Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Doğalgazda bugün uygulanmaya başlayan yüzde 10'luk indirimi olumlu karşılayan sanayiciler, bu indirimin üretim, istihdamı ve Türk sanayicisinin dış pazarlardaki rekabet gücünü artıracağı ve girdi maliyetini azaltacağı görüşünde.

Sanayi sektörünün temsilcileri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı ve bugünden itibaren geçerli olacak yüzde 10'luk doğalgaz indirimine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, enerjinin, sanayi sektörü açısından çok önemli bir girdiyi oluşturduğunu belirterek, özellikle enerji yoğun maliyetli sektörler açısından yüzde 10'luk bu indirimi son derece değerli bulduklarını söyledi.

Bahçıvan, "Çünkü bu indirim küresel ekonomide yaşanmakta olan durgunluğun da etkisiyle dış pazarlarda rekabet etmekte zorlanan sanayicilerimize bir nebze de olsa rahat bir nefes aldıracak, rekabet gücüne katkı sağlayacaktır" diye konuştu.

Doğalgazdaki yüzde 10 indirimin açıklanması sonrası enerjide bir başka önemli kalem olan elektriğe de ekim ayı içerisinde zam yapılmayacağına yönelik beyanatların bulunduğunu anımsatan Bahçıvan, bu durumun da kendileri için oldukça sevindirici olduğunun altını çizdi.

Bahçıvan, bu indirimin Türk sanayicilerin dış pazarlardaki rekabet gücünü artıracağını sözlerine ekledi.

"İSTİHDAM VE ÜRETİM ALANLARINDA KATKILARI OLACAK"

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca ise "Hane halkı kadar sanayiciyi de son derece sevindiren bu kararın istihdam ve üretim alanında katkıları olacaktır" dedi.

Hükümetin ülke ekonomisini canlandırmak adına son derece önemli ve yerinde kararlar almaya devam ettiğini dile getiren Koca, kış öncesi gelen bu kararın hem vatandaşı hem sanayici kısacası tüm tüketiciyi sevindirdiğini söyledi.

Koca, doğalgazda bugün uygulanmaya başlanan indirimin ülke ekonomisini canlandıracak gelişmelerden olduğunu dile getirerek, "Hane halkı gibi ekonomiye yön veren iş adamları olarak bizler de bu karardan son derece memnun olduk. Ayrıca alınan bu kararın ekim ayından itibaren uygulanacak olması ayrı bir sevinç kaynağı" diye konuştu.

Sanayicinin doğalgaz kullanımının kış ayı ortalamasının 2500 milyon metreküpleri bulduğunu ifade eden Koca, indirim sonrası gider anlamında ciddi bir oranda rahatlama olacağının altını çizdi.

"ATILAN DOĞRU VE CESUR ADIMLARI DESTEKLİYORUZ"

Koca, bu indirim sayesinde üreticinin maliyet artışında önemli bir harcama kalemi olan enerji giderinde de düşmeler görüleceğini kaydederek, bu düşüşle birlikte üretime daha çok ağırlık verileceği ve istihdam oranlarında da artış yaşanacağını anlattı.

Hükümetin ekonomi çevrelerinin isteği doğrultusunda reformlarına devam ettiğini ve yatırım ortamını iyileştirdiğini aktaran Koca, 2023 hedeflerine adım adım ilerlendiğini bildirdi.

Koca, ekonomide gerçekleştirilen reformların ve atılan cesur adımların öneminden bahsederek, bundan sonra atılacak her adımda ASKON olarak hükümetin yanında olacaklarını sözlerine ekledi.

AA