Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Amerika Filipinler Devlet Başkanı'na ABD'den yanıt

    ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin ABD’yle ilişkileri bitireceği yönündeki sözlerine tepki göstererek, “Bizden ayrılacağına yönelik sözlerinde tam olarak neyi kastettiğinin açıklamasını arayacağız.” dedi.

    Kirby, günlük basın toplantısında Yeni ticari anlaşmalar imzalamak üzere Çin'i ziyaret eden Duterte’nin ABD’ye yönelik sözlerine ilişkin konuştu.

    Duterte’nin sözlerini “Açıklanamayacak şekilde yakın ilişki içinde olan iki ülke için uygunsuz” şeklinde değerlendiren Kirby, "Bizden ayrılacağına yönelik sözlerinde tam olarak neyi kastettiğinin açıklamasını arayacağız.” diye konuştu.

    Kirby, "Duterte’nin ne dediği çok açık değil” dedi.Müsteşar Yardımcısı Daniel R. Russel’in bu hafta sonunda Filipinler başkenti Manila’ya gideceğini belirten Kirby, bu seyahatin daha önceden planlandığını, fakat Duterte’nin ABD hakkındaki yorumlarının bu ziyaret esnasında gündeme getirileceğini söyledi.

    Duterte, Çin ziyareti sırasında yaptığı bir konuşmada ABD Başkanı Barack Obama hakkında daha önce yaptığı ağır hakaretleri tekrarmış ve ABD ile yaptıkları ortaklığın şimdiye kadar kendilerine hiçbir şey kazandırmadığını belirtmişti.

    Duterte, artık eski politikaların tarihe karıştığını ve kendilerinin de ABD yerine Çin ile yeni ortaklıklara gidileceğini kaydetmişti.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ