Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Fransa merkezli Suriye Yardım Derneği, kimyasal silah saldırısına maruz kaldığı belirtilen Suriyeli bir çocuğun korku dolu anlarını gösteren bir video yayınladı.

CNN International'da yer alan habere göre Halep'teki bir hastanede görüntülenen çocuğun, savaş uçaklarıyla kente düzenlenen saldırıda klor gazından etkilendiği belirtiliyor.

Mavi bir battaniyeye sarılmış ve yüzünde oksijen maskesi olan küçük çocuk, videoda öksürükler ve gözyaşları içinde başından geçenleri anlatıyor.

İlk başta 'anne diye' haykıran dehşet içindeki çocuk şu ifadeleri kullanıyor:, "Ard al-Hamra'daydım. Savaş uçaklarını seyrediyordum. Sonra bir şey fırlattı. Sarı bir duman gördüm, bir şey hissettim. Sonra beni hastaneye götürdüler."

Kardeşlerinin nerede olduğunu bilmediğini söyleyerek tekrar ağlamaya başlayan Suriyeli çocuk, "Ölecek miyim bayan? Ölecek miyim?" diye soruyor.

Yardım derneğinden yapılan açıklamada çocuğun tedavi gördüğü hastanenin bir saldırıda vurulduğu fakat çocuğun durumunun iyi olduğu bildirildi.

CNN'in iletişime geçtiği kuruluşun ekonomi direktörü Wadah Seddikh, "Çocuk iyi, onu yakında ziyaret edeceğiz" dedi.

HABERTURK.COM

Suriye'nin Halep kentinde Esad rejimi ve Rus savaş uçaklarının bombaladığı muhalifler ile şiddetli çatışmalar sürerken, bölgeden sarsıcı fotoğraflar gelmeye devam ediyor.

AP'nin haberine göre Suriyeli muhalif aktivistlerin yayınladığı görüntülerde, Halep'teki hava saldırılarının ardından enkaz altından kurtarılmış kanlar içinde tedavi bekleyen küçük bir çocuk görülüyor.

Ambulans içinde oturan, üstü tamamen tozla ve kanla kaplanmış çocuğun, 5 yaşındaki Ümran olduğu bildirildi.

İnsanlığı utandıran bu kare sosyal medyada çok sayıda paylaşılırken, Ümran'ın kafasından yaralar aldığı ancak beyninde hasar olmadığı aktarıldı.

Paylaşılan videoda Al-Qaterji bölgesindeki enkazın arasından çıkarılırken görülen Ümran daha sonra ambulanstaki turuncu koltuğa oturtuluyor.

Sessiz bir şekilde, aynı zamanda ne olduğunu anlamayan gözlerle etrafına bakan Ümran'ın daha sonra elini, kafasındaki kanayan bölgeye götürdüğü ve bu lekeyi de koltuğa sürerek temizlemeye çalıştığı görülüyor.

Ümran'la birlikte 1, 6 ve 11 yaşlarında üç kardeşinin ve annesiyle babasının da enkazdan kurtarıldığı bildirildi. Ailede ağır yaralı bulunmadığı aktarılırken, kurtarılmalarından çok kısa bir süre sonra binanın tamamen yıkıldığı aktarıldı.

Halep'in Al-Qaterji bölgesine düzenlenen hava saldırılarında 3 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Suriye'de son 6 günde, Beşşar Esed rejimi tarafından düzenlenen ve Rus Hava Kuvvetlerinin destek verdiği saldırılarda, Halep kent merkezinin doğusunda 322 sivil hayatını kaybetti, bin 150'si yaralandı.

Halep Sivil Savunma ekibinin basın sorumlusu İbrahim Ebu Leys, AA muhabirine, 15 Kasım'dan bu yana Halep'in doğusunda muhaliflerin kontrolündeki bölgelere düzenlenen hava ve kara saldırılarındaki sivil kayıplara ilişkin açıklama yaptı.

Leys, rejim ve Rusya'nın ağırlıklı olarak havadan düzenlediği saldırılarda son 6 günde, 322 sivilin öldüğünü, bin 150'sinin yaralandığını belirtti.

Ölenlerin 82'sinin çocuk, 63'ünün kadın olduğunu bildiren Leys, enkaz kaldırma çalışmalarının sürdüğünü, ölü sayısının artabileceğini ifade etti.

Leys, rejimin vakum, misket ve varil bombaları; Rusya'nın ise nüfuz edici ve paraşüt bombaları kullandığını söyledi.

Rejim güçleri kentin doğusunu yoğun top atışlarıyla vururken, bombalanan bölgelere ulaşmaya çalışan ambulanslar sık sık hedef oluyor.

Saldırılarda Halep'in doğusundaki Şear, Salahaddin, Muyesir, Mesekin, Hanano, Haydariye, Sukkeri, Ensari, Dahret Avad, Bab Neyrab, Ard Hamra, Tarık el Bab ve Sahur semtlerinde sivil yerleşimlerin yanı sıra okullar ve hastaneler hedef alındı.

4 Eylül'den bu yana rejim kuşatmasında bulunan yaklaşık 300 bin kişinin yaşadığı semtlerde fırınların çoğu kapandığı için halk, ekmek bulmakta büyük sıkıntı çekiyor.