Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Avrupa Almanya Soykırım iddialarını tartışacak

    Almanya Federal Meclisi, bugün Birinci Dünya Savaşı sırasında yüz binlerce Ermeni’nin katledilmesini tartışacak. Yeşiller, Ermenilerin katledilmesinin soykırım olarak nitelendirilmesini istiyor.

    Yeşiller Partisi tarafından verilen önerge, Birinci Dünya Savaşı sırasında yüz binlerce Ermeni'nin katledilmesinin "soykırım" olarak nitelenmesini öngörüyor. Koalisyon partileri Hristiyan Birlik (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD), mülteciler konusundaki işbirliğini tehlikeye atmamak adına önergeye açık destek vermeyeceği belirtiliyor. Ermeni kaynaklarına göre katliamlar sırasında en az 1,5 milyon kişi hayatını kaybetti.

    Konu geçen yıl da Alman Meclisi'nin gündemine gelmişti. Birinci Dünya Savaşı sırasında yüz binlerce Ermeni'nin katledilmesinin ele alındığı oturumda konuşan Almanya Federal Meclisi Başkanı Norbert Lammert, "Dünya kamuoyunun gözleri önünde, Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşananlar soykırımdı. Bu, 20'nci yüzyılın son soykırımı olarak kalmadı" ifadelerini kullanmıştı.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ