark Shadows”da da birlikte çalışmışlardı.

    19

    19. Tweedledee ve Tweedledum - Matt Lucas

    İsim babaları şair John Byrom'dur... Adları bir İngiliz çocuk tekerlemesinde de geçer. Lewis Carroll onları “Through the Looking-Glass”da bir su damlası kadar birbirine benzeyen, aynı şekilde giyinip aynı şekilde davranan iki karakter haline getirir. Zaman içinde Batı kültüründe birbirine benzeyen insanlar için kullanılan bir deyim haline gelirler... Çizgi filmdeki imajları biraz Siyam İkizleri'ni andırıyor. Sinemada ise Tim Burton'ın soluk yüzlü karakterleri arasına katılmışlar.

    20

    'ORMAN ÇOCUĞU' 1967 - 2016

    20. Mowgli – Neel Sethi

    Disney'nin 1967 yapımı “The Jungle Book” adlı animasyon filmi, İngiliz yazar Rudyard Kipling’in 1894 yılında yayımlanan “The Jungle Book” (Orman Kitabı) adlı eserinden yola çıkar. Filmin ana kahramanı, kurtlar tarafından büyütülen Mowgli’dir... Yıllar içinde defalarca sinemaya aktarılan kitabın Disney tarafından 2016 yılında gerçekleştirilen sinema uyarlaması, hem Kipling’in ilk öyküsüne odaklandı hem de 1967 yapımı Disney animasyonundan esinlendi. Genç oyuncu Neel Sethi de animasyon filmdeki Mowgli'nin gerçek hayattaki hali gibi duruyordu.

    21

    '101 DALMAÇYALI' 1961 - 1996

    21. Cruella de Vil – Glenn Close

    1961 yapımı “101 Dalmaçyalı”da köpeklerin şirinliği, güzelliği ve masumluğu ile onlara sahip olmak isteyen Cruella de Vil'in kötücüllüğü arasındaki müthiş bir kontrast vardır... 1996 yılındaki “live-action” versiyonda Disney, bu kontrastı yaratma görevini Glenn Close'a bıraktı ve o da üstüne düşeni fazlasıyla yerine getirdi. 2000 yılında çekilen devam filmi “102 Dalmaçyalı”da da oynadı. Açıkçası Cruella deyince artık aklımıza onun yüzü geliyor.

    22

    22. Roger – Jeff Daniels

    Açıkçası birbirleriyle çok ilgileri yok. Biri eski usul bir çizgi film karakteri, diğeri bir oyuncu... 1996 yapımı “101 Dalmaçyalı”daki şirin köpeklerin sahiplerinden biri olan Roger'ı Jeff Daniels canlandırmıştı. Jeff Daniels'in tüm dünyada 1994'te çektiği “Salak ile Avanak” (Dumb and Dumber) ile tanındığı bir dönemdi...

    23

    23. Anita – Joely Richardson

    “101 Dalmaçyalı”nın 1996 versiyonunda Roger'ın eşi ve birbirinden şirin Dalmaçyalıların “anne”si Anita rolünde İngiliz aktris Joely Richardson'ı seyretmiştik. İlk bakışta çizgi karakterle aralarında bir benzerlik olduğunu söylemek mümkün. Özellikle çenelerinin benzediği kesin. Sanki Joely Richardson'ı seçerken çizgi karakterden yola çıkmışlar...

    24

    24. Jasper – Hugh Laurie

    Efsane “House” dizisinde Doktor Gregory House olmadan yıllar önce, 1996 yapımı “101 Dalmaçyalı”da Cruella'nın yardakçılarından Jasper rolüyle gelmişti karşımıza... Henüz tanınmamış bir aktördü ama Jasper'ı hakkını vererek, komedinin tadını çıkararak oynamıştı. Aralarında fiziksel benzerlik pek yok. Hugh Laurie'nin komedi oyunculuğuna yatkın olduğunu gösteren rollerden biri..

    25

    'ALADDİN' 1992 - 2019

    25. Aladdin – Mena Massoud

    Disney, 2016'daki “Orman Çocuğu”nda olduğu gibi 2019 yapımı “Aladdin”de de, oyuncuları seçerken çizgi filmdeki ana karakterin imajından çok uzaklaşmamayı tercih etti ve Jack Ryan'da Ryan'ın meslektaşı Tarek Kassar'ı oynayan Mena Massoud'da karar kıldı. Massoud elinden geleni yapsa da ilk tepkiler itibarıyla yeni “Aladdin” filminin 1992 tarihli animasyondan daha çok sevildiğini söylemek mümkün değil.

    26

    26. Prenses Yasemin – Naomi Scott

    1992 yapımı filmdeki çizgi prensesle Naomi Scott'un yorumladığı yeni Prenses Yasemin'i fiziksel olarak birbirine benzetseniz de, filmdeki kişilikleri itibarıyla biraz farklı oldukları kesin. Naomi Scott'un Yasemin'i kadınları sınırlayan kurallara karşı çıkan, ülkesini yönetmek isteyen bir prenses. Ortak noktaları ise ikisi de evlenecekleri kişiyi kendileri seçmek istiyorlar.

    27

    27. Cin – Will Smith

    1992 yapımı filmde Robin Williams'ın seslendirdiği Cin karakteri, oyuncularla çekilen gerçek çekim versiyonunda Will Smith'in yorumuyla geliyor karşımıza... Şöyle bir baktığınızda benzerlik bulmak kolay değil. Will Smith'in role kendi yorumunu getirdiği ve filme çok şey kattığı kesin. Smith'in lambadan çıkan cini, dans seven, enerjik, geveze ve eğlenceli bir karakter...

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ