Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, NATO'nun Rusya sınırındaki Baltık ülkelerine askeri birlik kaydırmasından kaygı duyduklarını açıkladı. Putin, bu hamleye karşılık hava savunma füzesi S-400'lerin ve nükleer Iskander füzelerinin Kaliningrad'da konuşlandırılacağını açıkladı.

Putin verdiği röportajda, "NATO'nun hamlesine neden bu kadar duygusal yanıt veriyoruz? Çünkü bu hamle bizi kaygılandırıyor. Ne yapmalıyız? Bizi ve faaliyetlerimizi tehdit eden bu hareketlere karşı önlemlerimizi almalıyız." ifadelerini kullandı.

Pazartesi günü İstanbul'da konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg konuyla ilgili gelen bir soruya, "NATO'nun yaptığı her şey savunma amaçlıdır. Rusya, Ukrayna'ya girmeden önce NATO'nun Doğu Avrupa'ya asker göndermek gibi bir planı yoktu." şeklinde yanıt vermişti.

NATO, bu ay başında 300 binden fazla askeri birlikte alarm vermiş ve Rusya sınırına 4000 bin askeri birliğe ev sahipliği yapacak bir üs kurma hazırlığında olduğunu açıklamıştı.

Putin'in karşı hamle olarak hava savunma ve nükleer füzeleri yerleştireceklerini açıkladığı Kaliningrad şehri tamamen AB ülkeleriyle çevrilmiş durumda. Baltık Denizi'ne kıyısı bulunan ve Rusya'nın ana topraklarından ayrı bir bölgede bulunan şehir bu özellikleriyle stratejik bir öneme sahip. Batısında Baltık Denizi bulunan şehrin kuzeyi ve doğusunda Litvanya, güneyinde ise Polonya bulunuyor. Rusya'nın bu şehre konuşlandıracağı füzeler, Avrupa'nın büyük bir kısmı için tehdit oluşturuyor.

Suriye'de yıllardır süren iç savaşın karşı karşıya getirdiği ABD ve Rusya arasındaki gerilim artıyor. Rusya, ABD donanmasından gemilere ev sahipkiği yapmaya hazırlanan Norveç'i sert bir dille uyardı.

TV2'ye konuşan Rusya Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Frants Klinsevitsj, Norveçlilerin ABD askerlerinin ülkedeki varlığından dolayı acı çekeceklerini belirtirken; "Bu Norveç ve Norveçliler için çok tehlikeli. Buna nasıl reaksiyon vermeliyiz. Norveç'i daha önce hiç stratejik silahlarımızın hedef listesine koymamıştık. Ama bu durum gerçekleşirse, Norveçliler bunun acısını çekecek." ifadelerini kullandı.

Rusya'dan gelen bu çok sert tepkinin ardından konuşan Norveç Savunma Bakanı Ine Eriksen Soreide; "Rusya'nın bu şekilde tepki vermesini gerektirecek bir durum yok. Ama Ruslar, NATO ülkelerinin yaptığı neredeyse her şeye bu şekilde tepki veriyorlar." dedi.

ABD'nin birliklerini göndereceği Vaernes, Rusya-Norveç sınırına 1000 km uzaklıkta bulunuyor. 1949'dan bu yana NATO üyesi olan Norveç'te ABD'nin askeri malzeme deposu olarak kullandığı, dağların içine açılmış tüneller bulunuyor. NATO üyesi ülkeler geçtiğimiz günlerde Rusya sınırında bulunan Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerine de askeri birlikler gönderme kararı almıştı.

HABERTURK.COM

 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun yeni bir soğuk savaş istemediğini söyledi.

Stoltenberg, Brüksel'de düzenlenen NATO savunma bakanları toplantısının ardından BBC'ye açıklamalarda bulundu.

Stoltenberg, NATO'nun Rusya ile karşı karşıya gelmek istemediğini, örgütün başka bir soğuk savaş istemediğini vurguladı.

Doğu Avrupa'ya konuşlandırılması planlanan 4 bin askerle çatışmaların kışkırtılmasının değil engellenmesinin amaçladığını söyleyen Stoltenberg, son dönemdeki gerilime rağmen örgütün Rusya'yı bir tehdit olarak görmediğinin altını çizdi.

PUTİN: RUSYA KİMSEYE SALDIRMAYI PLANLAMIYOR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün Soçi'de yaptığı açıklamada, "Soğuk Savaş döneminde kurulan ve yapısal ömrünü dolduran NATO, yeni koşullara adapte için yapılan tüm görüşmelere rağmen gerçek bir adaptasyon sağlayamadı." ifadelerini kullanmıştı.

NATO ve Batı'nın Rusya'nın askeri tehdit oluşturduğu yönündeki açıklamaları "karlı bir iş" olarak nitelendiren Putin, "Rusya kimseye saldırmayı planlamıyor. Bu komik ve aptalca. Ancak bu tür açıklamalarla ülkedeki askeri bütçeyi artırmak, müttefikleri tek bir gücün etrafında toplamak, NATO'yu genişletmek ve askeri gücü sınırlarımıza yaklaştırmak mümkün oluyor." diye konuşmuştu.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg dün yaptığı açıklamada, “Rusya’nın davranışından kaygı duyuyoruz. Diyalog kurmak, tansiyon yüksekken daha büyük önem taşıyor. Müttefikler yakın gelecekte NATO-Rusya Konseyinde büyükelçiler toplantısı yapmaya hazır durumda.” demişti.

AA