Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bir televizyon programında soruları yanıtladı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sarf ettiği sözler için ''Eleştirmedi küfretti, hakaret etti. Cumhur'un reisine yani milletin başkanına hakaret etti. Aslında bütün millete onun nezdinde hakaret etmiş oldu'' dedi.

HGS cezalarıyla ilgili düzenleme hakkında da konuşan Yıldırım, "2015 Nisan'ında cezalarla ilgili kanunda değişiklik yapıldı. O tarihten önce geçişlerde en uzak mesafeye ceza 10 kattı. O düzeltildi ama Nisan 2015'ten sonraki uygulama. Geriye de işlemesi lazım. Bu değişiklikle cezalar geçtiği mesafeye göre kesilecek. Yüksek gibi gözüken cezaların birçoğu önemli ölçüde rahatlayacak. Cezaların affedilmesi, kaldırılması söz konusu değil" diye konuştu.

''3. KÖPRÜ TEMMUZ-AĞUSTOS'A HAZIR''

Yıldırım, Temmuz-Ağustos gibi 3. köprünün hazır hale geleceğini belirtti. Bakan, 3. havalimanının ilk etabının da 2018'de açılacağını söyledi.

''KANAL İSTANBUL PROJESİ HIZLANACAK''

Binali Yıldırım, Kanal İstanbul projesinin ve hazırlık çalışmalarının bu yıl hızlanacağını ifade etti. Projenin yıl sonuna kadar ihalesinin yapılması planlanıyor.

Bakan Yıldırım'a sorulan sorular ve alınan cevaplar özetle şöyle:

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Sayın Cumhurbaşkanı'na yönelik eleştirileri vardı. Bu sabah da Kılıçdaroğlu hakkında bir soruşturma başlatıldı. Bu gelişmeleri nasıl değerlendirirsiniz?

Cumartesi-Pazar CHP'nin kongresi vardı. Bu kongrede Kılıçdaroğlu eleştirmedi küfretti hakaret etti kime hakaret etti Cumhur'un reisine yani milletin başkanına hakaret etti. Aslında bütün millete onun nezdinde hakaret etmiş oldu. Bir siyasi parti genel başkanının yapmaması gereken bir iştir. Esasında eleştiri sonuna kadar siyasette de var günlük hayatta da var. Kılıçdaroğlu Atatürk'ün partisinin başında olduğuyla hep övünür Atatürk'ten de örnek aldığı yok. Atatürk'ün siyasi nezaketi kitaplara konu olmuştur. Mevlana, 'Her lafa verilecek cevap var lakin önce lafa bakarım laf mı söyleyene bakarım adam mı' der. Herkes ne yaptıysa seçimlerde sonucunu alıyor.

Başkanlık sistemi... Siz otoriterleşme kaygısına katılır mısınız?

Bu kaygı yok. Vatandaşın böyle bir kaygısı yok. Bu siyasi rakiplerimizin algı oluşturmak üzere ortaya attığı bir söz. Bu sistemde koalisyon yok, güçlü bir Meclis var. Parlamenter sistemde güçler dengesi tam sağlanamıyor. Başkan seçimiyle belediye başkanı seçiminde fark yok. Yine bu sabah Kilis'ten gelen haberle başladık haftaya. Size ulaşan yeni bir bilgi var mı?

Kilis'in güneyinde 3 adet roket saldırısı ikisi boşa biri okul bahçesinde bir görevliye isabet ediyor ve görevli hayatını kaybediyor. Bir süreden beri o bölgede rejim muhalifi güçlerle DAEŞ ve PYD gibi unsurlar arasında çatışma var. Bizim için bölgenin Suriye tarafı çok önemli. Gereken karşılık veriliyor, verilmeye devam edecek.

Terör canımızı acıtıyor. Terörle mücadele devam ediyor. Dün yine kalleşçe 3 polisimizi şehit ettiler. Tabii terörle mücadelede tek sesli olmak çok önemli.

AKADEMİSYEN BİLDİRİSİ POLEMİĞİ

Akademisyen diye kendilerini niteleyen grubun yayımladığı bildiri esef vericidir. PKK'nın yazacağı bir bildiri bundan farklı olamazdı. Ne yazık ki teröre alet olmuşlardır. Onlara düşen 'Biz kandırıldık, milletten özür diliyoruz' demeleridir.
Bugün basına yansıyan bir haber oldu uçaklarda Kürtçe anons şeklinde bu yönde bir değerlendirme oldu mu?

Hayır. Türkiye'nin resmi dili Türkçe'dir. Ana dilde öğrenmek serbesttir. Tek devlet tek millet tek vatan ve tek bayrak. Bu 4 değişmez ilke asla ve asla  tartışma konusu olmaz. Gündeme getirilen öz yönetim sözde yönetim bunlar zırvadır.
Bakanlığınızın faaliyetleriyle ilgili bölüme geçmek istiyorum... İstanbul'a 3. köprü ve havalimanı projeleri var. Takvim gecikme öne alma söz konusu mu?

3. köprü aslında önümüzdeki Mayıs gibi bitiyor ancak devam eden yollar var 115 kilometre bağlantı yolları ile 225 kilometreyi buluyor bunlar tamamen bittikten sonra açalım diye bir karar aldık. Dolayısıyla Temmuz-Ağustos gibi açılışa hazır hale gelecek.

3. havalimanı da tüm hızıyla devam ediyor. Biliyorsunuz bu dünyanın en büyük havalimanı birinci etabı 26 Şubat 2018'de açılmış olacak. Ondan sonra iki etabı daha var. Onlar da alınacak. Bittiğinde 150 milyon dünyanın en büyük havalimanı olacak.
Kanal İstanbul konusunda bir takım yasal yeniliklerle faaliyete geçmesi yönünde haberler var. Proje ne zaman start alacak?

Bu sene çalışmalar biraz daha hızlanacak. Yapım çalışmalarını bu sene sonuna kadar başlatmayı hedefliyor en azından ihalelerini yapmayı hedefliyoruz.
Hızlı trende hem duble yollar ya da otoyollarda bundan sonra öncelik verilecek alanlar neler olacak?

2019'a kadar 30 bin kilometre bölünmüş yol hedefliyoruz. Ankara-Niğde arasına otoyol yapacağız.
Geçtiğimiz iki hafta HGS cezalarını çok konuştuk. Siz 6 Ocak'ta bir açıklama yapmıştınız bazı yeniliklerden ceza uygulamalarında yeniliklerden söz etmiştiniz. Bu konuda bir gelişme var mı?

2015 Nisan'ında cezalarla ilgili kanunda değişiklik yapıldı. O tarihten önce geçişlerde en uzak mesafeye ceza 10 kattı. O düzeltildi ama Nisan 2015'ten sonraki uygulama. Geriye de işlemesi lazım. Bu değişiklikle cezalar geçtiği mesafeye göre kesilecek. Yüksek gibi gözüken cezaların birçoğu önemli ölçüde rahatlayacak. Cezaların tamamen affedilmesi, kaldırılması diye bir şey söz konusu değil.