Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Safran bitkisi üreticinin yüzünü güldürdü - İş-Yaşam Haberleri

    Boya, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda sektörü gibi birçok alanda kullanılan, mor renkli ve hoş kokulu çiçekler açan, 15-30 santimetre uzunluğundaki safran, ilçedeki 49 çiftçi tarafından 53 dekarlık alana dikiliyor.

    Geniş bir alanda ekilmesine rağmen hasat zamanı geldiğinde ortalama 15 kilogram civarında ürün elde edilebilen safran, bu nedenle "altın değeri"nde görülüyor. Safranın kilogramı ise o yılki rekolteye göre ortalama 20 bin liradan alıcı buluyor.

    Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Çetin Ayvalık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, safran hasadına başlandığını söyledi.

    Bu yıl verimli bir senenin başında olduklarını ifade eden Ayvalık, "Bunda en güzel unsur eylül ayı başlarında Safranbolu'ya yağan yağmurların olması. Bundan sonra geçen süreç içinde güneşli havanın olması, safran çiçeklerinin açılma zamanını bir hafta 10 gün öne aldı. Ekim ayının başında tek tek çiçeklenme olurdu ama bizim 1 Ekim gibi yoğun bir çiçeklenmemiz oldu." diye konuştu.

    PAZARLAMA SIKINTISI YOK

    Bu yıl toplam 15 kilogram safran hedeflendiğini vurgulayan Ayvalık, ürünün pazarlanmasında herhangi bir sıkıntı bulunmadığını dile getirdi.

    Üreticilerin, mahsullerini kendi imkanları ya da bu işin ticaretini yapan kişiler vasıtasıyla pazarladığına değinen Ayvalık, şu değerlendirmelerde bulundu:

    "Desteklerimizi, Özel İdare ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kaynaklarıyla destek şeklinde yapıyoruz. Biz üreticilerden almış olduğumuz safran soğanlarını bu işi yapmak isteyen, hevesi olan üreticilere veriyoruz. 3 yıllık bir sözleşme yapıyoruz. 3 yıl sonunda yüzde 20 fazlasıyla soğanları alıyoruz, yeni üreticilere veriyoruz. Bakanlığımızın yürüttüğü 'Genç Çiftçi Projesi' var. Bu projeyle Safranbolu'da bir üreticimiz bundan faydalandı, yeni üretici olarak katıldı."

    Safran üreticisi İsmail Yılmaz da 13 dönümlük bir alanda safran ürettiğini belirtti.

    Yılmaz, "Önce sulama yapıyoruz, ardından ot topluyoruz. Ürün verene kadar genelde ot toplama işlemi yapıyoruz. Bu yıl iyi bir yağmur yağdı. Güneş de çok açtı, çiçekler de 10-15 gün önceden açtı. Çiçeklerin önceden açması güzel, bu kar yağana kadar devam eder." dedi.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ