Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Türk şirketin inşa ettiği dev tünel açılıyor - İş-Yaşam Haberleri

    Rönesans Holding, dünyanın en uzun tüneli olmaya aday Gotthard Base’in yapımını tamamlıyor. Bu alanda en prestijli çalışmalar arasında yer alan uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record’un (ENR) “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhitleri” listesinde 37’inci sıraya yükselen Rönesans İnşaat tarafından yapımı sürdürülen tünel, Haziran ayında görkemli bir törenle açılacak.

    4 BİN KİŞİ, 40 AYDIR ÇALIŞIYOR

    Tamamlandığında dünyanın en uzun tüneli olacak İsviçre Alpleri'ndeki Gotthard Base için tam 40 aydır 4 bin kişi çalışıyor. Zürih ile Rotterdam, Frankfurt, Basel, Gotthard ve Lugano şehirlerini de birbirine bağlayacak olan tünel, 57 kilometre uzunluğuyla dünyanın en uzun tüneli olacak.

    AFTTG (ARGE Fahrbahn Transtec Gotthard) alt ortak girişimi ile birlikte TTG Konsorsiyumu (Transtec Gotthard) ve TAT Konsorsiyumu (Tunnel Alp Transit-Ticino) tarafından toplam 16 milyar euro yatırım bütçesiyle tamamlanması planlanan tünelle ilgili diğer rakamlar ise şu şekilde sıralanıyor:

    Zürih ve Milano arasındaki mesafe 1 saat azalacak ve toplam 2 saat 40 dakikaya indirecek.

    Gotthard altındaki baz tünellerde, yer üstü kesimlerinin aksine balastsız bir demiryolu döşeniyor. Bu sayede trenler, gereken en yüksek kesinlik olan 250 km/saat'e varan hızlarda seyahat edebilecek.

    Tünelde, saatte 250 kilometre hıza ulaşabilen 200’ü aşkın trenin aynı anda geçiş yapabilecek.

    Derinliği 2100 metreye kadar inen tünelin günlük 65 yolcu treni ve 250 yük treni kapasitesi bulunuyor.

    Takvimler Haziran ayını gösterdiğinde güvenlik için toplamda 5 bin test sürüşü yapılacak; bu rakam aynı zamanda dünyanın etrafını 3 kez gezmeyle eş değer.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ