Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Hollanda'da aşırı sağcı lider Geert Wilders'ı korumakla görevli güvenlik görevlilerinden biri gözaltına alındı. Güvenlik görevlisinin, Wilders'ın bulunduğu yeri Hollanda'daki Faslıların oluşturduğu bir çeteyle paylaştığı suçlamasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

Hollanda'da kraliyet ailesini, diplomatları ve yüksek profilli siyasetçileri korumakla görevli DBB biriminde görev yaptığı belirtilen güvenlik görevlisinin Fas asıllı olduğu belirtildi.

Wilders, olayın ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "DBB'ye gözü kapalı güvenemeyeceksem, işlevlerimi yerine getiremem. Bu kabul edilemez." dedi.

Polis sözcüsü, güvenlik görevlisinin 'gizli polis bilgilerini paylaşmak' suçlamasıyla gözaltına alındığını doğrularken, Ulusal Polis Şefi Erik Akerboom, Wilders'ın hayatının tehlikede olduğuna inanmadığını ve gözaltına alınan ismin koruma ekibinden olsa da Wilders'a en yakın isimlerden biri olmadığını belirtti.

Müslüman karşıtı politikalarıyla tanınan Wilders, iktidara geldiği takdirde ülkedeki Faslıların sayısını azaltma vaadinde bulunmuştu. Wilders bu vaadi nedeniyle yargılandığı davada, nefret suçundan dolayı ceza almıştı.

Gelecek ay yapılacak seçimlerden birinci parti olarak çıkması beklenen Özgürlük Partisi'nin lideri, ölüm tehditleri nedeniyle 10 yıldır 24 saat koruma altında tutuluyor.