Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Avrupa'yı İkinci Dünya Savaşı öncesine sürüklüyorsunuz, uyanın artık uyanın. Bu Avrupa için Avrupa hakları için felakettir. Biz her şartta ayakta kalmasını başarırız. O yüzden Avrupalılar aklını başına toplasın, bugünkü bu çok tehlikeli trendi durdurmak için beraber çalışalım." dedi.

Antalya'da temaslarını sürdüren Çavuşoğlu, Gündoğmuş ilçesinde kendisini karşılayan vatandaşlarla tek tek tokalaşarak, sohbet etti. Adından, Cumhuriyet Meydanında halka hitap eden Çavuşoğlu, Gündoğmuş Kaymakamlığına atanan Nursel Karahanı tebrik etti.

Gündoğmuşa yaptıkları yatırımları anlatan Çavuşoğlu, ilçenin güveni için Mobese sistemi yerleştireceklerini, merkezde ve mahallelerde okullar yaptıklarını söyledi. Meslek yüksekokulunun açılması için çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Çavuşoğlu, kendisini izleyenler arasında bulunan bir grup öğrencinin ellerinde taşıdıkları kartonlara yazılı harflerle "Gündoğmuş Fatma Çavuşoğlu Meslek Yüksekokulu" yazısını oluşturmaları üzerine, rahmetli annesinin Gündoğmuşa çok önem verdiğini belirtti.

Hükümet olarak yaptıkları yatırımlara değinen Çavuşoğlu, "Son 15 yılda özellikle sağlık konusunda hizmetlerimiz dünyada doktora konusu oldu. Dünya Sağlık Örgütü, Türkiyenin sağlık hizmetlerini tüm dünyaya örnek gösteriyor. Sağlıkla ilgili bürokratlarımız dünyada konferanslar veriyor. Farklı ülkelerden sağlık yöneticileri Türkiyeye gelip sağlık hizmetimizi inceliyor, bundan da gurur duyuyoruz." diye konuştu.

Çavuşoğlu, şehir hastanelerinin Türkiyeyi sağlıkta bir ileri aşamaya götüreceğini ifade etti.

"İSTİKRAR İÇİN REFERANDUMA GİDİYORUZ"

Türkiyeye istikrarı getirmek için halk oylamasına gidildiğini anlatan Çavuşoğlu, başkanlık sisteminin Türkiye için vazgeçilmez bir sistem olduğunu daha önceki başbakan ve cumhurbaşkanlarının da söylediğini dile getirdi.

Geçmişte yaşanan kavgaların, koalisyonların ülkeyi bir gecede yüzde 50 fakirleştirdiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, "Geçmişte Türkiyenin geri geri nasıl gittiğini, darbeler altında nasıl ezildiğini gördük." dedi.

"Bu sistem kardeşi kardeşe düşürür, kırdırır. Krizler çıkarır, ülke geri geri gider. Bizim hedefimiz ülkemizi ileri götürmek 100. yıl hedeflerine götürmek." diyen Çavuşoğlu, Türkiyenin hedeflerine ulaşacağının altını çizdi. Türkiyenin bugüne kadar bir ileri beş geri gittiğini savunan Bakan Çavuşoğlu, Cumhuriyetin 100. yılı hedeflerine ulaşması için çalıştıklarını söyledi.

"FESATLIKLARINDAN ÇATLIYORLAR"

Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu anda Avrupada, Türkiyedeki referandum için hayır kampanyası başlatan gazetecisiyle, siyasetçisiyle ülkeler, seni beni çok sevdiği için mi hayır kampanyası başlattı. Müslümanlara bayıldıkları için mi hayır kampanyası başlattılar. Türkleri çok sevdiklerinden mi? Tam tersi, fesatlıklarından çatlıyorlar, yeni sistemle Türkiyenin daha güçlü ve bağımsız olacağını görüyorlar, biliyorlar. İstikrarı ve büyüyen bir Türkiyeye emir veremeyeceklerini, hükmedemeyeceklerini öğrenmeye başladılar, öğrenecekler de. Sen beni eşit ortak görmek zorundasın. Ben senin emrinde bir ülke değilim. Bu millet hiçkimsenin boyunduruğu altına girmemiştir, girmez de. O yüzden nasıl davranacağını öğreneceksin."

Hiçbir ülkenin Türkiyeye hükmedemeyeceğinin dile getiren Çavuşoğlu, dost ve samimi olanlarla her türlü iş birliğini yapacaklarının söyledi. Güçlü Türkiyeyi kimsenin istemediğini vurgulayan Mevlüt Çavuşoğlu, "Terör örgütlerine neden destek veriyorlar? Terör örgütleri neden orada özgürce kampanya yapıyor? Neden o terör örgütünün paçavraları oralarda özgürce dolaşıyor. Çünkü onlar da Türkiyenin düşmanı olduğu için terör örgütleri hain olduğu için hainlere sahip çıkıyorlar. Hainlere sahip çıkacaksın, Türkiye Cumhuriyetinin bakanlarına engel çıkaracaksın. Bunun adı da demokrasi özgürlük olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Avrupanın tutumunu eleştiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Avrupanın ne kadar değerleri varsa gömüyorsunuz suyun altına. Avrupayı uçuruma götürüyorsunuz farkında değilsiniz. Avrupayı İkinci Dünya Savaşı öncesine sürüklüyorsunuz, uyanın artık uyanın. Bu Avrupa için Avrupa hakları için felakettir. Biz her şartta ayakta kalmasını başarırız. O yüzden Avrupalılar aklını başına toplasın, bugünkü bu çok tehlikeli trendi durdurmak için beraber çalışalım."

ÇAVUŞOĞLU'NU DUYGULANDIRAN HEDİYE

Bakan Çavuşoğlunun konuşmasının ardından, Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet Özeren, Çavuşoğlu'na annesi Fatma Çavuşoğlu'nun adının verileceği ve üzerinde annesi ve yüksekokulun fotoğrafı bulunan tabloyu hediye etti.

Çavuşoğlunun tabloyu alırken duygulandığı görüldü.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, daha sonra, Gündoğmuş Belediye binasının açılışını gerçekleştirdi.