Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa KPSS soruşturma bürosu değişti, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosunda görevliyken KPSSile 2012'deki "Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı"na ilişkin soruşturmaları yürüten Cumhuriyet Savcısı Y

    Erkman, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığında geçen hafta yapılan görev bölümüyle birlikte "Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu"nda görevlendirilmişti.

    Edinilen bilgiye göre Erkman, "Memur Suçları Soruşturma Bürosu"nda görev yaparken kendisine tevzi edilen 2010 ve 2012'dekiKPSS'de soruların çalındığı ve kopya çekildiği iddiaları üzerine açılan soruşturma ile 6 Mayıs 2012'de yapılan ve kopya gerekçesiyle iptal edilen "Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı"na ilişkin soruşturmaya, yeni bürosunda da devam edecek.

    Başsavcılık, 2010'dakiKPSS'de soruların sınav öncesinde sızdırıldığına yönelik iddialar üzerine soruşturma başlatmış, soruşturma ilerleyen safhalarda ÖSYM'nin sınav sorularının hazırlanması, basılması ve bazı yetkililerinin mal varlıklarını da kapsar hale gelmişti.

    Dosya,KPSS'nin Temmuz 2012'deki sınav sorularının, sınavdan önce sızdırıldığı iddiasını içeren bir başka soruşturma dosyasıyla da birleştirilmişti.

    Başsavcılık, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart'ın, 30 Mayıs 2012'deki "Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı"nda usulsüzlük yapıldığı ve sorularının servis edildiğine yönelik suç duyurusu üzerine bu sınavla ilgili de soruşturma başlatmıştı.

    Başsavcılık soruşturma sonucunda takipsizlik kararı vermiş, ancak "ortaya çıkan yeni deliller" üzerine geçen yıl dosyayı resen ele alarak, soruşturmayı tekrar açmıştı.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ