Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Dünyaca ünlü Meksikalı bir bira markasının yaratıcısı Antonio Fernandez, geçtiğimiz Ağustos ayında 98 yaşında hayata gözlerini yumdu. Fernandez, arkasında ilginç bir vasiyet bıraktı.

Fernandez vasiyetinde, İspyanya'nın kuzeybatısında bulunan büyüdüğü köyü unutmadı. Vasiyette, 80 kişinin yaşadığı köydeki herkese 2.35 milyon euro (toplam 200 milyon euro) bırakıldığı belirtildi.

Fernandez'in büyüdüğü Cerezales del Condado isimli köydeki tek barın sahibi Maximino Sanchez; "Daha önce hiç paramız olmamıştı. Antonio'suz ne yaparız, bilmiyorum." şeklinde konuştu.

1949 yılında, 32 yaşındayken Meksika'ya taşınan Fernandez, bir bira fabrikasında çalışmaya başlamış, yıllar geçtikçe şirkette yükselmişti. 1971 ile 1997 yılları arasında şirketin CEO'luğunu yapan Fernandez, dünyanın en çok satan biralarının da dahil olduğu birçok bira markasının yaratıcısı olarak görülüyordu.

Kuşadası'ndaki bir otelde 52 kez tatil yapan İngiliz turist Charles George Courtney, mirasının bir kısmının otel personeline bırakılmasını vasiyet etti. Courtney'in ismi her zaman kaldığı odanın kapısına yazıldı.

Kuşadası ve Ege Bölgesi'nin en köklü otellerinden birinin çalışanlarına, otelin devamlı misafiri olan ve 2014 yılında ülkesinde vefat eden İngiliz bir misafir miras bıraktı.

İngiliz Charles George Courtney, otelin ilk hizmete girdiği 1990 yılından beri eşiyle birlikte yılda en az iki defa tatil yaptığı otele eşinin 2009 yılında vefat etmesinin ardından da gelmeye devam etti ve 2014 yılı Mayıs ayında 52. tatilinden döndükten bir süre sonra vefat etti.Doktorlarının sağlık sorunları ve ilerleyen yaşı nedeniyle uçağa binmemesini tavsiye etmesine rağmen Courtney, otel çalışanları ve uzun yıllardır aynı tarihlerde otelde buluşup birlikte tatil yaptığı Avrupa'nın farklı ülkelerinden gelen tatil arkadaşları ile vedalaşmak için son kez geldi. Otel çalışanlarının ve diğer otel misafirlerinin Charlie diye hitap ettikleri Courtney, ülkesine döndükten iki ay sonra vefat etti.

Charles George Courtney, yasal mirasçısı olan yeğenine vefatından sonra evinin satılmasını ve satıştan elde edilen paranın bir miktarının otelde uzun yıllardır çalışan veya emekli olmuş, kendisinin belirlediği personellere dağıtılmasını vasiyet etti.

Otel personeli ve diğer otel misafirleri tarafından çok sevilen Charlie'nin şakacı, sevecen ve sürprizlerle dolu bir kişi olduğunu belirten otel çalışanları, gelen miras haberiyle vefatından iki yıl sonra bile Charlie'nin sürprizlerine devam ettiğini ve kendilerini çok duygulandırdığını belirttiler.

Otelin Genel Müdürü Tacettin Özden, ilk günden beri yüzde yüz misafir memnuniyeti ilkesi ile çalıştıklarını ve bunun neticesinde 20, 30, 40, hatta Charlie gibi 52 defa tatil için oteli seçen devamlı misafirlerinin olduğunu belirtti.

Özden, bu devamlılığın en önemli etkenlerinden birinin personelin çok büyük bir kısmının uzun yıllardır otelde çalışıyor olması ve bunun sonucunda hizmet kalite standardını devamlı üst seviyede tutabilmek olarak belirtti.

"CHARLİE'NİN HATIRASI YAŞAYACAK"

Otelde hali hazırda çalışan ve hatta otelden emekli olan personel ile dünyanın birçok ülkesinden gelen devamlı misafirlerin bir aile gibi olduğunu, Charlie'nin de "Korumar Ailesi" ismini verdiği bu ailenin manevi babası olduğunu söyleyen Özden, her zaman kaldığı odanın kapısına ismini yazarak Charlie'nin hatırasını yaşatmaya devam ettiklerini belirtti.

İHA