Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Diğer Hicab, olağanüstü toplantı çağrısı yaptı

    Suriyeli muhalif grupların oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi Başkanı Riyad Hicab'ın, Esed rejiminin artan saldırılarını görüşmek üzere Suriye'nin dostları grubunu Fransa'nın başkenti Paris'te olağanüstü toplantıya çağırdığı bildirildi.

    Komiteden yapılan açıklamaya göre, Komite Başkanı Hicab, Esed rejimi ve destekçilerinin Suriye'de artan saldırılarını görüşmek ve krizi azaltmak için Suriye'nin dostları grubunu Fransa'nın başkenti Paris'te olağanüstü toplantıya davet etti.

    Hicab, Suriye'nin dostları grubuna rejim ve destekçilerine Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına uymaları ve Suriye halkının haklarını ihlal etmeye son vermeleri için baskı yapmaya çağırdı.

    Hicab'ın ayrıca, uluslararası toplumu BM'nin 2254'üncü kararının 12, 13 ve 14'üncü maddeleri uyarınca bazı kentlerdeki kuşatmaların kaldırılması, insani yardımların girişine izin verilmesi, tutukluların serbest bırakılması, hava saldırılarının ve zorla göç ettirme uygulamalarına son verilmesi için çaba göstermeye davet ettiği aktarıldı.

    Açıklamada Hicab'ın iki gündür Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Fransa Dışişleri Jean-Marc Ayrault, İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Norveç Dışişleri Bakanı Borge Brende ile görüşmeler yaptığına ve başta Halep olmak üzere Suriye'deki bazı kentlerdeki insani durumun tehlikesine değindiğine işaret edildi.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ