Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Soçi şehrinde yapılacak 2014 Kış Olimpiyat Oyunları öncesi 2 bin 28 sokak köpeği ve kedisinin itlaf edilmesi kararlaştırıldı. Rus hayvan severler karara sert tepki gösteriyor.

Devlet ihale kurumu RosTender internet sitesinde, sokak hayvanlarının telef edilmesiyle ilgili ihale açıldığı kaydedildi. İhaleyi kazanan firmanın, Olimpiyat öncesi Soçi bölgesinde 2 bin 28 köpek ve kediyi yakalayarak itlaf etmesi gerekiyor. Yabancı konukların rahatsız olmaması için öngörülen bu “sokak temizleme” çalışmalarının 2015 yılına kadar da sürmesi planlanıyor. RosTender, bu çalışmalar için ilgili firmaya 1,7 milyon ruble tahsis ediyor.

Parlamento alt kanadı Duma milletvekili Sergey Krivonosov alınan kararla ilgili, “Sokaklarda hayvanların dolaşmaması lazım. Dünya kamuoyu önünde bir yükümlülüğümüz var. Sokak hayvanlarının telef edilmesi, sorunun daha hızla çözülmesi yöntemi sayılıyor. Fakat en iyi yöntem de sayılmaz, daha insancıl bağlamda hayvan barınaklarının sayısını artırmak doğru olurdu.” eleştirisi getirdi.

HAYVAN SEVERLER ÇÖZÜM İÇİN TÜRKİYE’Yİ ÖRNEK GÖSTERDİ

Karara tepki gösteren Rus hayvan severler, sokak köpek ve kediler için barınakların yapılması ve belediyenin özel alan tahsis edilmesi için imza kampanyası başlattı. Basına konuşan çevreci Tatyana Tribrat çözüm için Türkiye’de yapılan çalışmaları örnek göstererek, “Daha uygar yöntemler var. Türkiye’de her sokak köpeği kısırlaştırıldı, markalandı ve belirli bir bölgede tutuluyor. Eğer biz de bunu Soçi’de 10 yıl önce yapsaydık şimdi olimpiyat için hiç sorun olmayacaktı.” diyerek tepkisini dile getirdi