Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Ortadoğu IŞİD'e karşı en büyük operasyon, IŞİD'e karşı operasyon, Irak'ta IŞİD operasyonu.

    Irak'tan gelen son dakika haberlerine göre, Irak ordusu IŞİD militanlarına karşı bugüne kadar yaptığı en büyük operasyonu gerçekleştirdi. IŞİD, Bağdat’ın kuzeyindeki Celevle ve Sadiye kasabalarını kaybetti.

    Irak ordusu, Peşmerge birlikleri ve Şii milis grupları, IŞİD’e karşı Haziran ayından bu yana en büyük operasyonu gerçekleştirdi. Bağdat’ın kuzeyindeki Celevle ve Sadiye kasabalarını geri aldı.

    Hastane kaynaklarının verdiği bilgiye göre, çatışmalarda 79 IŞİD militanı öldürüldü. Şii milisler ve Irak ordusundan 18, Peşmerge güçlerinden de 10 kişi öldü. Söz konusu operasyon, Irak ordusu, Şii milisler ve Peşmergenin IŞİD’e karşı şu ana kadar düzenlediği en büyük operasyon oldu. IŞİD, cuma günü Irak’ın batısındaki Anbar eyaletine bağlı Ramadi kentinde orduya karşı büyük çaplı bir saldırı başlatmıştı.

    Otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların Haziran ayında Musul başta olmak üzere bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmesinin ardından, ülkenin çeşitli yerlerinde IŞİD ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar sürüyor. ABD'ye ait hava unsurları da IŞİD'in kontrolündeki bazı hedeflere hava saldırıları düzenliyor. IŞİD’in ele geçirdiği üç önemli askeri üs başkent Bağdat'ın sınırlarına yaklaşık 40 kilometre mesafede. Söz konusu bölgeler Şiilerin kutsal kentleri Kerbela ve Necef'e de yakın mesafede.

    AL JAZEERA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ