Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Hırvatistan'da Avrupa İslam Cemiyetleri Buluşması

    İslamiyetin Hırvatistan'da din olarak resmen kabul edilişinin 100. yılı dolayısıyla düzenlenen Avrupa İslam Cemiyetleri Buluşması başkent Zagreb'de başladı.

    Zagreb İslam Merkezi’nde düzenlenen "Avrupa’da Müslümanlar-Miras ve Gelecek" temalı etkinliğe Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in yanı sıra Balkanlar, Avrupa ve Arap ülkelerinden dini liderler, müftüler ve İslam alimleri katıldı.

    Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılışında konuşan Hırvatistan İslam Birliği Meşihatı Başkanı ve Zagreb Müftüsü Aziz Hasanovic, devam eden savaşlar ve artan İslamofobi nedeniyle, İslamiyet'in Hırvatistan’daki diğer dinlerle eşit kabul edilmesinin 100. yılı münasebetiyle düzenledikleri bu etkinlikte farklı ülkelerden dini liderleri bir araya getirmek istediklerini ifade etti.

    Avrupa ile Müslüman cemaatlerin işbirliğinin önemine işaret eden Hasanovic, bugün Zagreb’de Avrupa’daki Müslümanların statü sorununun çözülmesi için de inisiyatif başlatmak istediklerini söyledi.

    Zagreb Belediye Başkanı Milan Bandic de Zagreb’de sorun değil çözüm ürettiklerini vurgulayarak, "Avrupa’dan da buraya gelerek, çözümün ne olduğunu görmesini rica ediyorum." şeklinde konuştu.

    "BİZ İSLAM'A DOSTLUK ELİNİ UZATIYORUZ, İSLAM DA BİZE"

    Hırvatistan Adalet Bakanı Ante Sprlje ise Hırvatistan’ın, ülkenin bir parçası olan böyle bir İslam Birliğine sahip olmasından dolayı gurur duyduğunu ifade ederek, "Devlet ile ülkedeki İslam Birliği arasındaki iş birliğinden övgüyle söz edilecek ülke sayısı azdır." dedi.

    Hırvatistan’da İslam’a her zaman yapıcı bir etken olarak bakıldığını kaydeden Sprlje, “Biz İslam’a dostluk elini uzatıyoruz, İslam da bize.” ifadesini kullandı.

    Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Miro Kovac da İslamiyet'in Hırvatistan’da din olarak kabul edilişinin 100. yılının önemli bir sembol olduğunu kaydederek, “Hırvatistan devleti ile ülkedeki İslam cemiyeti arasındaki ilişkilerin geçmişi asırlar sürdü. Bu ilişkilerin temeli ise 1916 yılında Hırvatistan Meclisinin İslamiyeti ülkedeki diğer dinlerle eşit kabul etmesiyle atıldı. Bugün işte o kararın 100. yılını kutluyoruz.” şeklinde konuştu.

    Kovac, İslamiyetin ve onun icra edilmesinin Hırvatistan kültür bahçesinin zenginliği olduğunu ve her zaman güvence altında olacağını vurguladı.

    Uzun yıllar boyunca birçok çile çekerek inşa edilen iş birliğinin bir çiçek gibi sulanarak yeşertilmesi gerektiğini kaydeden Kovac, Hırvatistan’ın barışçıl ve hoşgörülü bir geleceğin güvence altına alınabileceğini kanıtladığını sözlerine ekledi.

    İlahilerin okunduğu açılış programı, öğleden sonra çalıştayla devam edecek ve sonuç bildirisinin açıklanmasıyla sona erecek.

    HIRVATİSTAN'DA İSLAMİYET'İN KABULÜ

    Hırvatistan Meclisi, 27 Nisan 1916'da İslamiyet'i resmi dinler arasında dahil etti.

    Meclisin 100 yıl önce aldığı bu karar, Hırvatistan İslam Birliğinin işleyişi açısından büyük bir adım olarak değerlendirilirken aynı zamanda devlet ile İslam Birliği arasındaki ilişkilerin de temelini oluşturdu.

    O dönemde ordudaki Müslümanlar için 1919 yılında ilk kez askeri imam, 1922 yılında ise askeri müftü görevlendirildi.

    Hırvatistan’da bugün yaklaşık 63 bin Müslüman yaşıyor. Bu rakam, toplam nüfusun yüzde 1,5’ine tekabül ediyor. Ülkedeki Müslümanlar bugün okullarda kendi dinlerini öğrenme hakkına da sahip.

    İslamiyetin resmen kabulünün 100. yılı dolayısıyla yarın da bir dizi etkinlik düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da bu kapsamda yarın Hırvatistan Ulusal Tiyatrosu'nda düzenlenecek programa katılması bekleniyor.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ