Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Zeybekci Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanımızın da dün ifade ettiği gibi tasarrufları artıracak teşviklerle yapısal reformlar tam gaz devam edecek. OHAL kararından ülkemizdeki üretim, ihracat ve iş dünyası olumsuz etkilenmeyecektir. Sermaye hareketlerinin kısıtlanması  gibi normal işleyişin dışında kalan hiçbir olağandışı uygulamaya
gidilmeyecek" dedi.

Ekonomik özgürlükleri koruyan piyasa dostu politikaları kanunlar çerçevesinde hayata geçirmeye bundan sonra da devam edeceklerini söyleyen Zeybekci, "Darbe girişimi sonrasında aldığımız önlemler, bir ekonomi için en önemli güç olan güvenlik ve istikrarı sağlamaya yönelik adımlardır. Alınan bu karar ekonomi alanındaki reformlarımızı engellemeyecek aksine daha da hızlandıracaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyerek üç ay süreyle olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı.

İŞTE BAKAN ZEYBEKÇİ'NİN MESAJLARI

Bakan Zeybekçi'nin bugün sırasıyla paylaştı Twitter mesajları şöyle; 

*Sn. Cumhurbaşkanımızın da dün ifade ettiği gibi, tasarrufları artıracak teşviklerle yapısal reformlar tam gaz devam edecek.

* OHAL kararından ülkemizdeki üretim, ihracat ve iş dünyası olumsuz etkilenmeyecektir

* Sermaye hareketlerinin kısıtlanması gibi normal işleyişin dışında kalan hiçbir olağandışı uygulamaya gidilmeyecek

* Tıpkı Fransa’da söz konusu olduğu gibi OHAL uygulaması demokratik standartları düşürmeyecek, huzurun tesisine hizmet edecektir.

* Ekonomik özgürlükleri koruyan piyasa dostu politikalarımızı kanunlar çerçevesinde hayata geçirmeye bundan sonra da devam edeceğiz.

* Darbe girişimi sonrasında aldığımız önlemler, bir ekonomi için en önemli güç olan güvenlik ve istikrarı sağlamaya yönelik adımlardır.

* Anayasamzn 15. Md de belirtildiği üzere göre OHAL durumunda da u.arası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerimiz çerçevesinde hareket edilir.

* OHAL ilanının temel sebebi, güvenlik önlemlerinin hızlı ve etkin şekilde alınmasını sağlamaktır.

* Meclis Genel Kurulu’muz OHAL ile ilgili KHK’yı iptal yetkisini her zaman haizdir.

* Türkiye’de yaşayan herkesin temel hak ve özgürlükleri Anayasamızın garantisi altındadır.

* Alınan bu karar ekonomi alanındaki reformlarımızı engellemeyecek aksine daha da hızlandıracaktır.