Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Avrupa Dışişleri Bakanı açıkladı: PKK'ya ağır darbe, Mevlüt Çavuşoğlu'ndan PKK ile ilgili açıklama.

    Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya, Belçika, Hollanda, Danimarka, Fransa ve İspanya gibi PKK'nın faaliyetleri açısından önem arzeden ülkelerde finansman ve eleman temini çalışmalarının önlenmesi için operasyonlar yürütüldüğünü açıkladı.

    Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Bir çok PKK mensubu yakalanmıştır. Almanya'da 2013 yılı içerisinde 5 PKK mensubu terör örgütüne üyelikten hapis cezasına çarptırılmıştır. Yine aynı kapsamda yargılanan 2 PKK mensubundan biri de 12 Mart 2014 tarihinde 4,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır" dedi.

    Çavuşoğlu, MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri'nin PKK'nın AB ve diğer Avrupa ülkelerindeki faaliyetleri ve bunun engellenmesi için yapılan faliyetlere ilişkin sorusunu yanıtladı. Çavuşoğlu, PKK'nın AB terör örgütleri listesin yer alıyor olmasına karşılık, bir çok Avrupa ülkesinde demokratik hak ve özgürlüklerin sunduğu imkanları suistimal ederek yasal görünümlü çeşitli isim ve oluşumlar altında varlığını sürdürdüğünü bildirdi.

    Çavuşoğlu, "PKK Avrupa'da terörizmin finansmanı için uyuşturucu ve insan kaçakçılığı, zorla para toplama, kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetlerde bulunmakta, propaganda ve eleman temini çalışmaları yürütmektedir. PKK'nın bu faaliyetlerine AB'nin Europol TESAT (Terörizm durum ve Değerlendirme Raporu) raporlarında da yer verilmektedir. PKK'nın Avrupa'daki etkinlik ve faaliyetlerinin engellenmesi, AB ve Avrupa ülkeleriyle yürütülen her düzeydeki temasların ana gündem maddeleri arasında olup, düzenli olarak yürütülen terörle mücadele istişarelerinin öncelikli konularından birini oluşturmaktadır" dedi.

    OPERASYONLAR

    Çavuşoğlu, önemli Avrupa ülkelerinde PKK'ya dönük operasyonlar yapıldığını bildirdi ve şu bilgileri verdi:

    "Almanya, Belçika, Hollanda, Danimarka, Fransa ve İspanya gibi örgüt faaliyetleri açısından önem arzeden çeşitli ülkelerde finansman ve eleman temini çalışmalarının önlenmesini teminen çeşitli operasyonlar yapılmış ve bir çok PKK mensubu gözaltına alınmıştır. Bu kişiler hakkında adli süreçlen halen devam etmekte olup, Bakanlığımızca da yakından izlenmektedir"

    HAPSE ATILAN PKK'LILAR

    Çavuşoğlu, PKK'nın Almanya'da 1993 yılında, KADEK'in 2003 ve Kongra-Gel'in de 2004 yılında yasak kapsamına alındığını, Almanya'daki Frankfurt Yüksek Eyalet Mahkemesi'nin bir PKK mensubunu "suç örgütü üyeliği" suçlamasıyla cezalandırmasına ilişkin aldığı kararın Federal Yargıtay tarafından bozulduğunu ifade etti.

    Mevlüt Çavuşoğlu, "Bozma kararı Ceza Kanunun 2002 yılında yürürlüğe giren ve 'uluslararası suç örgütü örgütlerini' tanımlayan 129 (b) maddesi ışığında alınmıştır. PKK mensupları aleyhinde son dönemde Almanya'da görülen davalar, 'suç örgütü üyeliği' ile değil, sözkonusu madde çerçevesinde 'yurtdışındaki bir terörist örgütlenmenin mensubu' suçlamasıyla görülmektedir" dedi.

    Almanya'daki PKK'lıların yargılanmasına örnek veren Çavuşoğlu şunları söyledi:

    "Almanya'da 2013 yılı içerisinde 5 PKK mensubu terör örgütüne üyelikten hapis cezasına çarptırılmıştır. Yine aynı kapsamda yargılanan 2 PKK mensubundan biri de 12 Mart 2014 tarihinde 4,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. PKK terör örgütünün yurtdışında faaliyetlerinin engellenmesi ve örgüt üyelerinin adalet önüne çıkarılmasına ilişkin olarak ülkemizce gerekli girişimlerde bulunulmaya devam edilmektedir"

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ